V poradí už deviaty ročník Sensorium festivalu pokračuje v odhodlaní prezentovať to najlepšie na súčasnej hudobnej scény medziodborovej kreativity a klubovej kultúry, tentokrát primárne v podpalubí nového klubu Subdeck. Na industriálnej lodi premenenej na klub s najlepším zvukom v meste sa predstavia umelci z Gruzínska, Ukrajiny, Česka, Spojených štátov a Slovenska.

Hlavným hosťom je mysteriózny americký producent Honour. Jeho minuloročný debut Àl​á​á​f​í​à sa ocitol v zozname najlepších albumov podľa magazínov ako The WIRE, Crack Magazine či Pitchfork, ktorý píše o momentoch extatickej krásy. Honour prináša citlivú hyperkoláž transcendentálneho jazzu, elektroniky, filmového trip-hopu s ozvenami gospelu, euforického soulu či útržkami rapovej produkcie. Cez osobné zvukové archívy rekonštruuje banálne momenty stratené v čase a povyšuje ich na tie najzásadnejšie prchavé okamihy. Àl​á​á​f​í​à je meditáciou o smrti, ale rovnako (a možno aj viac) je oslavou života.

Spájanie experimentálnej hudby, jazzu, ambientu, minimalizmu a preparovaných techník charakterizuje aj žánrovo neuchopiteľného gitaristu Ondreja Zajaca, ktorý bude elektroakustickým protipólom ku koncertu Honour.

Sound-artovú rovinu programu zastúpi trojica umelcov Mae Lubetkin, Kosmas Dinh a Michal Mitro, ktorá sa nedávno vrátila z delty Dunaja v Rumunsku. V rámci zvukovej performance na Sensoriu predstavia časť diela Amphibious Tremology. Ich koncert redefinuje akt počúvania a z jeho zvukovej podstaty ho presunie do oblasti vibrácií. Záznamy z kontaktného akcelerometra (ktorý sníma vibrácie) sledujú život jedinečného biotopu delty Dunaja a prinášajú fascinujúce a inak neviditeľné (zvukové) svety.

Klubová sekcia programu predstaví široký prierez súčasným dianím na scéne, ktorá sa dnes obzerá aj mimo dominantné eurocentrické prúdy. Živelné rytmy Latinskej Ameriky, Južnej Afriky, post-club zákutia SoundCloudu, mutácie R&B – to nebude chýbať v sete jedného z najverzatilnejších pražských DJs Mikuláša Příhodu aka Kewu, ktorý je tiež členom prvého slovenského ballroom kolektívu Kiki House of Velvet.

lizwiz je pôvodom z Tbilisi a v súčasnosti žije a tvorí v Prahe. Jej široko zamerané sety sa odvíjajú od intuitívnych naratívov, cez ktoré vytvára jemnú aj extrémne tanečnú spleť zvukovo-cestovateľských zážitkov. Ukrajinská DJka a producentka Masha Kornieieva alias AXT preskúma experimentálne zvuky plné zemitých textúr, ťažkých subbasových frekvencií a silného emocionálneho náboja.

Prísľub DJ setu, ktorý bude prekračovať kontinenty a spájať rôzne prístupy k súčasnému globálnemu klubovému zvuku, prinesie aj domáci Isama Zing. Ešte pred koncertným programom Sensorium uvedie v Goetheho Inštitúte prezentácie diel, ktoré vznikli v rámci medzinárodného projektu Bodies of Water, ktorý organizuje Inspirační Forum, Kersnikova Institute, Sensorium a Display Gallery v Prahe. Pripravte sa na ponor do nových umeleckých projektov skúmajúcich otázku, ako nás môže voda viesť pri hľadaní riešení naliehavých environmentálnych problémov prostredníctvom svojej schopnosti prepojiť ľudský rozmer existencie s inými formami života.

Isama Zing

Interdisciplinárny program IF Lab 2023/24 spojil deväť umelcov/kýň a/alebo výskumníkov/čok so zázemím od environmentálnej geografie a výskumu oceánov až po umelú inteligenciu. Okrem už spomínaného projektu Amphibious Tremology sú výsledkom dva ďalšie projekty. Trojica Michał Dawid, Mirjami Lantto a Isabel Val predstaví Guild of Hydrosemiosis, dielo založené na prastarej praxi hydromancie, prinášajúce (dis)lokované zvukové rituály. Kombinovaním súčasných ekológií s archívnymi materiálmi a A.I. modelmi prináša multidisciplinárny projekt Disturbance & Artificial Creatures v čase rapídnych ekologických zmien náhľad na možné budúce ekosystémy. Predstaví ho autorský kolektív Anthea Oestreicher, Vít Růžička a Weronika Zalewska.

Festival Sensorium už deviatym rokom prispieva k vytváraniu pestrého a angažovaného kultúrneho prostredia prostredníctvom dramaturgie, ktorá sa namiesto estetizácie “novej doby temna” obracia k budúcnosti vyrastajúcej z radikálnej imaginácie v duchu citátu „pred budovaním lepšieho sveta si najprv musíme takýto svet predstaviť“. Za deväť rokov existencie (z toho päť v rámci projektu Beyond The Sound) odpremiéroval festival oceňovaných svetových umelcov a umelkyne, ktorí*é často pôsobia mimo eurocentrický priestor, napr.: Doon Kanda (JP), Nazar (Angola), DJ Diaki (Mali), DJ Plead (Naarm), Evitceles (Bulharsko), Saša Spačal (Slovinsko), Thomas Ankersmit (Holandsko), Lanark Artefax (Veľká Británia) či Kenichi Iwasa (JP/UK), ale uviedol aj rôzne ambiciózne inštalácie či vzdelávacie programy. Čo ešte prinesie tento rok sa dozviete už v sobotu 8. júna. Podrobný program je dostupný na www.sensorium.is alebo na Facebook evente.

Ak sa rozhodnete festival podporiť nad rámec bežného vstupného, v rámci Sensorium Supporter Passu dostanete ako darček publikáciu Stockpiling Food For Thought, ktorá prináša eseje Sensorium tímu – Lucie Dubačovej, Juraja Hoppana a Celie Bugnoit na tému hľadania udržateľnej budúcnosti v umení a kultúre. Druhá vlna lístkov za zvýhodnenú cenu pre tých najrýchlejších je teraz v predaji cez GoOut.

☛ Sensorium Festival 2024 sa koná s podporou z verejných zdrojov z Nadácie mesta Bratislavy / Showcase Bodies of Water organizuje v rámci projektu IF LAB Inspirační fórum v spolupráci s Kersnikova Institute, Display, Sensorium / Projekt IF LAB je spolufinancovaný Európskou úniou / Podujatie sa koná s podporou z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia a s podporou Nadácie mesta Bratislavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *