Kolektív crave si odbil svoju premiéru v septembri minulého roku, kedy na troch scénach vo FUCHS2 predstavil koncept kombinujúci live acts a DJs z domácej aj zahraničnej scény s dôrazom na silné zastúpenie žien a LGBTQ+ komunity. crave si žánrovo nekladie limity ani hranice a v sobotu 22.4. sa vracia svojou jarnou edíciou, na ktorej sa prvýkrát v Česku predstaví austrálska hudobníčka Memphis LK alebo londýnska DJka Kikelomo. Vystúpi tiež BoLs/sLoB (live set), skvelá rakúska raperka Kitana, v Prahe dobre známy litterbin alebo zey.

O live vystoupení se postará rakouská rapperka Kitana s bosenskými kořeny. „Between Balkan folk and Aggro Berlin“ glosuje mladou hudebnici německý festival splash!, kde letos mimo jiné vystoupí. Chytlavé popové refrény doplňují trapové aranže, autotune a texty na dřeň, které odráží Kitaniny životní epizody. BoLs/sLoB aka Matěj Dvořák je druhým live actem jarního cravu a do bike jesus na svou typicky eklektickou show přizve i hosty, hudebnici Terru a producenta Davida Lindovského, kteří v rámci BoLs/sLoB Portal Discovery live setu odpremiérují společné tracky.

Debutový event Crave vo Fuchs2

Za crave stojí nový ženský kolektiv, jehož členky ale nejsou na hudební scéně neznámé. Crave tvoří Barbora Šubrtová, která byla dlouholetou dramaturgyní festivalů United Islands a Metronome, Nela Mikošková, která také působila v United Islands a je bookerkou mladých domácích indie umělců a Eliška Pírková, která působí v Mladí Ladí Jazz. „crave je manifest našich společných hodnot, postojů a toho, jak vnímáme současný svět a „club music behavior“. Jelikož hudba je médium, ke kterému máme nejblíže, a kde se zároveň snoubí naše profesní dovednosti, hudební event je přirozené vyústění těchto hledisek. crave je objevování nového, ochutnávání chlebíčků, které chceme servírovat, a které pro nás všechny dohromady vytváří atmosféru, jež nám na současné scéně chybí.“

► Pro další info a další artists sledujte crave na instagramu a na Facebooku nebo na webu. Lístky nájdete v predpredaji na GoOut.

● Memphis LK

Spojila svou lásku k popu s undergroundovými tanečními vlivy z konce devadesátých let a přelomu milénia a vytvořila osobitý futuristický zvuk. Memphis je přirozený talent a veškerá tvorba, ze které je cítit silná DIY estetika, stejně jako psaní, produkování a nahrávání veškeré její hudby, pocházeli z její australské ložnice. Za velmi krátkou dobu si získala ohromnou odezvu na sociálních sítích, kde jí sledují už statisíce fanoušků na tiktoku a Instagramu. Během chvíle stihla nejen supportovat Tove Lo nebo Haydena Jamese na jejich australské tour, ale i získat nominaci v kategorii Best DJ v rámci australských Victoria Music Awards nebo odehrát jeden z nejoriginálnějších setů berlínského HÖR studia.

● Kikelomo

Kikelomo je v Londýně narozená, v Berlíně žijící DJka, moderátorka, producentka a kurátorka. Moderuje svůj vlastní rozhlasový pořad ‚Pass The Aux‘ na Cashmere Radio, představující to nejlepší z britské a undergroundové klubové hudby ovlivněné UK. Byla také členkou kolektivu No Shade, série klubových nocí a DJ tréninkového programu pro femme, trans a nebinární DJs. Její eklektický zvuk je důsledkem mnoha vlivů, včetně rodného Londýna a nigerijských kořenů. Výsledkem jsou energetické sety, nabité vším od techna, house, garage, bassline, jungle, elektro, hip hop a další. A právě tenhle zvuk dostal Kikelomo nejen do Berlínského Berghainu, ale i do Londýnského Boiler Room nebo Fusion festival.

● Kitana

Kitana je protikladem influencerů a hipsterů nové vlny rapu. Řádek po řádku prostřednictvím obratného punchline rapu na moderních beatech sundává masku. Při poslechu písní čtyřiadvacetileté Vídeňanky s balkánskými kořeny je rychle jasné, že si dala záležet. Na rozdíl od Ameriky představuje kategorii umělců, která se v německém rapu vyskytuje jen zřídka. Flow, melodie a styl jsou aktuální, lyrická úroveň může konkurovat klasickým MCs a uhranout starým hiphopovým hlavám.

● BoLs/sLoB

BoLs/sLoB je autorský projekt dvaadvacetiletého Matěje Dvořáka. Ten je zároveň autorem, producentem a interpretem své elektronické tvorby inspirované britskou postklubovou scénou, PCmusic, rapem a moderním popem. Dokonale vystihuje zvuky současné experimentální elektroniky s nádechem hyperpopu. Autentický náboj originálního žánrového mixu dělá z BoLs/sLoB jednoho z nejtalentovanějších osobností české elektronické scény.

► Prečítajte si aj náš rozhovor na Swine Daily.

● litterbin

litterbin aka Jonáš Klos je multižánrový producent, DJ, zvukový nadšenec a součást kolektivu Future Jiskří. Ve své tvorbě propojuje maximalistický zvuk kolektivu PC Music s lehce kýčovitým přístupem midwest emo kapel nebo indie písničkářů a nostalgickým nádechem devadesátkové elektroniky labelu
Warp.

● zey

zey jsou pražská*ý DJ aktuálně žijící ve Vídni. Skrze svou tvorbu se snaží primárně osvobozovat – sebe i ostatní. Je součástí queer feministické digitální platformy add zine a členem/členkou kolektivu Trigger. Míchá nejrůznější africké klubové rytmy a experimentuje i se styly jako je hip hop, punk, nebo vogue music.

Zdroj: TS kolektívu Crave / Sledujte pražský kolektív aj na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *