Keď človek narazí na Bandcamp labelu MAPPA a vidí krásne čudesné predmety s väčšinou kazetovými nahrávkami, iste nevie čo si má myslieť ako prvé. Ide o priam skrytý poklad – slovenský label z Lučenca, o ktorý sa stará Jakub Juhás a Zoltán Czakó vydáva umelcov zo Slovenska aj z celého sveta. Špecializujú sa na experimentálnejšie a ambientné projekty, ktoré sa často zaoberajú prvkom ticha alebo samotným aktom počúvania hudby.
Navyše ich kazety vychádzajú v krásnych a ručne tvorených originálnych obaloch. Na dizajne spolupracovali napríklad s umelcami Katkou Škamlovou alebo Miroslavom Žolobaničom.
Časť rozhovoru bola pôvodne publikovaná v Red Bull Hudobnom Bulletine Krištofa Budkeho.
Mapping the distant quiet areas from a God‑forsaken place on south of Slovakia.
Váš úvodný popis hovorí, že “mapujete tiché územia z Bohom zapadnutých miest na juhu slovenska”. Prečo a kedy ste sa rozhodli založiť vydavateľstvo?
Vydavateľstvo vzniklo na jeseň v roku 2015 so základňou v Lučenci odkiaľ obaja pochádzame. Na začiatku to bola snaha robiť veci po svojom, pomalými a precíznymi krokmi kurátorovať vlastný katalóg, ktorý by nepodliehal zvukovým trendom či žánrovým obmedzeniam. To čo sme sa snažili zachytiť hneď od počiatku uvažovania o vydavateľstve bola reflexia samotného aktu počúvania, práca s minimálnymi zvukovými prostriedkami, s tichom a celkovo špecifický prístup k akustickej krajine, či už reálnej alebo vybájenej. Zaujímalo nás, kto ako počúva, aké existujú spôsoby počúvania a či je možné poslucháčovi sprostredkovať to, ako počúva samotný umelec, ktorého sme oslovili. Nie je to nič novátorské. My len hľadáme rôzne prieniky a staráme sa, aby zvukovej stránke zodpovedala aj tá vizuálna.
[bandcamp width=350 height=537 album=176174583 size=large bgcol=ffffff linkcol=0687f5 package=2384097350 tracklist=false]
Sledujete nejaké svetové vydavateľstvá, ktoré sú vám vzorom alebo sa od nich v niečom inšpirujete?
Samozrejme, ja sledujem dlhodobo všetky hudobné fronty. Zvukové experimenty sú len jednou líniou hudobnej všežravosti. V takomto štádiu roztrieštenej pozornosti je dôležité aktívne počúvať, naučiť sa určitým spôsobom kreatívne selektovať. Časť úlohy za vás môžu vyriešiť práve väčšie či menšie vydavateľstvá s radikálnym zvukovým obsahom.
Takými vlajkovými loďami sú pre mňa Mego, Erstwhile, Pan, Wandelweiser, Another Timbre či Hubro. Z tých menších napríklad Kye, No Rent, Penultimate Press, Astral Spirits, Potlatch, Rhizomes, caduc., Notice Recordings.
My ostávame niekde na ich pomedzí, kde rozvíjame vlastný jazyk. Čas ukáže či sa nám to darí alebo nie. Zolo je oveľa menej zdeformovaný. Dokáže si udržať odstup, nie je obmedzovaný skúsenosťou, neporovnáva, nemá očakávania a počúva poctivo, čiže je ideálnym členom tímu.
Máte veľmi elegantnú a originálnu estetiku, spolupracujete na niektorých releasoch aj s inými umelcami, alebo sa o všetko staráte vy (Zoltán Czakó + Jakub Juhás)?
Sme otvorení akejkoľvek spolupráci. Artwork nám robili napríklad výtvarníci Katarína Škamlová alebo Miroslav Žolobanič. Na základnom koncepte pracujeme so Zolom sami a všetky obaly prejdú aj našimi rukami. Práca je vždy odlišná a zároveň prispôsobená poetike daného albumu. Napríklad hlavným motívom úvodného releasu boli kosti vtákov a rôzne malé predmety, ktoré našiel Jeph Jerman pri mlyne v Arizone, kde dlhodobo nahrával jeho zvuky.
Každý kus obalu dua Diatribes je ručne vyrývaný do medenej fólie, pričom jeho výroba zaberie niekoľko desiatok minút. Obrázok z nášho posledného releasu Pampa bol nájdený v knihe, ktorú sme priniesli z opustenej osady na juhu Slovenska. V obale sú fotografie z tohto vyľudneného prostredia.
[bandcamp width=350 height=537 album=1408747632 size=large bgcol=ffffff linkcol=0687f5 package=682779440 tracklist=false]
Ja som študoval teoretické školy zamerané na umenovedy. Teraz sa venujem písaniu a rôznym iným veciam. Zolo študuje psychológiu, fotí a stokuje na nížinách ako Sándor Petőfi.
V portfóliu máte napríklad umelcov z Argentíny, Švajčiarska, ale aj slovenských Line Gate… Ako nachádzate a hľadáte nových umelcov?
Katalóg je rovnomerne vyvážený medzi umelcov, ktorých oslovujeme sami a tých, ktorí nám napíšu. Hľadáme umelcov, zvuky, koncepty a postoje, ktoré nám vyslovene pasujú do katalógu. Výber je po rokoch strávených sledovaním scény jednoduchý, zložitejšie je písať zamietavé rozhodnutia.
Na čom pracujete momentálne a na čo sa môžeme tešiť v budúcnosti, máte nejaké konkrétne ciele? Chcete napríklad organizovať aj viac koncertov alebo živých vystúpení?
Pripravujeme sériu albumov, ktoré budú reflektovať fenomén terénnych nahrávok. Najskôr CD dua Bruno Duplant a Pedro Chambel a potom sériu troch kaziet, ktorá by mala koncepčne fungovať ako celok. Konkrétne Simon Whetham, Jeph Jerman / Tim Barnes a Matthew Hopkins. Do budúcnosti je našou hlavnou snahou objednávať kompozície súčasných zahraničných skladateľov, ktoré budú nahrávať slovenskí interpreti. To je prípad americkej skladateľky Sarah Hennies a Lenky Novosedlíkovej. Nejaké koncerty budú, ale zatiaľ by som nerád hovoril bližšie info.
Sleduje label MAPPA na Facebooku, SoundCloude. Ich albumy môžete podporiť kúpou na Bandcampe.
–
Text: Krištof Budke
Pridaj komentár