Kultúrne centrum a kolektív Hviezdne noci sa so svojim obľúbeným mestským festivalom presúvajú do hlavného mesta regiónu, v ktorom pôsobia takmer 10 rokov – do Žiliny. V termíne 14. a 15.6. pozývajú na letné prebúdzanie sa v spoločnosti pestrého výberu súčasnej hudby. Kulisy tentokrát poskytne mesto s novými zákutiami a príležitosťami. Hviezdne noci v spolupráci s kultúrnymi základňami Novou Synagógou a Stanicou Žilina-Záriečie rozoznejú Žilinu.

„Chceme aby sa na víkend žilinské podlahy a stropy naplnili tancom, hlukom a spoločnými zážitkami.“

Dôležitou zmenou je potenciál festivalového prostredia. Žilina pre návštevníkov ponúka lepšie gastronomické, ubytovacie i zážitkové zázemie. Zároveň otvára nové priestorové možnosti pre živú hudbu. Od vzdušných priestorov Novej Synagógy, cez útulné a priateľské prostredie Stanice Žilina-Záriečie až k sakrálnym priestorom Evanjelického kostola. Hviezdne noci sľubujú hĺbkový koncertný zážitok v premenlivej mizanscéne.

Hviezdne noci opäť otvárajú leto s pestrým programom a lepším zázemím pre návštevníkov
Program nadchádzajúceho ročníka v prvej vlne ponúka prehľad súčasnej hudby na trase Nigéria, Londýn, Žilina a ešte ďalej. Ťažiskovými sú nové priestorové možnosti a diverzita. Headlinerom programu bude tentokrát predstaviteľ súčasnej britskej jazzovej renesancie – Alabaster DePlume, ktorého silný kolektívny odkaz a kontemplatívna hudobná zložka stojí v centre toho, čo chcú Hviezdne noci skrz hudbu komunikovať.

Nočný program povedú opäť akvizície z východoafrického kolektívu Nyege Nyege na čele s raperkou Aunty Rayzor a producentom Chrismanom. Súčasný klubový zvuk Afriky doplnia mladí československý producenti Kodiki a Fae Bestia so svojim eklektickým mixom elektroniky.

Dôležité miesto v dramaturgii festivalu má i predstavovanie súčasnej východoeurópskej produkcie. Svoj silný drone-folkový album príde predstaviť Petra Hermanova, festival poctí i ukrajinská speváčka a skladateľka, ktorá zažíva novovzniknutý záujem o jej tvorbu – Svitlana Nianio a v Novej Synagóge vystúpi i slovensko-maďarská hudobníčka Adela Mede.

Program bude otvárať i cesty do nečakaných smerov, jedným z nich je voľná improvizácia, ktorej predstaviteľmi bude trio Krupa / Szabó / Kordík. Festival sa, ale vydáva i opačným smerom, k popu – v prvej vlne line-upu síce svieti len meno českej pesničkárky Karoliny Beranovej, sľubujeme ale omnoho viac!

Prvá predpredajová vlna s limitovanými lístkami len za 29€ v predaji. Viac interpretov, diskusií a doprovodného programu bude postupne pribúdať. MORE INFO & TICKETS: Festival Hviezdne noci 2024

MIESTO: Žilina – viacero lokácií // centrum – Stanica – Záriečie a Nová Synagóga
ČAS: 14. – 15.6.2024

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *