Napriek kanadskému pôvodu sa elektronicko-popové zoskupenie Austra rozhodlo radikálne postaviť proti súčasnej politickej situácii v USA. Ich najnovší album Future politics preto tématicky odkazuje na prezidenské voľby v Amerike. A robí to bez obalu, drsne.

austra2

Túto napätú atmosféru verne zobrazuje zdieľaná fotka na Facebooku Austry. „Hey D.C.,“ zdraví kapela so vztýčeným prostredníkom hlavné mesto Spojených štátov.

Katie Stelmanis, hlavná protagonistka kanadskej kapely Austra, cestuje do malého mestečka v rodnej krajine. Po piatich rokoch na turné potrebuje oddych a samotu. Postupne začína pracovať na novom materiáli, objavuje tmavé zákutia vlastnej mysle.

Jedného dňa sa rozhodne odísť, drsnú zimu a osamelosť mesta dlhšie neustojí. Vtedy zamávajú svetom americkej politiky nečakané udalosti. Katie spontánne odchádza do Mexika a v hlave má jedinú myšlienku – vytvoriť politický album. Táto jej voľba je inšpirovaná najmä tematicky rovnako ladeným koncertom Massive Attack, ktorého bola Katie svedkom. Napriek tomu si je istá, že voľby v USA nemôžu dopadnúť zle.

Screen-Shot-2016-10-18-at-2.19.39-PM-1476814985-640x265

Jedného dňa sa však stretáva s kamarátmi a po vzájomnom rozhovore zaspáva nepokojne. Opätovne si kladie otázku – Na Brexit sme predsa tiež neboli pripravení, nie? Katie sa pomaly začína pripravovať na najhorší možný scenár. Ten sa pomaličky stáva pravdou. Trumpove sympatie v americkej spoločnosti narastajú, Katie cíti potrebu varovať spoločnosť pred radikalizmom. V Mexiku dokončuje album s názvom Future politics, ktorý symbolicky vychádza v deň Trumpovej inaugurácie.

Katie sa na albume inšpirovala sci-fi knihami, spomínanou kapelou Massive Attack, no i Kanaďankou Grimes a Milesom Davisom.

Výsledkom je zaujímavý mix futuro/synthpopu s typicky výraznými vokálmi (podobnosť s prenikavým hlasom Florence Welch sa nedá poprieť). Austra nám na albume predstavuje svet utópie, politických i osobných ťažkostí. Ten nie je zobrazený len v textoch, ale aj vo farbách (Katie sa očividne poradila s Grimes ako na farbenie vlasov!).

Utópia je snehobiela, svet depresie pochmúrny (pieseň “I love you more than you love yourself”), no budúcnosť pestrofarebná (“Future politics”). A práve na tomto imaginárnom mieste Austra nachádza nádej. Ako aj samotná Katie spieva v jednom z najlepších trackov albumu “Future politics”: “I’m never coming back here / There’s only one way / Future Politics.” “Už nikdy sa sem nevrátim / Jediným východiskom zo súčasnej politickej situácie / Je budúcnosť.

Hlavným nedostatkom albumu Future politics, napriek jeho premysleným textom a vizuálom, je nedostatočná selekcia piesní. Práve tá by zamedzila, aby sa na nahrávku dostalo i niekoľko obskúrnych trackov typu “I’m a monster”.

austra3

Austra
Future Politics
4.0 / 5.0

Autor: Klára Kusá

Foto: Austramusic.bandcamp.com, Thefader.com a Facebook kapely

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *