Cena Vinyla sú české hudobné ceny, ktoré poukazujú na najlepší album roku, objav roku a počin roku. Pre slovenských čitateľov sa tejto cene na Slovensku približujeme Radio_Head Awards, no Cena Vinyly má širšiu nezávislú porotu hudobných publicistov a profesionálov, ktorá sa každý rok obmieňa. Tento rok pozostávala hlavná rada z nezávislých publicistov Miloša Hrocha, Karla Veselého a Zdeňka Lichnovského z Radia 1.

Do nominovaných projektov tohtoročných cien Vinyla sa dostal debut pesničkárky Amelie Siba Dye My Hair, deviaty album kapely Květy, Year Insane od Black Tar Jesus či kvarteto Tábor. Amelie Siba a Tábor su ďalej nominovaní aj na ocenenie Objav roku spolu s rapovým triom 58G a Člověkem krve. Na Počin roku boli nominované aktivity labelu Divnosti, hudobný festival Jednota Kalvárie a kompilácia Sing Sing Revolution vol.1. Slávnostné vyhlásenie víťazov vrátane novej ceny pro mladých hudobných publicistov do 27 rokov prebehne 24.2. 2021 v pražskom Lucerna Music Bare.

DESKA ROKU

 • Amelie Siba – Dye My Hair
 • Black Tar Jesus – Year Insane
 • Květy – Květy Květy
 • Tábor – Liebe

OBJEV ROKU

 • 58G
 • Amelie Siba
 • Člověk krve
 • Tábor

POČIN ROKU

 • Aktivity labelu Divnosti
 • Jednota Kalvárie
 • Kompilace Sing Sing Revolution Vol.1

„Na Desku roku byla pro shodný počet bodů nominována čtyři alba. Na ocenění se svým debutovým albem Dye My Hair aspiruje písničkářka Amelie Siba, která svůj průlom do první ligy domácí alternativní scény zažila ještě před dovršením dvacátého léta svého věku. Svými příběhy zlomených srdcí i mlžných vzpomínek na dětství se skvěle trefila do rozjímavé nálady lockdownů a social distancingu. Dobře načasovat svou novou desku Květy Květy se po dvaceti letech na hudební scéně povedlo ale také kapele Květy kolem Martina E. Kyšperského, jejímž tématem jsou vztahy, touhy a izolace člověka v moderním světě. A vztahů se týká i třetí album Year Insane Tomáše Kopáčka, jediného stálého protagonisty Black Tar Jesus, do nějž jsou vepsány divoké měsíce, které prožil po traumatickém rozchodu. Odlišné pozadí pak mají písně zrozené z čundrů po Sudetech na debutovém albu Liebe od kvarteta Tábor, které propojuje odkaz spirituálního folku Ondřeje Janoty, psychedelické výlety Neila Younga či okultní větev britského rocku.“

„Uplynulý rok přál albům, která se věnují mezilidským vztahům. Dlouhé období pandemie důležitost zdravých vztahů ještě prohloubilo, jsou potřebné pro začínající i zkušené hudebníky, pro každého z nás,“ hovorí jeden z koordinátorov cien Pavel Uretšlégr.

V kategorii Objev roku, kde se znovu objevují Amelie Siba a Tábor, porota nominovala také rapové trio 58G, které dal dohromady Tomáš Kučera alias TK27, známý jako „rapující fotbalista“ z Teplic. Na debutu 58 tape vol.1 trojice servíruje ohlasy hiphopových subžánrů jako jsou grime, trap nebo drill smíchané s nevábnou realitou života v jihlavských ulicích. Z jiného úhlu k hudbě na prvotině V kuchyni přistupuje písničkář Jan Senft vystupující pod jménem Člověk krve. Duchem navazuje na českou trampskou tradici i předrevoluční písničkáře a v jeho poetickém indie folku ožívají magické příběhy z jeho rodného kraje kolem Stříbrné Skalice.

Mezi nominovanými na Počin roku jsou aktivity labelu Divnosti, hudební festival Jednota Kalvárie a kompilace Sing Sing Revolution Vol.1. Slavnostní vyhlášení cen proběhne 24. února 2021 v pražském Lucerna Music Baru. Vizitky všech nominovaných naleznete níže.

„V Počinu se suverénně prosadila také publikace Všechny kočky jsou šedé od Karla Veselého a Miloše Hrocha, její autoři se ale vzhledem ke členství v radě Vinyly nominace vzdali,” říká za koordinátory cen Tomáš Grombíř, a doplňuje: „Vinyla letos slaví 10 let existence. K výročí připravujeme několik novinek a akcí. Jednou z nich je třeba Cena Jany „Apačky“ Grygarové, tedy ocenění pro mladé hudební publicistky či publicisty, čímž chceme přispět k větší prestiži tohoto oboru. Uzávěrka přihlášek je stále otevřená až do 31.12.2020.”

Porota Cien Vinyla 2020:

Bambas Ondřej (Radio 1, Vltava)
Buriánek Karel (Headliner)
Císařová Judita (Radio Wave)
Ferenc Petr (His Voice)
Hamerský Jan (Full Moon / A2 Alarm)
Horniak Michal (Full Moon)
Hroch Miloš (nezávislý publicista)
Klusák Pavel (nezávislý publicista)
Kocábek Antonín (nezávislý publicista)
Kratochvíl Matěj (His Voice)
Lichnovský Zdeněk (Radio 1)
Aneta Martínková (Full Moon)
Mary C (Radio Wave)
Miksová Veronika (Full Moon)
Palák Viktor (nezávislý publicista)
Pařízek Michal (Full Moon)
Slunský Tomáš (Gin-Platonic)
Šíma Jakub (Full Monn, Radio Wave)
Špičák Jiří (nezávislý publicista)
Švamberk Alex (nezávislý publicista)
Tesař Milan (Radio Proglas)
Tkáč Vojtěch (Headliner)
Turek Pavel (Respekt)
Udvardyová Lucia (nezávislá publicistka)
Veselý Karel (nezávislý publicista)
Wagner Petr (Radio Wave)

Zdroj: TS Ceny Vinyla poskytol Swine Daily Zdeněk Neusar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *