Letné prázdniny aj tento rok odštartuje medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča, ktorý v dňoch od 24. – 28. 6. 2015 prinesie do Žiliny tie najlepšie animované filmy z celého sveta. Jedným zo špeciálnych hostí ôsmeho ročníka festivalu Fest Anča bude mnohonásobne oceňovaná estónska animátorská dvojica Priit Pärn a jeho manželka Olga. 

Animovaný film v rukách Pärnovcov prestáva byť milým a neškodným médiom a stáva sa ironickou reflexiou nášho sveta. Je charakteristický čiernym humorom ea pohrávaním sa s princípmi surrealizmu, či kombinovaním rôznych animačných techník. Vďaka tomu sa stali inšpiráciou pre mnohých tvorcov z celého sveta.

Pre magazín Homofelix v roku 2011 Priit Pärn povedal: „Nesnívam o veľkej sláve v zmysle, že moje filmy budú mať dvadsať miliónov divákov a ja veľa peňazí. Som šťastný s tým, čo som doteraz urobil. Viem, že na ktoromkoľvek mieste na svete, kam idem, majú ľudia možnosť vidieť moje filmy a mnohým sa páčia.“ Priit Pärn pôsobil ako učiteľ na filmových školách vo Fínsku, Nemecku, Švajčiarsku, Nórsku, Belgicku, Holandsku, Španielsku, Francúzsku a Anglicku, je tiež členom Európskej filmovej akadémie.

Karl and Marilyn

Na Fest Anči uvidia diváci nielen najlepšie diela tejto estónskej dvojice, ale dozvedia sa aj zákulisné informácie z procesu ich tvorby, ako aj názory Priita Pärna na surrealistické umenie, ktoré sú neraz prekvapivé. Veď podľa neho tvorba Salvadora Dalího nie je inšpirovaná snom, ale je to len šou a André Breton bol suchopárny, superseriózny a nudný človek.

Dominantou festivalu bude opäť medzinárodná súťaž animovaných filmov, do ktorej sa tento rok prihlásilo až 1 143 snímok zo 78 krajín. Z nich predvýberová porota vyberie tie najlepšie do jednotlivých súťažných sekcií. „Je to náročná práca. Celkovo musíme napozerať vyše 115 hodín animácie. Na druhej strane je však nesmierne obohacujúce sledovať rozmanitosť súčasnej tvorby po celom svete, rôzne trendy alebo krajiny, v ktorých by ste ani nečakali, že niekomu napadne robiť animovaný film. Myslím že sa diváci majú opäť na čo tešiť,“ komentoval prebiehajúci predvýber Maroš Brojo, programový riaditeľ festivalu.

1895

Medzi nečakané krajiny sa tento rok zaradili napríklad Ekvádor, Peru, Pakistan, Síria, Zimbabwe, Jordán, či Keňa. Až 134 filmov bolo prihlásených z Francúzska, medzi ďalšie krajiny s výrazným zastúpením možno ešte zaradiť i Veľkú Britániu, USA, či Nemecko.

Zo Slovenska bolo tentoraz prihlásených 26 snímok. „Teší nás veľký počet slovenských filmov. Domácu tvorbu každým rokom podporujeme novými aktivitami a myslím, že i v slovenskej súťaži budú o cenu bojovať veľmi výrazné a rozmanité diela,“ prezradila riaditeľka festivalu Jana Slezáková. Okrem Anča Slovak Award, kde víťaz získa cenu honorovanú sumou 600 Eur vďaka spolupráci s Literárnym fondom, budú domáce filmy súťažiť aj o Anča D Award, distribučnú cenu udelovanú spoločnosťou Film Europe Media Company.

Fest Anča hľadá dobrovoľníkov!

Chceš byť súčasťou Fest Anče? Spoznať animátorov z celého sveta? Pridaj sa k nám do tímu! Fest Anča hľadá šikovných dobrovoľníkov.

termín: 23. – 28. jún 2015
miesto:  Žilina
kontakt: dobrovolnici@festanca.eu
záväzné prihlášky posielať do: 5. júna 2015

Čo ťa čaká
Dobrovoľník na Fest Anči nezaháľa, no zato môže s hrdosťou nosiť krásne tímové tričko Fest Anča. Je veľmi dôležitý, pretože je prvou osobou, na ktorú návštevníci na festivale natrafia. Milým úsmevom a príjemným vystupovaním víta či informuje divákov a spríjemňuje festivalovú atmosféru. Dobrovoľníctvo na Fest Anči má veľa podôb. Od kreatívnych príprav festivalu, cez vítanie návštevníkov a poskytovania informácií,  predaj a kontrolu akreditácií či vstupeniek, pomoc pri workshopoch, predávanie v stánku až po samotné premietanie filmov.  Dobrovoľník pracuje denne 6 hodín podľa dohodnutého pracovného rozpisu a zvyšok dňa sa môže venovať festivalovému programu. Na Fest Anči sa stále niečo deje od rána až do noci, a preto treba rátať aj s prípadnou výpomocou v daných hodinách.

Výhody
Získaš voľný vstup na Fest Anču 2015 aj pre Tvojho kamaráta či kamarátku a darčekový balík od Fest Anče. Máš možnosť uplatniť svoje osobité schopnosti v praxi, nadobudnúť nové známosti a kontakty, overiť si svoje silné stránky a vychytať muchy v tých slabších. Pretože si šikovný, dostatočne zodpovedný, flexibilný a nebojíš sa improvizovať, Fest Anča bude pre teba zážitkom leta! Uvidíš filmy, aké v kinách nepremietajú a odreaguješ sa na koncertoch, workshopoch a pod… V prípade potreby Ti radi vystavíme potvrdenie o dobrovoľníckej činnosti na festivale, ktoré si na škole môžeš uplatniť ako odpracovanú prax. Keď chceš byť dobrovoľníkom, viac sa dozvieš v tomto odkaze.

Zdroj+Foto: TS Fest Anča Viac o festivale na webstránke či Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *