Promotérsky kolektív Jednota rozozvučí Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratove. Ďalšia z rady špeciálnych koncertných nocí s viacvrstvovou dramaturgiou nadviaže na úspešné návštevy Soulkostela, Kalvárie a Polomu.

Valiaca sa dronová hmla, nepriechodné inštrumentálne lesy, nepreniknuteľné digitálne temno a mystika všade naokolo

Práve Neratov v Orlických horách je jedno z miest českej periférie, ktorého názov so sebou nesie určitú hĺbku, auru. Stačí si otvoriť mapu a čítať. Říčky, Zdobnica, Zemská brána. Jednote na prepojení miesta so živou hudbou záleží a svoj príbeh má i ďalšie dejisko. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, miesto s pútnou históriou datujúcou do druhej polovice 17. storočia, v roku 1945 strelou Červenej armády vyhorel. Nasledovali plány na demoláciu, ale nestalo sa tak. Naopak. Od 90. rokov minulého storočia pokračujú sústredené reštauračné práce a Neratovský kostol tak môže svoju mystiku šíriť naďalej, ďaleko do okolitých hôr a lesných prepadlín.

 

Na čele hutného a pestrého line-upu, ktorý bude mať česť odohrať na studenej kamennej dlažbe v Neratove svieti meno nórskeho inštrumentálneho tria Supersilent ohýbajúceho konvencie rockovej a jazzovej skladby cez improvizácie. Nezastiavia sa, ale ani tam. V ich katalógu nájdete drony i industriál. Ak si chcete pripomenúť, ako po lete znie chladná hmla zbiehajúca sa do údolí lesov naladte si jeden z albumov, ktoré označujú podľa ich poradového čísla.

Hmla sa ale nerozpustí ani s ďalšou skupinou v poradí. Svoj špecifický experimentálny zbor privedú kalifornskí Xiu Xiu. Tí v trojici (Jamie Stewart, Angela Seo a bubeník Devo David Kendrick) predstavia svoj aktuálny album Ignore Grief. Výčet špecifických inštrumentálnych zoskupení sa, ale nezastaví ani na pojme Moin. Novému fenoménu, skupine, ktorá je jedným z útočisiek perkusistky Valentiny Magaletti. Moin skladá svoje gitarové kúsky prostredníctvom kolážovitého prístupu, cez sampling rôznych nahrávok a ich následnou postprodukciou podobnej skladbe elektronickej hudby. Oplatí sa pozrieť, ako tento prístup prevedú do živej formy.

Program doplní rada producentov so širokým žánrovým presahom. Pomaly tečúca temná masa v zastúpení elektronických koláží s akustickými fragmentami Erika K. Skodvina aka Svarte Greinera. Mix súčasnej klubovej elektroniky s tradičnými egyptskými štýlmi ako shaabi, ktoré stoja za kryptickým menom producenta 3Phaza alebo sólový projekt všadeprítomného talianskeho priekopníka na poli elektronickej hudby s pseudonymom Simm.

Atmosféra kostola v Neratove bude určite bezstarostne sedieť koncertu Amelie Sibi. Tá predstaví svoj nový úspešný album rezonujúci naprieč všetkými poslucháčskymi skupinami – Gently Double A.

Nech už sa chystáte do jesene vstúpiť akokoľvek, odporúčame začať v Neratove s Jednotou. Jesennej mystiky bude dostatok pre všetkých!

Vstupenky na event môžete zakúpiť na tomto odkaze.

Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR.

Text: Richard Michálik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *