Stanica Žilina-Záriečie v spolupráci s literárnou cenou Anasoft litera pripravila v stredu 19. augusta o 20:00 literárny večer s Pavlom Vilikovským a Petrom Juščákom, ktorý bude moderovať Zuzana Grochalová.

Pavel Vilikovský je prvý slovenský spisovateľ, ktorý dostal ocenenie Anasoft litera dvakrát. Prvý raz ho získal za zbierku poviedok Čarovný papagáj a iné gýče (2005), naposledy za zbierku noviel Prvá a posledná láska (2013). Tentoraz príde do Žiliny, aby predstavil svoju knihu Letmý sneh (2014), s ktorou je opäť nominovaný na literárnu cenu. „Na písaní je najuspokojujúcejšie a najzábavnejšie, že človek poslúchne, čo mu text diktuje.“ povedal v rozhovore pre denník SME. V ďalšom rozhovore zas definoval knihu ako „možnosť dostať sa do iného alebo do svojho sveta.“

11825710_936331799758489_1224026637854504334_n

Do sveta Ireny Kalaschovej nás vovedie Peter Juščák, ktorý vo svojom románe … a nezabudni na labute! (2014) vykresľuje príbeh žien z táborov v oblasti Kolymy na ďalekom východe v povojnovom období. Je to príbeh o beznádeji, ale aj o priateľstve a láske, príbeh, ktorý sa naozaj stal, no celé desaťročia sa o ňom muselo mlčať. „Sovietsky zväz nám bol predstavovaný ako krajina zajtrajšia, no v skutočnosti to bolo civilizačné prepadlisko.“ povedal počas literárneho festivalu Anasoft litera fest. Na autorskom čítaní zaznie nielen ukážka z románu, ale dozviete sa aj fakty z udalostí, o akých sa donedávna len šuškalo.

Večer zavŕši koncertom Ľuba Burgra a Pjoniho, ktorí zahrajú piesne legendárnej kapely Ali Ibn Rachid. Prešovskú formáciu založil v roku 1985 Ľubomír Burgr spoločne s Martinom Martičákom, ktorého neskôr vystriedali traja spoluhráči Dano Hurtuk, Jano Višnovský a Vlado Šipoš. Svojou tvorbou ovplyvnili mnoho ďalších hudobníkov. V stredu večer zaznejú skladby zo všetkých troch albumov, no tentoraz v trochu komornejšej atmosfére. Pripravte sa na menej gitár či dychových nástrojov, zato na viac elektroniky.

POHODA_FM LIVE (Ľubo Burgr a Pjoni hraju Ali Ibn Rashid) 30.6.2015 by Rádio_Fm on Mixcloud

 

Pre viac info si pozrite FB udalosť alebo oficiálnu stránku Anasoft litery.

Zdroj: TS Anasoft litery, PR manažérka Mária Hejtmánková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *