Lucia Gašparovičová je šperkárka, Marcel Benčík grafický dizajnér. Okrem toho, že spolu chodia sa autorsky spojili v novej výstave Zbierajú v Považskej Galérii Umenia v Žiline. Lucii aj Marcelovi sme položili pár otázok.
Výstava s názvom Zbierajú je spoločným projektom dvojice autorov, grafického dizajnéra Marcela Benčíka a šperkárky Lucie Gašparovičovej. Práca oboch umelcov balansuje medzi „typickou“ úžitkovou tvorbou a tvorbou konceptuálnou. Pre PGU spoločne vytvorili autorskú inštaláciu, kolekciu, v ktorej tematicky spracúvajú fenomén zbierania a zberateľstva. Využívajú tu pritom materiály, s ktorými bežne pracujú. Lucia analyzuje svoju vlastnú šperkársku tvorbu, kolekcie/zbierky, ktoré vytvorila počas svojho štúdia a umeleckej praxe.
Marcel, ktorý je vášnivý zberateľ s prestávkami už od svojho detstva, premiena svoje osobné zbierky predmetov (bankovky, gule, angličáky, lego, knihy, dizajnérske diela).
Autori vo svojich výstavných prezentáciách reagujú na konkrétny výstavný priestor, vytvárajú prekvapivé a divácky atraktívne výstupy schopné komunikovať so širokým publikom. A to práve vďaka vzájomnému presahu oboch ich autorských polôh a prístupov k tvorbe.
Ako sa vám spolupracovalo s PGU, nastali počas príprav nejaké komplikácie?
Nedá sa povedať, že pri spolupráci nevznikli žiadne komlikácie. Skoro každá inštitúcia má svoje špecifiká, ale aj napriek tomu sú pre mňa najviac doležitý ľudia, ktorí sa snažia pomáhať aj v komplikovanejších situáciách, za čo im patrí vďaka. Výstava vznikla, čo znamená, že sa spolupráca podarila.
Myslíte si, že výstava môže zaujať dostatočne veľké publikum?
Otázka skôr znie, či galériu navštívi dostatočne veľké publikum, ale ak áno, myslím že výstava “Lucia Gašparovičová a Marcel Benčík zbierajú” je veľmi schopná komunikovať a zároveň osloviť pestrého diváka.
Ako dlho ste s Marcelom Benčíkom zbierali predmety, ktoré sú vystavené?
Dalo by sa povedať že Marcel je skutočný zberateľ a jeho zbierky vznikajú s rôznymi prestávkami od jeho detstva, intenzívnejšie však v posledných šiestich rokoch. Môj vzťah k zbieraniu je viac teoretický a skôr ma zberateľsto fascinuje ako téma. Ja na rozdiel od Marcela moje osobné zbierky vytváram na témy spojené so šperkom a procesmi šperkárskej tvorby (pílenie, odlievanie, brúsenie).
Nato, aby sme zbierali umelecké diela nemusíme byť umelcami. Stačí, ak umenie milujeme, pokúšame sa mu porozumieť, rešpektujeme ho a vytvárame si k nemu osobný vzťah (či už k dielu alebo k autorovi). Ak zbierame umenie, možno väčšmi túžime vlastniť autora. No zberateľom je aj autor…
Aké je to byť šperkárka, je to veľmi špecifická práca?
Špecifickosť práce záleží od samotného autora a toho, čomu sa venuje ronako ako u dalších tvorivých odborov. Pre mňa je pri mojej práci dôležitý samotný kontakt s materiálom, jeho vlastnosťami, spôsobom akým ho môžem spracovávať.
Chceli ste ňou byť už od malička?
Nie, chcela som byť speváčka.
V minulosti ste mali výstavu v Galérii Plusmínusnula, vystúpili ste aj na Pecha Kucha 2014 na Stanici Žilina-Záriečie, môžeme sa tešiť v Žiline na čosi ďalšie?
Vždy, keď bude príležitosť spraviť niečo v Žiline, tak sa jej určite rada chopím, aj keď v najbližšej dobe budem tráviť v Žiline viac svoj volný ako pracovný čas. Mám rada toto mesto, ľudí v ňom, mám tu rodinu, kamáratov, všeko čo potrebujem.
Na čom pracujete ako umelkyňa momentálne?
Momentálne si nechávam čas na študijné povinnosti, ktoré som možno počas prípravy výstavy zanedbala. Od septembra som sa stala opäť študentkou na VŠVU v ateliéri KOV A ŠPEK, takže moje dalšie pôsobenie bude venované hlavne doktorandskému štúdiu tam.
Na otázky o výstave odpovedá aj dizajnér Marcel Benčík.
Mohli by ste napísať o aké zberateľské predmety sa konkrétne jedná?
Na výstave máme s Luciou deväť inštalácií. Z nich sú štyri moje. Jedna je venovaná bankovkám druhá legu, tretia angličákom a štvrtá ťažítkam (guliam).
Na výstave je aj veľa fotiek zbieraných predmetov, ako dlho vám trvala príprava a fotenie?
Dokumentácia, príprava a transformácia trvala niekoľko mesiacov. Niektoré veci sa fotili, iné skenovali a ďalšie zas prekresľovali do kriviek. Je to veľmi trpezlivá a časovo náročná práca. Vzhľadom k mojej vyťaženosti a rozsahu zbierok by som to sám nedokázal a realizoval som to len vďaka nezištnej a obetavej spolupráci rodiny a kolegov.
Čo vás zaujíma alebo inšpiruje na téme téme zberateľstva?
Medzi zberateľstvom a zberačstvom je veľmi tenká hranica. Naštastie to druhé ma ešte nepostihlo a vo svojich zberateľských aktivitách som celkom triezvy. Na to, aby sa vám to vymklo z rúk potrebujete mať buď veľa peňazí alebo neovládateľné svrbenie minúť všetky peniaze a presvedčenie, že TO musíte mať. Na zberateľstve ma najviac zaujíma jeho variabilita. Zbierať sa dá čokoľvek, akokoľvek, kdekoľvek a akýmkoľvek spôsobom. Týmto všetkých okolnostiam môžme prispôsobiť charakter a rozsah zbierky. Dôležité je to, aby sa zbierka nestala povinnosťou, ale bola permanentnou radosťou.
Otázky: Krištof Budke Zdroj + Foto: TS PGU
Pridaj komentár