Fanúšikovské memes nahovárajú, že clipping. oznamujú turné až 1000 dní po vydaní albumu. Experimentálne hip-hopové trio z LA tvorené raperom Daveedom Diggsom a za mašinkami Jonathanom Snipesom a Williamom Hutsonom sa vracia do Európy v ten najlepší možný čas. V Prahe sa predstavia 15.11. Podujatie organizuje nikto iný ako Heartnoize Promotion v priestore MeetFactory. Tentokrát, ale s pomocou od samotných clipping., ktorí si večer kurátorujú sami. Podobne ako na holandskom festivale Le Guess Who? kde vystúpia pred pražským večerom.

Okrem clipping. pod ich výberom dorazí raper zo západného pobrežia – YUNGMORPHEUS. Oproti násilnému zvuku headlinerov vytvorí tak príjemný kontrapunkt svojimi groovy beatmi a pomalo plynúcim flow prekladaným soulovými samplami a jemnou elektronikou. Naopak druhá v poradí zastupujúca skôr tú atakujúcu stránku zvuku clipping. sa predstaví noisová performatívna umelkyňa EVICSHEN. Tá sa pohybuje na rozhraní viacerých umeleckých foriem od tanca po sound dizajn. Dokonca si skladá vlastné elektronické nástroje, na ktorých taktiež buduje svoje harsh noisové steny a digitálny horor prepojený s jej vlastnou telesnosťou.

O clipping. sa toho dá napísať naozaj veľa. Trio rozkročené medzi zvukovými experimentami a žánrami, ako noise alebo glitch a zároveň tradičným rapom poslucháčom podsúva špecifickú sonickú zmes s chytľavými bangerami i precízne vystavanými elektronickými kúskami. Projekt pôvodne vznikol ako improvizácia kedy Hughes a Snipes nezáväzne pretvárali známe hip-hopové tracky do noisových remixov. Keď Daveed videl duo naživo spustil neviazanú rapovú improvizáciu a dal tak základ budúcemu clipping. Tí sa spolu oficiálne predstavili v roku 2014 dvojicou albumov midcity a CLPPNG, v ktorých priblížili svoj špecifický sound a výber angažovaných tém v Daveedových textoch. Nasledovali i prvé priblíženia širšiemu publiku cez single ako Wriggle alebo Shooter.

Dokonca samotný album CLPPNG. skladbami ako Work Work a Story 2 zarezenoval u hudobnej verejnosti a popri skupinách ako Death Grips, sa o nich začalo hovoriť ako o jednom z toho najzaujímavejšieho v rámci experimentálneho hip-hopu.

Koncert v Prahe, ale bude hlavne nadväzovať na ich horrorcorovú odbočku, ktorá zanechala najtvrdší dopad na internetových fórach i výročných rebríčkoch. Dvojica albumov There Existed an Addiction to Blood a nasledujúci Visions of Bodies Being Burned nadväzujú na tradíciu brakových hororov a ich tématiky uprostred rapového žánru. Svojim prevedením, ale tvoria žánru horrorcore svoju vlastnú cestu a už teraz sa o ich konceptuálnej dvojdielnej sérií hovorí ako o novodobej klasike búriacej predstavy o tom, ako rap môže znieť.

Digitálny noisový atak i chytľavé nápadité groovy s frenetickým Daveedovým flow a mnoho ďalšieho, čo ukrýva výbušný live set clipping. pohltia MeetFactory v tme a industriálnych fragmentoch prekrytých basovými tsunami. Pravý sonický Halloween do Prahy dorazí až 15.11 a nik tu nemôže chýbať.

Text: Richard Michalik / Úvodná fotografia: Kayla Reefer

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *