11. ročník festivalu OFF v poľských Katoviciach sa bude konať 5-7. augusta 2016 v krásnom prostredí Dolina Trzech Stawów. Viac ako dekádu je mesto Katovice srdcom alternatívnej hudobnej scény vo východnej a strednej Európe. Zároveň bolo vyhlásené UNESCO-m za Creative City v hudobnom odvetví.

OFF festival znamená tri dni hudby, ktorá vás inšpiruje, šokuje ale aj zabaví. Podujatie sa venuje taktiež vzdelávaniu v oblastí umenia, stará sa o životné prostredie a propaguje zdravý životný štýl.

Prečítajte si aj náš prvý článok odporúčaní z poľského OFF-u.


V druhej časti prezentovania vystupujúcich umelcov sa pozrieme na tých, ktorých si taktiež nechceme nechať ujsť. Vystúpia také mená ako je Thundercat, Gus Gus alebo Devendra Banhart. Organizátori nenechali propagáciu festivalu náhode a pred pár týždňami predstavili aj video teaser od poľského štúdia mrmama. O produkciu a réžiu sa postaral Arkadiusz Nowakowski. Štúdio vytvorilo hudobné videoklipy napr. pre Rebeku, The Dumplings či Chloe Martini.

Jambinai

Hudba od Jambinai z Južnej Kórei je plná tradičných prvkov ľudovej tamojšej hudby pretavených do moderných melodických skladieb. Nový album, ktorý vyšiel 17. júna od mladého tria je plný skladieb, ktoré odzrkadľujú súčasné dianie v Južnej Kórei. Sami to opisujú v skladbe „Dae Chui Ta“ takto: „V súčasnosti sa mnoho ľudí v Južnej Kórei vzdáva svojich snov pretože život sa zhoršuje každým dňom. V našej krajine máme najvyššiu mieru samovrážd. Naša skladba odzrkadľuje človeka, ktorý prekonáva všetky ťažkosti a utrpenia. Venovali sme tento song ľuďom, ktorí žijú v bolesti –„You are the king in your own life.“ Uvidíte na experimentálnom stagei už 6. augusta.

Gus Gus

Gus Gus z Islandu existujú už dekády. Ich živé vystúpenia sú plné štýlov ako je techno, house, trip-hop a nu-jazz. Ich posledný album Mexico je podľa webu popmatters „výlet, nie iba do minulosti ale aj do zahraničných miest, kde to môže vrieť a vy si len sedíte pri bazéne a popíjate drink.“ V preklade – je to hudba, ktorá naživo znie ako esencia leta a festivalovej atmosféry. Určite odporúčame ísť si zatancovať na týchto Islanďanov, ktorí na OFF-e odohrajú nočné live vystúpenie.

Devendra Banhart

Je v podstate nemožné zaradiť tento fenomén akým je Devendra Banhart do jednej skupiny umelcov. Devendra si požičiava z rôznych kultúr, ér alebo umeleckých trendov, to čo mu najviac vyhovuje. Člen hnutia New Weird America je typický hudobnými kombináciami a vizuálnym umením, ktoré v Severnej Amerike rezonuje s latinskými beatmi. Psychedelické hippy rytmy kontrastujú s jeho intímnym, moderným lo-fi štýlom. Jeho posledný album Ape in Pink Marble, ktorý je nasledovníkom úžasného albumu Mala vychádza 23. septembra. To znamená, že môžeme očakávať Devendru hrať nové skladby už tento august.

Orlando Julius & The Heliocentrics

Je skutočne unikátne vidieť naživo jedného z pionierov Afrobeatu, veterána afrického jazzu, vynikajúceho nigérijského hráča na saxofón Orlanda Juliusa. V roku 1966 vydal nahrávku Super Afro Soul, ktorá bola označená za hlavný zdroj inšpirácie nie len pre Fela Kuti (mimochodom Julius bol jej vtedajším členom) ale taktiež pre hrdinov americkej funkovej hudby, ktorý si zapožičali od neho množstvo nápadov. Nigérijská legenda stále píše a nahráva. Jeho posledný album z roku 2014 sa volá Jaiede Afro.

Show Me The Body

Newyorská formácia Show Me The Body je súčasná hardcore-punková kapela. Trio je známe ako jedno z najlepších živých vystúpení za posledných 10 rokov, ktoré zdemoluje vaše obľúbené podujatie. Hype okolo týchto hudobníkov sa čoraz viac zväčšuje. Zahrali si napríklad aj vo Fader Forte vrámci SXSW.

Thundercat

Stephen Bruner a.k.a. Thundercat žil a dýchal pre hudbu od svojho detstva. Jeho otec Ronald Bruner S. hral na bicie v kapele The Temptations a s Dianou Ross. So svojim bratom založil rytmickú sekciu hardcorovej legendy Suicidal Tendencies. Thundercat je typický svojim nezameniteľným zvukom, ktorý je postavený na prvkoch jazzu, soulu a hip-hopu. Spolupracoval s takými menami ako je Kendrick Lamar, Flying Lotus, Erykah Badu alebo Kamasi Washington. Pred niekoľkými dňami zverejnil svoj najnovší videoklip ku skladbe „Song For The Dead“ z dielne Ryana McShane aka RY NO.

Ata Kak

Ak vás zaujal príbeh z dokumentu o Sugarmanovi tak čítajte ďalej. V roku 1994 istý Yaw Atta-Owusu z Ghany zverejnil unikátny album s názvom Obaa Sima. Kombinoval v ňom dance a afro-house s originálnym rapom. Nahrávka bola publikovaná len na 50 kazetách a na neznámeho hudobníka sa zabudlo. V roku 2002 americký zberateľ Brian Shimkovitz si kúpil jednu z týchto kaziet počas návštevy Afriky. Nahrávka ho tak očarila, že si založil (už dnes populárny blog a neskôr vydavateľstvo) venujúce sa popularizácii hudby z konca sveta: Awesom Tapes From Africa.

Shimkovitz hľadal umelca až do roku 2014, keď samotného Yaw Atta-Owusa objavil v Kanade. Dohodli sa na spoločnom turné a my si ho budeme môcť pozrieť priamo v Katoviciach!

A čo sa týka Sugarman-a, ten bude 11. júla vystupovať v Prahe.

67,5 MINUT PROJEKT

V line-upe krakovského festivalu OFF sme objavili ojedinelý projekt, ktorý založili Piotr ZabrodzkiMacio Moretti. Bubeník Janek Młynarski v spojení s rytmami na touchpadoch a keypadoch vytvára neskutočné šialené rytmy. Je to čistý live techno/drum’n’bass a je sa naozaj na čo tešiť.

Čo? OFF FESTIVAL KATOVICE – webstránka / Facebook

Kedy a kde? 5.-7. augusta, Dolina Trzech Stawów, Katovice, Poľsko

Text: Verana Dobal + Krištof Budke

Zdroj: Oficiálna stránka OFF Katovice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *