V dňoch 24.-29. októbra 2017 Jihlava opäť ožije filmom a diskusiami s tvorcami. 21. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych fimov Ji.hlava predstaví 342 filmov z 3751 prihlásených titulov, pričom 70 z nich bude uvedených vo svetovej, 22 v medzinárodnej a 12 v európskej premiére. Zarezonujú aktuálne témy – politické, v rámci prebiehajúcich parlamentných volieb v Českej republike, ale aj výsostne osobné.

opus-bonum_326915

Medzi nesúťažnými sekciami vyčnieva obsiahla retrospektíva francúzskeho filmára a antropológa Jeana Roucha, od ktorého narodenia uplynulo sto rokov. Festival osobne navštívi a sekciu predstaví jeho žena Jocelyne Rouche. Program tiež ponúkne unikátny profil brazílskej filmovej skupiny Udigrudi či fokus „od Ronalda po Donalda“ v časti Americký rok. Ako avizuje riaditeľ festivalu Marek Hovorka, okrem už tradičných súťažných sekcií Česká radosť, Opus Bonum, Prvé svetlá, Medzi moriami, Krátka radosť a Fascinácia sa organizátori rozhodli tento rok zaradiť aj tri nové sekcie Svedectvo o politike, Svedectvo o poznaní a Svedectvo o prírode. 

Charakterovou črtou tohtoročných jihlavských dokumentov je túžba vyjadriť sa k blížiacim sa voľbám, ale aj zahrávanie sa s hranicou dokument vs. hraný film. “Letošní program přináší mnoho změn. Například otevření soutěžních sekcí hybridním či hraným filmům s dokumentárním charakterem. A tak se v sekci České radosti potkají díla více dokumentární i více hraná. Právě napětí mezi autenticitou a stylizací nás zajímá, usilují o ni totiž autoři na obou březích kinematografie.“ dodáva Marek Hovorka.

svedectvi_329574

Text: Denisa Funtíková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *