Áno, je to oficiálne potvrdené. Na jubilejný 20. ročník slovenského najznámejšieho multikultúrneho festivalu Pohoda príde elektronický majster Flying Lotus. V minulom článku sme predstavili ženské interpretky, ktoré odporúčame nezmeškať na Pohode. Pozrite si dnes naše ďalšie hudobné tipy naprieč všetkými hudobnými žánrami.

Flying Lotus – Orange stage / Sobota 00:00

DJka BBC Mary Anne Hobbs ho nazvala elektronickým Jimmym Hendrixom. Na jeho najnovšom albume You’re Dead! sa podieľali Herbie Hancock, Kendrick Lamar, Snoop Dogg, Kimbra či Thundercat, pričom v minulosti spolupracoval aj s umelcami ako Erykah Badu a Thom Yorke. Aktuálne má v zbierke jednu MTV Video Music Award a 2 nominácie na Grammy. Na Pohodu 2016 príde priekopník elektronickej hudby a jej živého prevedenia Steven Ellison známy ako Flying Lotus.

Prečítajte si náš report z jeho varšavskej show.

Podobne ako Thundercat aj Flying Lotus má v rodokmeni prominentných hudobníkov (legendárni John a Alice Coltrane, saxofonista Ravi Coltrane či Marilyn McLeod). FlyLo je veľkým fanúšikom filmu, komixov a hier. To ho naučilo skvelo prepojiť hudbu s príbehom a vizuálnou stránkou svojej tvorby. Podľa Pitchforku je každý album, ktorý vydal osobný a programový. V stručnom priereze jeho tvorbou napísali: „Z roka narodenia („1984“) sa presunul do mesta, v ktorom objavil svoju hudobnú identitu (Los Angeles), potom k samotnej štruktúre vesmíru (Cosmogramma), následne hlbšie do sveta snov a podvedomia (Until the Quiet Comes)…“.

Lotusov najnovší album You’re Dead! je podľa jeho vlastných slov „zvukovým putovaním za tým, čo sa stane, keď duch opustí telo.“

FlyLo ponúka na koncertoch, okrem progresívnej elektronickej hudby, úžasné vizuálne zážitky. Jeho aktuálna show ponúka realistický 3D efekt bez 3D okuliarov. Ten dosahuje pomocou takzvanej HyperCube umiestnenej na pódiu. FlyLo je „zavretý“ v tejto kocke, na ktorej steny vzadu aj vpredu sa premietajú šialené vizualizácie. Minulé leto odohral s výbornými ohlasmi festivaly ako Bonaroo, Coachela a Glastonbury. My sa už tešíme na ohlasy po jeho vystúpení na 20. ročníku Pohody.

Thundercat – Red Bull Music Academy stage / Sobota 23:00

Thundercat (vlastným menom Stephen Bruner) je vyhľadávaný a talentovaný basgitarista, ktorý spolupracoval s umelcami ako Erykah Badu, Snoop Dogg, Kamasi Washington, Stanley Clarke, Flying Lotus či Kendrick Lamar. Na šiestich strunách basgitary predvádza to najlepšie na pomedzí žánrov R&B, jazz fusion, soul, funk a elektronika. Čerstvý víťaz Grammy príde svoju tvorbu a technické majstrovstvo predviesť aj návštevníkom Pohody 2016. 

Mbgonwana Star – Orange stage / Piatok 17:00

Základ sedemčlennej kapely Mbongwana Star tvoria dvaja bývalí členovia známej konžskej kapely zloženej z vozíčkarov a detí z ulice – Staff Benda Bilili (Coco Ngambali a Théo Ntsituvuidi) a írsky producent Liam Farrell (Doctor L). Liam sa dostal ku kapele cez Tonnyho Alena, považovaného za zakladateľa afro beatu. Keď Liam prišiel do Kinshasy, prvá skúška vyzerala skôr ako nejaká párty priateľov a susedov. V prenajatom dome si zriadili provizórne štúdio, ktoré čerpalo elektrinu z generátora (štátne dodávky elektriny v Kongu totiž nie sú spoľahlivé). Liam priniesol do temperamentných afrických rytmov a vlnivých gitarových liniek miestneho žánru sokous punkový prístup a psychedelickú elektroniku. Zároveň do africkej hudby preplnenej spevmi a sólami vniesol uvoľnenejšie miesta, v ktorých sa môže poslucháč zamyslieť nad hudbou. Viac info tu.

DJ Shadow – Space aréna SLSP / Sobota 01:30

DJ Shadow je priekopníkom inštrumentálneho hip-hopu, turntablismu, trip-hopu a samplingu. Pri tvorbe si vyberá z bohatej zvukovej banky a osobnej zbierky vyše 60 tisíc nahrávok. Magazín Time zaradil jeho album Endtroducing medzi 100 najlepších albumov všetkých čias a Pitchfork na siedme miesto rebríčka 100 najlepších albumov 90-tych rokov. Album je tiež v Guinessovej knihe rekordov ako prvý kompletne samplovaný album. 6. júla 2015 začal pracovať na piatom sólovom albume, ktorý vydá 24. júna. O dva týždne neskôr ho spolu s ďalšími skladbami predvedie návštevníkom Pohody. Nemôžeme sa dočkať. Viac info tu.

Po ňom sa na to isté pódium postaví náš známy Branči Kováč aka DJ VEC.

DJ Paypal – Red Bull Music Academy stage / Sobota 02:00

Za prezývkou DJ Paypal sa skrýva mladý producent, momentálne žijúci v Berlíne. Venuje sa najmä juke-u a footwork-u, pričom sa nebojí experimentovať a svojou tvorbou posúva hranice týchto žánrov. Je členom TEKLIFE crew z Chicaga, vlastného Mall Music a najnovšie aj Flying Lotusovho Brainfeeder-u. Práve na ňom mu vyšiel album SOLD OUT a ten je prehliadkou všetkého, čo dokáže urobiť Paypal so 160 BPM. Preniká na ňom do soulu, hip-hopu, aj jazzu, čo je pre Brainfeeder releas-y dosť príznačné.

Norwell – Visegrad Club / Sobota 02:00

Svoju tvorbu opisuje ako „horkosladkú synťákovú psychedéliu“. To, čo sa ozýva z reprákov, sa dá opísať aj ako zádumčivá hudba plná farieb, pozitívnych ambientných plôch a tanečného beatu. Príslušnosť k labelu Farbwechsel rozhodne nejde prepočuť… Viac info tu.

 

Oratnitza – Nay tanečný dom / Sobota 02:00

Zabudnuté folklórne melódie, motívy aborigénov či pravoslávne spevy zmiešané so štýlmi ako trap, hip-hop, dubstep či D’n’B… Skupina Oratnitza nahodila tradičnú bulharskú hudbu do súčasného zvuku. Starodávne harmónie, moderné rytmy a nadčasové melódie vytvárajú na didgeride, cajone, kavale a spevom. Viac info tu.

Sonido Gallo Negro – Nay tanečný dom / Piatok 21:30

Sonido Gallo Negro je mexická deväťčlenná kapela hrajúca peruánsku cumbiu. Teda cumbiu šmahnutú ďalšími žánrami huayno, sonidero cumbia a boogaloo). Tento nevšedný mix soundtracku spaghetti-westernu, psychedélie a surférskej hudby môžete počuť začiatkom júla na Pohode. Viac info tu.

HO99O9 – Európa stage / Sobota 00:00

Kto sa bojí tmy, nech nejde do lesa a už vôbec nie na koncert kapely Ho99o9. Komu naopak temnejší hip-hop s dávkou punku, či skôr hardcore rap-punk vyhovuje, ten si bude môcť dopriať strhujúcu show dua z New Jersey (momentálne pôsobiaceho v LA) na 20. ročníku Pohody. TheOGM and Eaddy začali vystupovať ešte v roku 2012 v kolektíve JerseyKLAN. Ovplyvnil ich najmä tzv. „gangsta hip-hop“, ako aj undergroundové punkové koncerty v Brooklyne.

V roku 2014 sa presťahovali do Los Angeles a začali vystupovať pod názvom Ho99o9. V auguste sa predstavili na newyorskom Afropunk Festivale. Rolling Stone ich následne zaradil do výberu 10 nových umelcov, o ktorých by ste mali vedieť. Ich koncert označil za 30 minútovú vysoko-oktánovú show. Viac info tu.

Text: Krištof Budke + Verana Dobal

Pohoda 2016

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *