Festival Pohoda sa po 16-tich rokoch rozhodol ukončiť spoluprácu s pivnou značkou Zlatý Bažant a pridal sa tak k trendu viacerých svetových festivalov, ktoré vypustili logo sponzora z názvu. Toho roku bude hlavným sponzorom festivalu, ktorý oslavuje okrúhle 20. narodeniny, pivo Urpiner. Čo sa bude diať na festivale a najmä akí interpreti prídu hrať na Pohodu, vám priblížime už v našom výbere. V následujúcich týždňoch vám prinesieme rôzne orientované články o Pohode, ostaňte nás sledovať preto aj na Facebooku a Twitteri.

Sigur Rós

Prvým menom, ktoré Pohoda oznámila boli islandskí Sigur Rós. Island sa bude v slovenskom kultúrnom svete navždy spájať s Jurajom Kušnierikom, ktorí bohužial zosnul deň po tom ako Sigur Rós potvrdili svoje vystúpenie na Slovensku.

„Je symbolické, že prvým potvrdeným a zverejneným menom je práve Sigur Rós. Snažíme sa o nich viac rokov a každoročne som sa o nich bavil aj s Ďurom Kušnierikom. Potvrdenie sme dostali deň predtým, ako Juraj zomrel. Považujem to za jeho darček pre nás všetkých k našim dvadsiatym  narodeninám. Milý náš Jürgen, ďakujeme, budeme oslavovať aj s Tebou…” povedal po potvrdení Sigur Rós riaditeľ Festivalu Pohoda Michal Kaščák.

Sigur Rós sa chystajú na festivalové turné po dlhšej prestávke. Členovia skupiny vravia, že pri živom hraní sa zväčša snažia nájsť spôsob, ako na pódiu nestratiť množstvo hudby zachytené a pospájané v štúdiu. Pri materiáli, ktorý viedol k aktuálnemu turné, postupovali v opačnom garde. Čarovné momenty a myšlienky zachytené na cestách skúšali ako „blesk vo fľaši“ uchovať pre neskoršiu prácu v štúdiu. Ich tvorba sa vracia k intuitívnej práci typickej pre album Ágætis Byrjun.

 PJ Harvey

Tri albumy vo výbere Rolling Stone „500 najlepších albumov histórie“, 8 nominácií na „Brit Awards“, 6 nominácií na „Grammy“ a ako jediný umelec v histórií – 2 víťazstvá za najlepší album roka „Mercury Prize“. Týmto zoznamom úspechov sa môže pochváliť speváčka a hudobníčka Polly Jean Harvey. Na konte má hity ako „This is Love“, „Down by the Water“ či svetoznámy duet s Nickom Caveom „Henry Lee“. PJ Harvey okrem ocenení a umiestnení v prestížnych rebríčkoch získala aj čestný doktorát od jednej z londýnskych univerzít.

PJ Harvey sa konečne zastaví aj na Slovensku a strhne nás svojou nezameniteľnou rockovou gitarou a výrazným hlasom. Na Pohode budeme môcť počuť jej úplne najnovšie skladby. Len 15. apríla vydala svoj nový album The Hope Six Demolition Project.

The Prodigy

Podľa ankety Mixmagu je The Prodigy najlepšia tanečná kapela v dejinách. My o tom nepochybujeme, dôležitejšie ako veľké dejiny a ankety je ale naše presvedčenie, že ak sa má niektoré veľké meno zopakovať na dvadsiatom výročí Pohody, najlepším kandidátom je táto „nebezpečná“ trojica. Tí, čo boli na ich pamätnom koncerte v roku 2005 vedia prečo, tí čo neboli to zistia.

Ako napísal v recenzii na ich minuloročný koncert v Newcasteli Dave Simspson z Guardianu:

„Aj po šesťročnej odmlke sú títo elektro-pankáči naďalej vzrušujúco rebelantskí ako vždy. Koncert začali skladbami Breathe či Omen a už ako piaty v poradí zahrali Firestarter. Hity, ktorými by iní koncert zatvárali…no tieto „monštrá“ tanečnej hudby toho za štvrťstoročie nazbierali viac než dosť, čiže si to môžu spokojne dovoliť.“

V roku 2015 vydali Prodigy svoj posledný album The Day Is My Enemy, ktorý predstavia na tohtoročnej Pohode 2016.

prodigy

The Prodigy

Flying Lotus

DJka BBC Mary Anne Hobbs ho nazvala elektronickým Jimmym Hendrixom. Na jeho najnovšom albume sa podieľali Herbie Hancock, Kendrick Lamar, Snoop Dogg, Kimbra a Thundercat, pričom v minulosti spolupracoval aj s umelcami ako Erykah Badu a Thom Yorke.  Aktuálne má v zbierke jednu MTV Video Music Award a 2 nominácie na Grammy. Na Pohodu 2016 príde priekopník elektronickej hudby a jej živého prevedenia Steven Ellison, známy ako Flying Lotus.

Podobne ako Thundercat aj Flying Lotus má v rodokmeni prominentných hudobníkov (John a Alice Coltrane, Ravi Coltrane, Marilyn McLeod). FlyLo je veľkým fanúšikom filmu, komixov a hier. To ho naučilo skvelo prepojiť hudbu s príbehom a vizuálnou stránkou svojej tvorby. Lotusov najnovší album You’re Dead! je podľa jeho vlastných slov „zvukovým putovaním za tým, čo sa stane, keď duch opustí telo.“

V roku 2008 založil label Brainfeeder, v ktorom je okrem neho Thundercat, Iglooghost, Daedalus, Mr. Oizo, Tylor McFerrin a mnohí ďalší. Koncom roku 2012 odhalil, že animovaný raper Captain Murphy je jeho rapové alterego.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/168192066″ params=“auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true“ width=“100%“ height=“450″ iframe=“true“ /]

Odesza

Odesza má na konte No. 1 skladby v rebríčkoch iTunes Electronic Chart, Billboard Electronic Chart a Spotify US Viral Chart, pol milióna followerov na Soundcloude a Last.fm či vystúpenia na festivaloch ako Coachella, Bonnaroo, Lollapalooza… na rade je Pohoda 2016.

Duo Harrison Mills (a.k.a. CatacombKid) a Clayton Knight (a.k.a. BeachesBeaches) vytvárajú „letné“ hity na atmosféru pripomínajúcu popíjanie pivka pri západe slnka. Najznámejším hitom je White Lies s Jenni Pots.

Odesza sa perfektne hodí do line-upu tohtoročnej Pohody najmä svojími ľahkými podmanivými melódiami a tanečnými skladbami.
[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/166946567″ params=“auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true“ width=“100%“ height=“450″ iframe=“true“ /]

James Blake

Už jeho prvé skladby získali uznanie renomovaných DJov z BBC. Prvé tri EP zaradil Pitchfork medzi top 50 albumov 2010 a pieseň I only know (What I know now) zaradil na 8. miesto top 100 skladieb roka. Jeho eponymný debut bol nominovaný na Mercury Prize, pričom po vydaní druhého albumu toto prestížne ocenenie získal. Medzi jeho úspechmi nechýbajú ani nominácie na Grammy a Brit Awards.

Hudba Jamesa Blakea je označovaná ako R&B, experimentálna elektronika či soul. Príbuznosť konkrétnemu žánru závisí od pesničky, no v celej jeho tvorbe je možné cítiť prítomnosť esenciálnych prvkov všetkých spomenutých žánrov: nápaditý rytmus a basové linky, experimenty so zvukmi a ich skresleniami, melódie a spev, ktoré majú dušu.

Nedávno vidal  album The Colour In Anything na ktorom spolupracovali mená ako Beyoncé, Frank Ocean alebo Bon Iver. Recenzie na album sú viac než výborné a tak sa môžeme tešiť na živé vystúpenie Jamesea aj s novými skladbami.

Savages

Posledným menom, ktoré sme zaradili do našeho výberu z tohtoročnej Pohody 2016 je post-punková kapela Savages.

Už ich debut sa dostal v rebríčku predajnosti do TOP20 v Británii a do finálneho shortlistu ocenenia album roka Mercury Prize. Podľa Guardianu nám umožňujú vidieť ako vyzerali začiatky Public Image Ltd či Joy Division a v recenziách nechýbajú ani prirovnania k PJ Harvey či Nickovi Caveovi. Post-punkové Savages vydali koncom januára ďalší vysokohodnotený album Adore Life. Veríme, že aj vďaka ich vystúpeniu budú návštevníci Pohody 2016 skutočne „zbožňovať život“.

Ako píše o tejto kapelke SilverMan:

Dievčatá sa akurát chystali nahrať album na konci 70-tych rokov, no počas výletu na Antarktíde spadli do diery a boli zamrazené až do roku 2012. Po rozmrazení sa oboznámili s hudobnými novinkami a nahrali úchvatný album. Bez debaty jeden z troch najlepších aké priniesol rok 2013.

Je to jeden z higlightov tohtoročnej Pohody. Savages sú na svojom kariérnom postupe na vrchol a skutočne gratulujeme Pohode, že sa jej podarilo toto meno prilákať ku nám na Slovensko.

Zdroj: TS + oficiálna stránka Pohoda 2016

Autor: Verana Dobal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *