V piatok 28.7. začne 49.ročník Letnej filmovej školy pre cinefilov a milovníkov multižánru. Návštevníci si budú môcť vybrať medzi komplexnou škálou vybraných titulov a „dovzdelať sa“. Od nemého filmu so živou hudbou až po najhorúcejšie novinky čakajúce ešte len na distribúciu do kín. Festival prinesie početné novinky z domácej československej scény.

Filmovku zaháji futuristické scifi Bod obnovy režiséra Roberta Hloza, ktorý sa dostane aj do slovenských kinosál koncom septembra. Festival slávnostne ukončí detektívna dráma Úsvit režiséra Matěje Chalupáčka. Dej sa odohráva v roku 1937 pod Tatrami v Baťovskom industriálnom komplexe. Pri Tatrách zostáva, ale o dve storočia neskôr, i ďalšia animačná maďarská scifi snímka Whithe Plastic Sky s koprodukciou zo Slovenska. Svetová premiéra sa odohrala vo februári na Berlinare.

Asociácia českých filmových klub – usporiadateľ Filmovky, už tradične predstaví svoju distribučnú činnosť. Dopremietajú tituly, ktorým končí distribúcia: Monsieur Chocolat, Frank, Rock’n Roll či Nick Cave: 20 000 dní na Zemi.

Tohtoročný autorský focus sa sústredí na tvorbu španielského režiséra Pedra Almodóvara (Všetko o mojej matke, Ženy na pokraji nervového zrútenia), hollywoodského veterána Howarda Hawkse (Zjazvená tvár, Jeho dievča Piatok, Rio Bravo) či českého scenáristu Jana Procházky (Ucho, Kočár do Vídně, Páni kluci). Chýbať nebudú východoeurópske novinky, brazílske filmy rezonujúce na svetových festivaloch a predovšetkým obľúbené polnočné trash cinema delikatesy. S highlightom v pondelok v kine Hvězda o 23:30 Superborci, superženy a supernakladačky so živým dabingom.

Diváci opäť budú môcť vybrať film, ktorý v januári vstúpi do českej distribúcie. Vybrať si môžu z 3 adeptov: Mamacrzu, španielská tragikomédia oslavujúca ženstvo a poukazuje na náboženské utlačovanie. Delegácia – coming of age dráma medzi izraelskými stredoškolákmi a históriou židovských pogromov. Kodaň neexistuje – psychologická dráma, ktorá je štylizovanou a emocionálne hutnou štúdiou partnerského vzťahu.

Sprievodný program

Okrem filmov sa môžete tešiť na prednášky a masterclassy hosťov, literatúru, detský program, virtuálnu realitu. Tiež debaty o aktuálnych spoločenských témach v Respekt stane ako sú umelá inteligencia, situácia na Ukrajine či dôležitosť filmov a festivalov. Ak by ste chceli dopriať niečo aj vaším ušiam a nielen očiam, odporúčame navštíviť stan Českého rozhlasu. Český rozhlas oslavuje jubilejnú 100. výročie. Do Uherského Hradišta prinesie bohatý audio program. Od debát a podcastov o VHS, sexualite alebo ako rozoznať realitu od falošnej informácie, po čítanie literárnych klasík (Anthony Burgess – Mechanický pomaranč).

Filmovka sa nezaobíde ani bez večerných klubových párty. Tešiť sa môžete na legendárneho DJa Kubíka alebo v pondelkovú noc v Klube Mír sa o to postará Rádio Wave v prevedení Koxoy-a: soundtrack letných nocí plný exotických melódií. A Brigitte Noir: set plný electra, dark disca, acidu a breakbeatu.

➽ Celý filmový i sprievodný program nájdete na webe. Akreditáciu, balíčky vstupeniek i vstupenky na sprievodný program sú v predaji v akreditačnom systéme moje.lfs.

➽ Letná filmová škola sa uskutoční medzi 28.júlom a 3.augustom 2023 v Uherskom Hradišti na Morave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *