O Grape Festivale v Piešťanoch sa niekedy zvykne hovoriť ako aj o menšom bratovi Pohody. Niečo na tom skutočne bude. Na Slovensku máme množstvo festivalov, no s programom, ktorý nám cez leto ponúknu tieto dva festivaly, nám Pohoda a Grape bohato stačia. Pozrime sa čo ponúka Grape.

Piešťanský festival zverejnil naraz až päť veľkých mien. Pokúsime sa ich aspoň trochu predstaviť. „Foals a MØ si vyslovene vypýtali fanúšikovia na fóre nášho webu a je fajn, že sa nám ich podarilo pre tento rok priviezť. Samozrejme aj nám sa páčia a máme z toho veľkú radosť. Selah Sue je taký hudobný zjav, že by ju chcel asi každý festival a tak keď nás oslovil jej manažment, neváhali sme ani sekundu,” vysvetľuje jeden z organizátorov Ján Trstenský.

Foals

Foals je Anglická indie rocková kapela z Oxfordu. Debutový album Antidotes im vyšiel pod hlavičkou Transgressive Records v UK a pod Sub Label-om v USA. Odvtedy kapela nahrala ešte ďalšie dve nahrávky (Total Life Forever v 2010 a Holy Fire 2013) a plánuje štvrtú. Na konte majú hity ako Inhaler, Spanish Sahara, My Number, Cassius či Late Night a vysoko sa umiestnili aj v mnohých hudobných rebríčkoch. Album Total Life Forever bol v roku 2010 nominovaný na prestížnu Mercury Music Prize a MOJO honour awards ocenila skupinu spoločne s Arcade Fire za ich živé vystúpenia.

Foals patria aktuálne medzi najpopulárnejšie indie rockové kapely na svete, podobne ako napríklad Alt-J, Bombay Bicycle Club (ktorí vystúpili minulý rok tiež na Grape), TV on the Radio či už spomínaný Arcade Fire. Podľa Swine Daily je Foals výborné svieže meno, ktoré je pre Piešťanské letisko ako stvorené.

Selah Sue

A kto je vlastne tá Selah Sue? V prvom rade, Selah Sue je vlastným menom Sanne Putseys, má 25 rokov a žije v Belgicku. Jej prvý album Selah Sue mal obrovský úspech, v Európe sa ho predalo vyše 720,000 kusov, z toho 320,000 len vo Francúzsku. V roku 2011 sa tejto charizmatickej speváčke a hudobníčke darilo v hitparádach s pesničkami Raggamuffin, Crazy Vibes a This World. V tom istom roku vyhrala aj European Border Breakers Award (EBBA). Po americkom vydaní jej albumu Rolling Stone napísal, že Selah Sue je jednou z nových hudobných tvárí roku 2012. O oceneniach by sme mohli písať ešte oveľa viac ale akú hudbu hrá?

Selah Sue sa pohybuje medzi hranicami soulu, funku, reggae až rocku. Medzi jej fanúšikov patrí aj legendárny Prince a ona samotná tvrdí, že je ovplyvnená umelcami ako Erykah Badu, M.I.A či Lauryn Hill. Na Grape sa fanúšikovia určite môžu tešiť na energický a podmanivý koncert.

26-ročná dánska speváčka a skladateľka Karen Marie Ørsted je známejšia skôr pod svojím koncertným pseudonymom MØ. Jednu z najznámejších škandinávskych speváčok porovnávajú k elektropopovým umelcom ako Grimes či Twin Shadow. Keď mala iba 7 rokov zapáčili sa jej Spice Girls a ako teenagerka sa začala zaujímať o punk a anti-fašistické hnutia. Počúvala Black Flag, Nirvanu, Smashing Pumpkins, Yeah Yeah Yeahs a špeciálne Sonic Youth, ktorého člena Kima Gordona považovala za veľkého hrdinu. Okrem toho, že jej meno je tvorené z iniciálov jej mena, mø znamená v dánčine „panna“ alebo „diva“.

10344791_10153746259753569_3689826803381518851_n

Ani Karen Marie sa neobišla bez cien. Minulý rok vyhrala štyri Danish Music Awards a to: Breakthrough Artist of the year, Record of the Year, Solo Artist of the Year a Music Video of the Year. Jej debut No Mythologies to Follow vyšiel iba minulý rok a okamžite zaujal kritiku aj širšiu verejnosť. Dánska speváčka už stihla spolupracovať s menami ako Iggy Azalea, Diplo alebo Avicii.

Niektorí sa možno čudujú, prečo má Karen také energické a šialené koncerty, keď hrá „len“ synthpop. Okrem samotnej povahy speváčky sa za týmto určite podpísal aj fakt, že pred sólovým projektom MØ vystupovala s punkovým duom MOR aj so svojou kamarátkou Josefine Struckmann. MOR fungovali 5 rokov a v 2012 zanikli. Pred dvoma rokmi MØ mohli slovenskí fanúšikovia vidieť naživo aj na Pohode.

 Sigma DJ Set

Grape určite poteší aj milovníkov tanečnej hudby. Na Piešťanskom letisku sa určite vybláznia na britských Sigma, ktorí prinesú svoj DJ set s hosťujúcim MC. Svoje tracky vydávali na etablovaných labeloch, ako je napríklad Hospital Records a ich skladby Nobody to Love a Changing sa pohybovali na najvyšších priečkach európskych hitparád.

Ďalší potvrdení účinkujúci:

Netsky, Triggerfinger, Kadebostany, Balthazar, BRNS, Intergalactic Lovers, Rebeka, Carnival Youth, Monikino Kino, Tata Bojs, Wild Tides, Flirtini a FVLCRVM.

Úvodná foto: Fryd Frydendahl. Sleduj Grape Festival na Facebooku, Twitteri alebo Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *