Excentrickým a experimentálnym žánrom ako je aj hyperpop, stále viac a viac narastá popularita a to aj medzi slovenskými a českými poslucháčmi. Jeden z najvplyvnejších umelcov tohto žánru, Dorian Electra (oni), prídu už vo štvrtok 21.4. do pražského klubu Fuchs2. Koncert, ktorý organizujú Heartnoize Promotion je súčasťou My Agenda 2022 World Tour k ich rovnomennému projektu My Agenda, na ktorom s Dorian spolupracovala napríklad ruská feministická protestná skupina Pussy Riot, britská indie-popová skupina Kero Kero Bonito, alebo skupina Village People, známa svojim hitom „YMCA“. Za svoju dobu pôsobenia na hudobnej scéne stihli Dorian spolupracovať aj s niekoľkými dalšími významnými umelcami a to napríklad s popovými ikonami ako je Lady Gaga či Charli XCX.

 

Po vystúpení v roku 2019 v pražskom klube Roxy, kde vystúpili s Charli XCX, sa Dorian Electra vracia do Prahy v rámci svojej prvej headline tour. Ako ich support vystúpi screamo kráľovná Lil Mariko so svojou hardcore meme music.

 

 

Dorian Electra pochádza z Houstonu a svoju kariéru odštartovali trackom I’m in Love with Friedrich Hayek, kde oslavujú filozofiu rakúskeho ekonóma Friedricha Hayka. Ich hudobný štýl sa ale postupom času rázne vyvíjal.

„The thing that blew my mind and forever changed the way that I saw music was when I first heard Hannah Diamond. And AG Cook, Danny Harle, and SOPHIE. I just liked how extreme it is and how everything’s dialled up to 11,“ opisuje Dorian pre britský magazín Dazed.

V experimentálnom zvuku hyperpopu sa žiadne medze nekladú a ani Dorian nie sú výnimkou. Vo svojej tvorbe kombinujú veľké spektrum elektronickej či dokonca barokovej hudby. Ich jedinečnú tvorbu plnú odkazov k sociálnej a queer politike sprevádzajú aj hyper-štylizované videoklipy spolu s ich osobitou svojráznou estetikou. K tejto téme sa tiež vyjadril pre rozhovor s magazínom Dazed:

“We have to use our imagination to imagine future dystopian scenarios where there are literally gay fascists. It sounds extreme. It sounds crazy. But also, these people exist on the internet and I’ve read their stuff.”

Nenechajte si ujsť túto jedinečnú show významných predstaviteľov queer scény a internetovej kultúry Dorian Electra a zažite zvuk experimentálneho popu na vlastné uši. Vo štvrtok v pražskom Fuchs2.

Text: Sasha

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *