V piatok 6. marca sa v bratislavskej Refinery Gallery uskutočnil ďalší ročník festivalu Electronic Beats. Počas večera si návštevníci mohli vypočuť izraelčanku Adi Ulmansky, amerického producenta Son Lux-a, alternatívne hip-hopové trio z Edinburgu Young Fathers či melancholických Archive.

 Electronic Beats je hudobný festival, ktorý sa pravidelne koná pod záštitou Telekomu. Tento rok festival prebieha v Prahe, Varšave, Kolíne nad Rýnom a výnimkou nebola ani Bratislava. Cez víkend mali návštevníci možnosť v priestoroch Refinery Gallery vidieť naživo izraelskú speváčku Adi Ulmansky, amerického Son Lux-a, netradičný hip-hop v podaní tria Young Fathers či melancholických Archive.

Hneď po príchode do Slovnaft areálu, kde sa nachádza aj Refinery Gallery (ďalej len RG), ma zaujalo netradičné osvetlenie. Okrem samotnej budovy RG, na ktorej boli premietnuté geometrické tvary a vzory, podobne ako na plagáte festivalu, osvetlené naružovo boli aj okolité stromy. Inak tomu nebolo ani vo vnútri. Strohé a jednoduché industriálne priestory boli hravo oživené ružovými a čierno-bielymi farbami a geometrickými útvarmi. Okrem osvetlenia ma zaujala aj bezchybná organizácia festivalu, početný stuff, všade prítomní ochrankári a dokonca aj záchranári. Napriek zdanlivo vypočítanému a presnému riadeniu festivalu mi organizátori ochotne umožnili a pripravili rozhovor so Son Lux-om.

IMG_20150306_204435844

Electronic Beats festival v Bratislave mala na starosti firma Pendant, ktorá na Slovensku manažuje aj festivaly Waves Bratislava či Wilsonic. Bezchybná organizácia, pekné priestory, zdá sa, že všetko je tak, ako má byť. Oficiálne sa brány RG otvorili o 20:00 a do 21:45 hudobný podmaz pre prichádzajúcich návštevníkov vytváral „funkčný veterán“ DJ Vec, ktorý zahral skvelý mix, ako uliaty na túto udalosť.

Adi Ulmansky

Ako prvá vystúpila izraelská speváčka a hudobníčka Adi Ulmansky. Sympatickú Adi považujú nemeckí organizátori Electronic Beats za ich obľúbenú „rising-star“ speváčku a elektro-pop hviezdu. Tel-avivská producentka, speváčka aj raperka spája vo svojej hudbe RNB, ambient elektroniku kombinovanú o jemný dievčenský rap a príjemné vystupovanie. Jej debutový mixtape Shit Just Got Real (január 2013) a EPHurricane Girl (august 2013) si všimli svetové hudobné médiá ako Hypetrak, Mixmag, relácia Noisey od Vice, NME, ale aj The Independent či Guardian.

Bratislava_2015_AdiUlmansky_ElectronicBeats_132_940

Jej koncert bol vďaka kvalitnému zvuku a svetelnej show určite solídnym štartom festivalu, no, úprimne, nijako neohúril. Speváčkino vystúpenie bolo síce príjemné, ale hudba ani spev nijako hlbšie nezaujali.

Son Lux

Son Lux, vlastným menom Ryan Lott, je producent a spevák sídliaci v New Yorku. Jeho posledný album Lanterns vyšiel pred dvoma rokmi v nakladateľstve Anticon(vydávajúce aj Young Fathers, pozn red.) a singel “Lost It To Trying” bol Pitchfork-om okamžite vyhlásený za Best New Track. So svojou živou kapelou, čiže gitaristom a bubeníkom predviedli na Electronic Beats výrazne lepšie vystúpenie. Svoju zaujímavú a netradičnú elektroniku sprevádzanú výraznými živými beatmi a tvrdou elektrickou gitarou Ryan podporoval aj výrazným a energickým vokálnym prejavom. Šlo o presný opak mierne uspávajúcej a letargickej Adi. Na tomto koncerte už bola väčšina návštevníkov a festival tak bežal na plné obrátky.

Young Fathers

Čoraz viac známe alternatívne hip-hopové trio z Edinburghu, vystúpilo na Electronic Beats ako predposledná kapela, no pre mnohých to bol highlight celého večera. Po dvoch mixtape-och (Tape one, Tape two) skupine vyšiel plnohodnotný debutový album Dead (2014, Anticon/Big Dada), za ktorý získali prestížnu Mercury Music Prize. Viac o YF som písal tu.

Bratislava_2015_YoungFathers_ElectronicBeats_229_940

Netradičné hip-hopové trio, ktoré na koncertoch doprevádza ďalší netypický (stojaci) člen – bubeník – je známe svojimi energickými a tvrdými vystúpeniami. Na Slovensku si ich už pár ľudí mohlo pozrieť naživo, a to v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, kde ich aj tak skoro nikto ešte poriadne nepoznal. Ich koncerty sú ako rýchla, tvrdá päsť do uší. Traja chlapi, ktorí stoja pred vami, zazerajú na vás, kričia, rapujú, tancujú a spievajú ako šamani z iného sveta. To všetko za surového zvuku elektroniky v podaní člena Grahama G Hastingsa a nekompromisných živých beatoch. Young Fathers je intenzívny zážitok už cez slúchadlá, no pre stopercentný zážitok si ich skrátka musíte pozrieť. Aj keď hodinu po koncerte nebudete počuť zrovna najlepšie, stojí to za to. Najbližšiu príležitosť budú mať fanúšikovia už toto leto na Bažant Pohoda festivale.

Electronic Beats je jednoznačne festival s kvalitnou dramaturgiou a výbornou organizáciou. Priestory v bratislavskej Refinery Gallery boli pre akciu ako stvorené a k celkovej atmosfére večera prispievalo aj sofistikované osvetlenie a výborný zvuk kapiel. Na svoje si prišli fanúšikovia elektroniky, hip-hopu, ambient rocku či trip-hopu. Už teraz sa teším na ďalší ročník.

Onedlho vám prinesieme rozhovor s americkým producentom Son Lux-om o skladaní hudby pre reklamy, spolupráci s Lorde či hudobnej inšpirácii.

Foto (okrem druhej fotky): Martin Haburaj pre Electronic Beats. Viac info o festivalena oficiálnej stránke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *