Slovenské, české, belgické a poľské talenty a to najlepšie z činohry aj fyzického divadla. Festival Drama Queer tento rok prezentuje program s témou Identity. Od 23. októbra do 2. novembra uvedie desať divadelných predstavení a performance v Štúdiu SND, v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava, v áštvorke a v celkom novom kultúrnom priestore P*AKT. S podtitulom “jednota v rôznosti” festival voľne nadväzuje na návštevu pápeža na Slovensku a tak má za cieľ spájať publikum prostredníctvom divadla.

Drama Queer sa od roku 2012 usiluje o posúvanie hraníc na medzinárodnej divadelnej scéne s fokusom najmä na témy spojené s LGBTQIA+ komunitou a sociálnou spravodlivosťou. Ročník 2021 sa opiera o tému Identity. Téma rámcuje dramaturgiu festivalu v duchu hesla “jednota v rozmanitosti”. Festival otvorí predstavenie Jozefa Vaľa Coming Out, ktoré sa na tému “coming outu” pozerá v kontexte sveta futbalu. Podobne aj performance “Bromance” Michała Przybyła a Dominika Więceka je pokusom konfrontovať stereotyp “skutočného muža” a zobraziť rôzne formy maskulinity. Dielo voľne nadväzuje na literárnu predlohu “Not Gay. Sex Between Straight White Men” spisovateľky Jane Ward.

Jedným z najväčších ťahákov festivalu je oceňované predstavenie Transky, body, vteřiny v podaní českého Divadla Petra Bezruče. Nová hra je inšpirovaná škandalóznym osudom československej atlétky, ktorej úspechy boli vymazané z novodobej histórie. Inscenácia získala hlavnú cenu českej divadelnej kritiky.

Režisér a dramatik Patrick Bonté a tanečníčka a choreografka Nicole Mossoux sú na scéne od roku 1985. Toto oceňované belgické duo sa venuje performance na hraniciach tanca a divadla, špecializuje sa na “objímanie neprebádaného, dotýkanie podvedomého”. Na festivale predstavia miniatúru Alban. Domáci protipól k Albanovi poskytne Jaro Viňarský, ktorého fyzické predstavenie na motívy rovnomennej knihy maďarského spisovateľa Lászla Krásznahorkaia a nemeckého maliara Maxa Neumanna uvedie pod titulom Animalinside.  

Bodkou za festivalom bude predstavenie Socializmus s teplou tvárou v podaní divadla NOMANTINELS. Hru napísal Andrej Kuruc a režíroval Marián Amsler. Rozpráva o tom, ako sa žilo queer ľuďom za socializmu. Odohráva sa v 80-tych rokoch počas normalizácie a sleduje príbeh mladého muža, ktorý musí čeliť nástrahám doby.

► Viac info o programe Drama Queer 2021 a predpredaji nájdete na www.dramaqueer.sk / Facebook / Instagram

Program
23/10 ​​Drama Queer: Jozef Vaľo – COMING OUT
24/10 Drama Queer: mossoux_bonte – Alban

25/10 Ako toxická maskulinita kazí priateľstvá

25/10 Drama Queer: Michał Przybyła, Dominik Więcek – BROMANCE

26/10 Drama Queer: PiNKBUS

27/10 Drama Queer: Divadlo Andreja Bagara – DOM

29/10 Drama Queer: Divadlo Petra Bezruče – Transky, body, vteřiny

29/10 Drama Queer: DIVADLO X10 – Otcovrah

30/10 Drama Queer: Alexandra Bolfová – MEDEA_is_missing

31/10 Drama Queer: Claude Johann Čierny – F64.2
1/11 Drama Queer: Jaro Viňarský – ANIMALINSIDE
2/11 Drama Queer: NOMANTINELS – Socializmus s teplou tvárou

Záštitu nad podujatím prebrala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.


Zdroj: TS DRAMA QUEER / Text: Viktor Jenčuš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *