Od 30. novembra do 6. decembra sa vráti festival NEXT, ktorý už vyše dvadsať rokov ponúka starostlivo pripravovaný prierez toho najzaujímavejšieho, čo sa deje na medzinárodnej aj domácej scéne inšpiratívnej novej hudby a zvukového umenia. Divákov čaká sedem dní originálnych hudobných prístupov, nepočutých zvukov, multimediálnych projektov a premiér, ktoré doplní vzdelávacie aktivity. Novinkou je, že celý program bude dostupný na webe prostredníctvom vysielania vo virtuálnom 3D prostredí.

NEXT sa otvára celosvetovému publiku. Medzinárodný program si diváci budú môcť vychutnať prostredníctvom interaktívneho 3D prostredia, o ktoré sa postaralo české vizuálne štúdio The Rodina, sídliace v Amsterdame. NEXT World 3D sa bude skladať z niekoľkých miestností a pódií, ktoré ponúknu koncerty, audiovizualne performancie, workshopy aj diskusie. O video teaser k festivalu sa postaral oceňovaný animátor Nikita Diakur, ktorý v roku 2019 vyhral hlavnú cenu na festivale animovaného filmu Fest Anča.

˂• FB event festivalu NEXT 2020 •˃

“Cieľom tohto neobvyklého projektu je okrem bežných online streamov ponúknuť aj niečo viac,” hovorí riaditeľ festivalu Next Slávo Krekovič. “Program okrem bežných formátov ponúkne aj audiovizuálne diela, ktoré sa snažia odpovedať na otázku ako prezentovať tieto diela v čase pandémie.” Audiovizuálna performancia Somnifacient Signals napríklad prichádza s prepisovaním zabehnutých scenárov prostredníctvom nových interakcií medzi účinkujúcimi, zdrojovým materiálom a publikom. Matthew Biederman a Pierce Warnecke v nej využívajú globálnu sieť webových kamier, respektíve ich manipulované obrazy. Live streamy vlakových jázd, zábery z centier veľkých miest, kamerové pasce z chránených prírodných oblastí, ale aj chat roomy, mačacie útulky, konferenčné hovory – to všetko v reálnom čase vytvára pôsobivú senzorickú koláž.

Podobné kreatívne prístupy tu boli ešte pred pandémiou, no až dnes sa dostávajú k slovu. Tak je to aj v prípade v Tokiu žijúceho Američana Renicka Bella. Stál pri zrode tzv. algorave scény a dnes patrí k jej hlavným zvestovateľom. Jeho “live coding” predstavenia, počas ktorých naživo programuje hudobné procesy, sú jedinečnou improvizáciou, ktorej výslednú podobu vopred nepozná ani samotný tvorca. Elektronickú scénu zastúpi aj britské duo Mark Fell a Rian Treanor a ich vízia rytmickej hudby budúcnosti. Rakúski hudobníci Dorian Concept a Zanshin odohrajú koncert na jedinečnom syntezátore-prototype Moogtonium, ktorý zostrojil Bob Moog na objednávku skladateľa Maxa Branda v roku 1957.

NEXT však zďaleka nie je len o elektronickej hudbe. Dokážu to napríklad významné postavy improvizačnej scény, Švéd Mats Gustafsson a Rakúšan Christof Kurzmann. O ich nepredvídateľnej a zároveň intímnej hudbe píše magazín The Wire ako o “jazze prepracovanom do nečakaných kontextov a konštelácií.”

Popri známych svetových menách sa predstavia aj lokálni umelci a umelkyne, ktorí sa pohybujú na vlnách živelnej improvizácie, pohlcujúceho ambientu alebo experimentov s novými digitálnymi nástrojmi – Penumbra Vortex, KIN, Peter Machajdík a Zbyněk Prokop či Fero Király. Práve Király bol súčasťou minuloročnej londýnskej edície festivalu a jeho koncert následne odvysielala aj stanica BBC 3.

21. ročník v znamení medzinárodných spoluprác

Spoločný program s košickou VUNU Gallery prinesie stálice slovenskej experimentálnej scény – audiovizuálne projekty BIOS a Dead Janitor.
NEXT už každoročne prezentuje slovenskú scénu v medzinárodných kontextoch aj v rámci svojej londýnskej edície. Program v spolupráci s baštou svetovej experimentálnej scény, londýnskym priestorom Café OTO, bude základňou pre koncerty, kde sa okrem stálic medzinárodnej scény predstaví aj slovenská v Londýne žijúca hudobníčka Monika Šubrtová, známa z projektu Jamka. Jej elektronické kompozície postavené na odkaze industriálnej hudby, techna a modulárnych syntetizátorov doplnia organické beatové konštrukcie Beatrice Dillon z vydavateľstva PAN či experimentálne pesničkárstvo Daniela Blumberga.

Ďalšou z významných spoluprác a zároveň základňou 21. ročníka festivalu bude Budapešť a partnerský UH Fest. To, že Maďarsko sa môže pýšiť bohatou experimentálnou scénou, ukážu projekty ako Triglav, LAU, Rozi Mákó či Új Bála a tiež slovenská hudobníčka Lucia Udvardyová známa ako Palmovka.

Festival ponúkne aj bohatý program workshopov a diskusií. Vstupné na všetky online streamy je na základe dobrovoľného príspevku. Viac informácii nájdete na stránke.

Zdroj: TS festivalu NEXT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *