Druhý ročník klubového festivalu HALP sa odohrá 21. – 23.6. v kaštieli Moravany nad Váhom (pri Piešťanoch). Predstavia sa čerstvé objavy aj priekopníci stredoeurópskej klubovej scény, ako aj zásadné mená svetovej scény. Z Káhiry dorazí 3phaz, ktorý so svojimi minuloročnými albumami vynikol v nejednom rebríčku najlepších albumov roka, ale aj Authentically Plastic z kolektívu Nyege Nyege, ktorých nazývajú ugandskí politici “démonom Nílu”.

Na pôde kaštieľa v Moravanoch nad Váhom bude znieť techno, post-club, jungle, východoafrické polyrytmy, extatické zvukové krajiny aj industriálne ozveny. Festival organizuje skupina nadšencov klubového zvuku, ktorá sa rozhodla do príjemného prostredia historického kaštieľa s rozsiahlym anglickým parkom priniesť tú najaktuálnejšiu klubovú produkciu. Návštevníkov však nečakajú len bežné tanečné žánre, ale aj živé vystúpenia na vonkajšom pódiu, či špeciálne unplugged sety v priestoroch kaštieľa. Nočný program sa bude odohrávať v podzemí kaštieľa a bude obohatený o svetelný dizajn pripravený na mieru pre festival HALP.

Jedným z hlavných hviezd festivalu je tajomný egyptský producent 3Phaz. Ten kombinuje žánre známe aj z našich klubov, medzi ktoré patrí techno, grime, či bass so zvukmi blízkeho východu a egyptskej tradičnej hudby. Tvorí tak nekompromisnú tanečnú hudbu, s ktorou rýchlo prerazil na svetovej klubovej scéne a jeho minuloročné albumy si vyslúžili nejedno umiestnenie medzi najlepšími albumami roka. „Vždy, keď v klube počujem produkciu 3Phaza, zastrie všetko, čo som počul predtým. Druhý album rodáka z Káhiry, „all killer, no filler“ spojenie chirurgicky presných bass-grime-techno mutácií cez optiku žánrov Shaabi a Mahraganat, prináša najúdernejší a najsmrteľnejší basový release, aký tento rok budete počuť.“ napísal o jeho albume britský magazín The Quietus.

Iný pohľad na využívanie tradičnej hudby v klubovom prostredí prinesú z Ugandy Authentically Plastic, ktorí svoj zvuk označujú ako free form femme fuckery.“ Tí zohrali kľúčovú úlohu pri formovaní queer undergroundovej hudobnej scény v Kampale – meste, ktoré sa stalo jedným z najdôležitejších uzlov elektronickej hudby poslednej dekády. Ich žánrovo pestré a subverzívne sety, ktoré sú zároveň temné a hravé, využívajú gqom, vogue, techno a polyrytmické búrky ako základ pre objavovanie ďalších neznámych zvukov.

Ich hudba je ovplyvnená všetkým od kvázi-elektronických severougandských rytmov, cez rané acidové experimenty až po afrofuturizmus či živé noise/industriálne vystúpenia. Od prepáleného dunenia, cez ugandské kadodi, robustné perkusívne smršte až po mikrotonálne rituály: Authentically Plastic tvoria plamennú, napínavú a oslobodzujúcu tanečnú hudbu, ktorá útočí rovnako tak na represívne spoločnosti ako aj nudné biznis techno. Fanúšikovia mohli ich set vidieť napríklad na Šelest v pražskom Bike Jesus, kde hrali pred Safety Trance.

V programe festivalu sa dajú nájsť viac ako dve desiatky umelcov a umelkýň, ktorý zastupujú množstvo prístupov a žánrov v rámci aktuálnej klubovej hudby. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na extatické tanečné sety, ktoré zároveň rozširujú paletu klubovej produkcie. Či už kombinujú tradičnú hudbu s najsviežejšími žánrami, alebo rekontextualizujú tanečné zvuky posledných dekád, všetci zaručujú kvalitné a premyslené vystúpenia, ktoré vedia rozpohybovať končatiny aj mozgové bunky. A to všetko v jedinečnom priestore kaštieľu v Moravanoch nad Váhom.

➜ Medzi Swine Daily odporúčania patria aj maďarský talentovaný producent a DJ asvanyviz2, slovenská DJka a producentka Domizako, András Cséfalvay, český Ancestral Vision (z labelu Unizone), juhokórejská Hyeji Nam a rozhodne fínski Exmantera.

Špeciálne pre festival tiež vytvoril intermediálny umelec Boris Vitázek v spolupráci s Mariánom Horkovičom 3D interaktívny web. Priamo v ňom sa môžu návštevníci prejsť virtuálnym areálom a spoznávať jednotlivých vystupujúcich.

Kompletný line-up festivalu:
3Phaz (EGY), Authentically Plastic (UG), exmantera (FIN), Hyeji Nam (KR/AT), Toyota Vangelis, Ancestra Vision, asvanyviz2, CRRNT, DJ Boss, Kodiki, dominik prok, DomiZako, Edúv Syn, Alica Volf, Sono Soma & Microchic, András Cséfalvay, I Hate Berlin Manson, Vivien & Vladu Chic, Zayo & Shutcoo, Danove podvody & DžíBíeLka, Viktória Arvay

∎∎∎

  Viac info na webstránke / Instagrame / Predpredaj vstupeniek tu  ⋱

∎∎∎

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *