Desať klubov a priestorov v centre hlavného mesta, viac ako 100 kapiel, nové zahraničné mená v kombinácii s domácimi talentami. To všetko sľubuje dvojdňový festival Waves Bratislava, ktorý bude súčasťou Waves Central Europe. Festival dopĺňajú sprievodné akcie a konferencia určená pre hudobných profesionálov. Pozrite si naše hudobné tipy a krátky rozhovor s organizátormi.

Waves Bratislava ako showcaseový festival neponúka notoricky známe veľké hviezdy, ale predovšetkým doposiaľ neopočúvané formácie a jednotlivcov s potenciálom presiahnuť hranice lokálnych scén. Je primárne určený publiku, ktoré rado objavuje zaujímavú novú hudbu. V minulých rokoch podujatie pomohlo odkryť viaceré zahraničné kapely vrátane BRNS a Antona Maskeliadeho, ktorí si teraz zahrajú u nás na Pohode a Grape festivale. Zo slovenských interpretov sa na ďalšie zahraničné festivaly dostali napríklad Jimmy Pé a Nvmeri.

Do Bratislavy tentokrát Waves privezie mená ako Pablo Nouvelle (CH), Siv Jakobsen (NO), PINS (UK), Joy Wellboy (BE), Mynth (AT), Leyya (AT) a The Hearing (FI).

“Pri všetkých menovaných platí, že dosiahli významný úspech doma. Waves festival ich v medzinárodnej hudobnej kariére môže posunúť o krok ďalej, všetci na to majú výborné predpoklady. Napríklad pesničkárka Siv Jakobsen a skladateľ Pablo Nouvelle sa už teraz tešia priazni významných mienkotvorných médií ako The Guardian či BBC. Pablo Nouvelle je navyše vo vydavateľstve pod jednou strechou s takými menami ako Rudimental či Clean Bandit,” približuje zahraničný line-up Jana Polnischová z programového tímu Waves Bratislava.

PINS (Veľká Británia)

Manchesterské dámy z punk-rockovej kapely PINS, sa tohto roku predstavia na Slovensku hneď dvakrát. Už onedlho ich budeme mať možnosť vidieť na Bažant Pohode (9.-11.7.) a na jeseň tohto roku na festivale Waves v Bratislave (30.9.-4.10). Svoj debut Girls like us (2013) nahrali PINS vďaka divokému vystúpeniu v Salforde, kde si ich všimol agent z nahrávacej spoločnosti Bella Union. Dievčenská kapela pozostávajúca zo štyroch členiek sa na nič nehrá, má rada punk, slnečné okuliare a veselé texty. Máme sa na čo tešiť!

PINS sme pridali do nášho zoznamu odporúčaných kapiel, ktoré vystúpia na tohtoročnej Pohode.

Leyya (Rakúsko)

Experimentálne duo z Viedne zaujalo hneď svojim dream-popovým songom „Superego“. Skladba, v ktorej sa miesi energický beat so zasnenými vokálmi, pochádza z debutového albumu Spanish disco, ktorý vyšiel len pred dvoma mesiacmi. Rakúske duo kritici prirovnávajú k Portishead a sama kapela o svojej hudbe hovorí, že je vhodná skôr pre menšie publikum. Viac od Leyya si môžete vypočuť na ich SoundCloude, odporúčame EP so sviežim zvukom Drowning in Youth.

Siv Jakobsen (Nórsko)

Nórska pesničkárka, ktorá vás svojimi melancholickými skladbami prenesie do zasneženej krajiny. Siv je ľahko rozpoznateľná vďaka jej príjemnému a zasnenému spevu, ktorý doprevádza nenútený zvuk klavíra, akustickej gitary či sláčikových nástrojov. Na svojom SoundCloude uvádza vplyvy ženských hudobníčok ako Ane Brun, Laura Marling alebo Rachel Sermanni. Vonku má svojé prvé EP s názvom The Lingering (máj 2015), ktoré vo viacerých nórskych magazínoch získalo 5/6 hviezdičkové recenzie.

Siv Jakobsen sľubuje príjemné až éterické vystúpenie, ktoré si určite odporúčame pozrieť naživo.

Prvými potvrdenými účinkujúcimi z domácej scény sú Puding Pani Elvisovej, mladí Fresh Out Of The Bus, ktorí sa predstavili napríklad aj na Radio_Head Awards, Nvmeri (ex Uniques), jazzoví Talent Transport, producent Dalibor Kocian aka Stroon a La3no Cubano.

Čo hovoria o festivale Waves organizátori Alexander Čerevka a Tibor Holoda?

Swine Daily: Zaujímavou súčasťou festivalu Waves je aj konferencia určená pre hudobných profesionálov. Aké máte ohlasy na konferencie z minulých ročníkov, je o nich záujem?

Waves: Ohlasy máme veľmi pozitívne. Cítime nárast záujmu hlavne na slovenskej scéne. Pre domácich hudobníkov je totiž takýto typ festivalu stále relatívne nová vec. Je to miesto, kde môžu stretnúť a zoznámiť sa s ľuďmi nielen zo zahraničnej, ale aj domácej scény. Teda s ľuďmi, s ktorými doteraz boli môžno len v telefonickom alebo elektronickom kontakte. Myslím, že hudobníci a domáci hudobní “profíci” to oceňujú a veríme, že ich záujem bude rásť aj naďalej.

Na stránke Waves sa uvádza, že tento ročník bude zameraný aj na Estónsko, Litvu a Lotyšsko. Je toto rozhodnutie inšpirované showcase-ovým festivalom Talinn Music Week? Akými inými festivalami sa inšpirujete?

Inšpirujeme sa všetkým pozitívnym na zahraničných festivaloch, kam chodíme. S Talinn Music Week máme výborné vzťahy. Jeho organizátori sem chodia už od prvého ročníka a my zase chodíme do Talinnu. Každopádne, zameranie nášho festivalu sme nevyberali na základe týchto kritérií. Takzvaný „focus krajiny“ sa každý rok mení a tentokrát nám to vyšlo na celý baltický región.

Môžete nám popísať, ako ste sa rozhodovali pri výbere zahraničných interpretov? Aké vlastnosti musí mať kapela/hudobník, aby sa dostal na Waves?

Je to pomerne jednoduché. Prvá a najdôležitejšia vec je hudba samotná. Potom sú to ostatné atribúty, ktoré sa snažíme zdôrazňovať – kapela by už mala mať niečo za sebou, zázemie, príbeh, reálnu aj online fanúšikovskú základňu. Ideálne je, keď už nejakú hudbu má vydanú a je v takom momente kariéry, kedy už má na to, aby hľadala nových fanúšikov v zahraničí. Samozrejme, k tomu všetkému musí mať aj ambíciu tento cieľ naplniť.

Ako by ste zhodnotili úspešnosť minulých ročníkov festivalu, narastá počet návštevníkov a celkový záujem o festival každým rokom?

Zatiaľ máme za sebou dva ročníky a každý z nich vyzeral trochu inak. Waves Bratislava je festival, na ktorom ľudia objavujú nové mená. Pokiaľ ide o domácu scénu, už od prvého ročníka sme deklarovali, že keď fanúšikovia prídu a vytvoria dobré podmienky pre miestne kapely, tak hudobníci v zaplnených kluboch podajú svoj najlepší výkon. Tým pádom majú lepšiu šancu zaujať aj zahraničných profesionálov a posunúť sa v kariére ďalej. Myslím, že ľudia to pochopili a v celkovom merítku nám návštevnosť stále rastie.

Medzinárodná konferencia

Od nultého ročníka je neodmysliteľnou súčasťou festivalu Waves aj medzinárodná konferencia určená pre hudobných profesionálov. Novinkou je, že témy panelových diskusií týkajúcich sa slovenských reálií sa budú vyberať pomocou dotazníka, kde nájdete množstvo zaujímavých tém.

Waves-Bratislava-2013_Primacialny-Palac_panelove-diskusie

Panelová diskusia v Primaciálnom Paláci počas Waves 2013 Foto: Waves Bratislava

,,Chceme tak dať priestor ľuďom, ktorí sa na Slovensku venujú hudbe, aby sa podieľali na vytváraní tejto časti programu a vyjadrili sa, o ktorých témach by v Bratislave diskutovali najradšej,” vysvetľuje riaditeľ Waves Bratislava Tibor Holoda.

Registrácia na konferenciu je spustená online prostredníctvom TIXY a jej celý program nájdete – tu. Kto chce využiť šancu kúpiť si festivalovú permanentku za uvádzaciu cenu 9 eur, má šancu do 30. júla. Waves vo Viedni predstaví také mená ako: Sekuoia (DK), Anja Chiara (AT), Ebony Bones (UK), Hey Elbow (SE) alebo Todd Dorigo (UK).

Viac o festivale Waves Central Europe si môžete prečítať v našom predošlom článku.

Zdroj: TS Waves Bratislava 2015 Úvodná foto: Martina Mlčúchová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *