Americko-Kórejskú producentku žijúcu v Los Angeles AMAZONDOTCOM som objavil podobne ako aj veľa ďalších producentov zo sféry elektronickej a klubovej hudby – cez SoundCloud. Prvá skladba, ktorá na mňa vyskočila medzi novou hudbou, bola – „Polilt“ od pomerne neznámej producentky, k dnešnému dňu s 1316 followers. Umelkyňa s popisom na svojom profile „product reviews“ neskôr v roku 2018 vydala spoločné EP s producentom Siete Catorce, napísali o nej webmagazíny ako Hyponik, AQNB, ale aj Red Bull Radio. Za sebou má aj svoje Boiler Room vystúpenie.

K tracku „Polilt“ som sa vrátil znovu a znovu pre jeho originalitu a hypnotickú až šamanskú atmosféru. AMAZONDOTCOM je predsa len trefný názov – najmä časť slova „AMAZON“. Unikátne sofistikované a pestré zvukové plochy tejto umelkyne pripomínajú akúsi digitálnu tropickú Amazonku a Latino Americké prostredie. Veď vypočujte si napríklad najnovší track „Poliminia“

Americká DJka a producentka však nezapadá do post-klubových trendov, vyznačuje sa svojim vlastným originálnym zvukom. Na to, že sa hudbe venuje pomerne krátko, dokáže vytvárať komplexné zvukové plochy so zaujímavými rytmami. Jej tracky môžu byť pre niekoho ťažšie na prvé vypočutie, no treba mať len správny mood.

Prečítajte si už náš emailový rozhovor a sledujte AMAZONDOTCOM v roku 2019.

Your music is very unique. I wanted to talk about your rich and huge palette of sounds that you use. How do you archive your samples/sounds? 

I obtain sounds from wherever and however I can. I don’t discriminate in terms of quality or content  — I’d literally use anything if I’m interested in how it sounds. I have to approach a really shitty sample recorded on a cell phone with the same attention as something I synthesized myself on some complicated hardware or software.

What is the process behind your music when you create music or mixes? For example your mix for „The Astral Plane“ – I couldn’t tell when it is your track, when it is some field recording, samples, mixed songs, effects and so on – which is fun! In what way do you prepare mix?

I haven’t been doing music for very long actually. I was a bit of an alien to the electronic music world. So, this idea of a “mix” was very new to me — I didn’t know what it was and I didn’t know how to do it properly. Later I listened to more mixes and understood a bit better this culture of mixing, displaying taste, creating narratives… but for me, it was like, “make something that is an hour long.”

So, I just did a bunch of weird stuff that I was excited to do, without really knowing what a mix was. It was nice. I try to approach music like this, preserving this joy of being a novice.

I think, the one thing that kills music is when you’re no longer curious because you know everything already. But it’s not always easy to keep this attitude.

Your music is very diverse, also imaginative. I can visualize a lot of things with your songs or mixes. Is a visual art or movies also important for you?

I mostly started ignoring “visual” creativity once social media and Internet started aggressively using images. It just lost its appeal to me.

I think the visual is more important to me as a subjective imaging of time and sensory experience, rather than as an art form.

For me it’s more interesting that you were able to create these ghost images in your mind while hearing certain sounds, than to watch a film or see a painting or some other visual object. I can also visualize things or feel an image somewhere inside me just from listening to other people’s music or hearing the white noise with my eyes closed or hearing the hum of traffic outside. It’s weird how the senses are connected like that.

Which artists (DJs, producers, labels,…) inspire you? Can you recommend us some of your favorites?

I really like a lot of the stuff coming out of the label Nyege Nyege Tapes. Also, I was listening to Bergsonist just now.

Do you have some plans for 2019?

Hopefully, release an EP or two!

✦ Follow AMAZONDOTCOM on SoundCloud or Instagram

Text: Krištof Budke Edit: Denisa Funtíková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *