Mesiac pred začiatkom Pohody zažije Trenčín, v termíne 12. – 13. júna, mestskú festivalovú atmosféru priamo na hrade. Medzi hudobnými lákadlami nechýbajú mená ako nemeckí Saroos, new jazzová skupina z Poľska Mitch And Mitch či americký psychedelický indie rock z Brooklynu – Celestial Shore. Na festivale sa predstavia aj viaceré lokálne talenty.

KUltúrne podujatie bude prebiehať na Trenčinaskom hrade, ale aj na Mierovom námestí a v kaviarňach Paddock a Coffee Sheep. Line up festivalu ponúkne aj mená ako Mitch And Mitch (PL) či shoegazeovích Manon Muert (CZ), ktorí predskakovali kapele My Bloody Valentine v Prahe. Príde aj veľký český talent, dream popový Mayen.

Headlinerom tohto zaujímavého festivalu sú bezpochyby nemeckí vesmírni zvukoví experimentátori Saroos – skupina zložená z členov kapiel The Notwist a Lali Puna. ,,Tešíme sa na koncert v Trenčíne v júni, na KUltúrnom podujatí,“ uviedli Sarros prostredníctvom sociálnych sietí. Viac info o kapelách, ktoré prídu na KUltúrne Podujatie nájdete nižšie v článku.

Rôznorodosť hudobných žánrov, ale aj divadlá či premietania filmov v prostredí s výnimočnou atmosférou a výhľadom na mesto sú zárukou nevšedných zážitkov. Počas dvoch dní konania festivalu KUlturné podujatie sa predstavia aj The Autumnist, Wild Tides, The Jelly Belly, Frank Winter, Genuine Jacks, Dj Nowhereman,  Gramophon Brothers. Za zmienku určite stojí aj projekt BURGR-a a PJONI-ho, ktorí zahrajú piesne Prešovskej kultovej kapely Ali Ibn Rachid.

Okrem hudby sa budú na festivale premietať filmy Homo Ciris, 25km2 z dielne Almostar, dobrodružný film Uli Biaho a maďarská snímka Men with Balls, ktorá vznikla v rámci celoročného projektu alternatívnej distribúcie najlepších autorských dokumentov strednej a východnej Európy, medzinárodného projektu Kinedok. Návštevníci sa môžu tešiť aj na čítačku Divadla Skrat a detské predstavenie Divadla ZkuFraVon.

,,Našim pôvodným zámerom bolo zabávať sa dva dni. Vymysleli sme si festival pre seba a to na tom najpompéznejšom mieste v Trenčíne,“ hovorí o prvotných plánoch za organizátorov Ondrej Slivka. Názov KUltúrne podujatie vznikol spojením slov kultúrne podujatie, ako výraz, ktorý sa už takmer nepoužíva a veľké KU je inšpirované ruským sci-fi filmom Kin-Dza-Dza! (1986). ,,Film Kin-Dza-Dza nás veľmi ovplyvnil, preto sme sa rozhodli dať mu čestné miesto v názve podujatia, “ hovorí Slivka.

Wild_Tides

Wild Tides

KUltúrne podujatie je pokračovaním minuloročného jednodňového festivalu KuLetourne podujatie, na ktorom sa predstavili The Autumnist, Saténové ruky, Youcoco a premiéru tu mal dokument Le Tour z dielne produkčnej spoločnosti Almostar.

Vstupenky na festival sa dajú zakúpiť v sieti Predpredaj.sk, ale aj priamo v Trenčíne v kaviarňach PaddockCoffee Sheep. Cena lístka je 12 eur, pričom v deň festivalu sa budú vstupenky predávať za sumu 15 eur.

SAROOS (DE)

Elektronické berlínsko-mníchovské trio Saroos tvoria Florian Zimmer (Iso68, Jersey), Christoph Brandner (Lali Puna, Console) a Max Punktezahl (the Notwist, Contriva). Ako skladatelia a hudobníci vnímajú zvuk vo vedeckej rovine. Posadnutí zvukom ako pohybujúcimi sa časticami tvoria hudbu, ktorá znie priam mimozemsky. Razia si svoju cestu post rocku s dávkou psychedelických zvukových koláží, tak abstraktnú a temnú. Zdá sa, že „vesmírna“ hudba Saroos sa ideálne hodí pre priestory Trenčianskeho nočného hradu. Na koncert sa veľmi tešíme.

Mitch And Mitch (PL)

Poľská verzia Monty Python’s Flying Circus – skupina Mitch And Mitch je často označovaná aj ako najbizarnejšia kapela v Poľsku. Pôvodné duo zložené z perkusionistu Macia Morettiega a gitaristu Bertka Magnela sa od roku 2002 rozšírilo do podoby stálej deväťčlennej kapely, pričom oficiálne skupinu tvorí aj 26 ďalších hosťujúcich členov.

Ich repertoár pripomína rytmy exotickej salsy, punk rocku či ska, to všetko však s jasnou dávkou humoru a experimentu. Mitch And Mitch predvádzajú na pódiu predstavenie, v ktorom sa spája hudobná rôznorodosť, inštrumentálna precíznosť a číra radosť z hudby.

Celestial Shore (US)

„Brooklynská indie rocková skupina Celestial Shore rozkladá mestský život a históriu rockovej hudby na niečo dojemne surové a mysticky nadčasové. Po ich debutovom albume 10x, ktorý vyšiel pod hlavičkou vydavateľstva Hometapes, sa trojica hudobníkov Sam Owens, Greg Albert a Max Almario, pripomenula druhou nahrávkou Enter Ghost,“ píšu organizátori KUltúrneho Podujatia.

Hudba tejto Brooklynskej kapely je snová, až psychedelická, čo spôsobuje do veľkej miery pomalý, vysoký spev a striedanie príjemných gitarových melódií s ostrým shoeagazovým skreslením. Celestial Shore je v podstate ako „vesmírna pláž,“ tvrdí Pitchfork. Na Trenčianskom hrade sa tak jednoznačne môžeme tešiť na nevšedný hudobný zážitok.

Manon Muert (CZ)

Začínali ako predskokani pražského koncertu shoegaze legendy My Bloody Valentine pred dvomi rokmi. Už vtedy upútali sebaistým a hudobne presvedčivým prejavom. Štvorica z českého Rakovníka – Káťa Elznicová, Vojtěch Pejša, Síma Kuchárová, Jirka Bendl, odhodlaná prinavrátiť na českú hudobnú scénu shoegaze vydala s pomocou crowdfundingu minulý rok svoje eponymné EP.

Manon Muert patria k najväčším objavom českej hudobnej scény za posledné roky. Často zachádzajú za hranice post rocku až k noise a dream popu, preto sú ich koncerty zážitkom nielen pre fanúšikov shoegaze.

Viac info na: stránke KUltúrneho podujatia alebo Facebooku.

Zdroj + foto: TS KUltúrne podujatie Úvodná foto: Ebryu Yildiz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *