Festival sa bude z feministických a rodových perspektív pozerať na témy inšpirované knihou Vlastná izba od Virginie Woolf, ale aj vlastnou izbou ako utopickým priestorom pre ženskú sebarealizáciu a zviditeľnenie.

GOLD MASS

Headlinerkami hudobnej dramaturgie je švajčiarske trio Les Reines Prochaines, ktoré už štyri dekády prostrednáctvom hudby protestuje proti buržoáznej spoločnosti a patriarchálnej dominancii. Talianska hudobníčka GOLD MASS, účastníčka najväčšieho show-case festivalu Eurosonic v Groningene, je hlasom žien čeliacich útlaku a násiliu. Českú scénu bude zastupovať reperka Arleta a elektornická producentka Ima teva, ktorých spoločným tvorivým menovateľom je zdieľanie osobných životných výpovedí.

Maďarská performerka a umelkyňa Pina Brutal je ústredným menom performatívnej dramaturgie festivalu. Vo svojom predstavení STRIP! sa zaoberá nahotou, intimitou a zraniteľnosťou ľudského tela a je inšpirovaná vlastnými skúsenosťami striptérky. Ester Grohová a Alexadra Sihelská v performatívnej prednáške Nebude to naše malé tajomstvo otvárajú tému sexualizovaného násilia a to, ako sa o ňom v spoločnosti (ne)hovorí.

Rovnako zaujímavá bude aj vzdelávacia časť programu: diskusie otvoria témy starostlivého mesta, dôležitosti feminizmu v kresťanstve, feministického aktivizmu na sociálnych sieťach a kultúrnych stereotypoch v rozprávkach. Svoje miesto v programe má aj literatúra v prednáške Báry Votavovej Vlastná izba-Vlastný hlas. Otázku ženskej emancipácie v športe zas otvorí sociológ športu Vojtěch Ondráček.

Tento programový výber je len ochutnávou štvordňového festivalu, ktorý prinesie ďalšie prednášky, workshopy, projekcie, standup a dokonca aj feministickú cyklojadzu.

► Festival (viac info) sa uskutoční už 11. – 14. augusta v Liptovskom Mikuláši ◄

_

Text: Viktor Jenčuš / Zdroj: TS ArtWife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *