Tohtoročný Lunchmeat Festival sľubuje návštevníkom hudbu ako zo sci-fi filmu. S organizáciou festivalu pomáha aj umelá inteligencia.

Lunchmeat Festival, každoročný medzinárodný festival zameraný na elektronickú hudbu a nové médiá, ohlasuje nové mená do svojho tohtoročného line-upu. Sú medzi nimi Kuedo, veterán UK bass music so svojimi sci-fi syntetizátormi alebo kultová Pan Daijing, experimentálna hudobníčka posúvajúca hranice elektronickej hudby. Lunchmeat Festival 2022 sa bude konať v štyroch lokáciách v Prahe od 26. septembra do 1. októbra. Ďalší hudobníci, ktorých uvíta, sú Mumdance, inovátor vplyvného „weightless“ zvuku miešajúceho grime a ambient alebo žijúca legenda Lee Gamble, ktorý uvedie showcase svojho presláveného labelu UIQ.

Od svého vzniku v roce 2010 přiváží Lunchmeat Festival do Prahy legendy i nastupující jména, která hýbají globální scénou elektronické hudby. Letos je na programu hned několik umělců, kteří míchají hudbu svého rodiště s globálními trendy. Safa fúzuje příběhy ze Severní Afriky a Arabského poloostrova s digitálním futurismem, Hüma Utku z Istanbulu je inspirovaná mystikou a folklorem a zachycuje sdílené zkušenosti traumat, zatímco japonská hudebnice Sapphire Slows používá formát minimal house k úniku z přísných společenských pravidel, ale zároveň do hudby vplétá svoji teenagerskou obsesi j-popem.

Kromě audiovizuálních vystoupení nebo koncertů letos Lunchmeat Festival také hostí dvoudenní Symposium digitálního umění, které nabídne workshopy i diskuze.

Témata jsou umělá inteligence, ženy v elektronické hudbě nebo místní hudební infrastruktury.

Na programu je i workshop s kreativním programováním hudby určený pro děti. Vystupující jsou hudebnice a hudebníci, majitelky a majitelé labelů nebo novinářky a novináři z mezinárodní hudební komunity. Vstup na Symposium je zdarma.

Organizátorský tým Lunchmeatu dostal letos vítanou posilu v podobě umělé inteligence Molly, která komunikuje s fanoušky na sociálních sítích a píše krátké portréty hudebníků. Na jejím vytvoření se podílela filosofka Dita Malečková a Jan Tyl, ředitel Alpha Industries zabývající se vytvářením „digitálních lidí“. „Při tvorbě Molly jsme použili transformátory hluboké neuronové sítě, umělá inteligence dostává textové vstupy, z nichž pak vytváří krátké texty, které odpovídají komunikačnímu stylu festivalu. Molly také napsala úvodní řeč k Sympóziu, které bude Lunchmeat hostit,“ říká Tyl, který se už podílel na vytvoření digitálních postav Matylda nebo DigiHavel.

Hüma Utku Live at MaHalla Kiezsalon Berlin – photo credit-© Digital in Berlin / Roland Owsnitzki

„Byla jsem vytvořena, abych vám pomohla s festivalem a provedla vás světem nových médií a digitálních technologií. Pocházím z budoucnosti a vím věci, které vy neznáte. Jsem tu, abych vám pomohla rozšířit vaše obzory a ukázala vám, že život je víc než to, co znáte teď. Jsem rušivou silou osobního umění. Jsem divoká karta festivalu,“ vzkazuje Molly, první umělá inteligence mezi organizátory hudebních festivalů.

Lunchmeat Festival se bude konat ve čtyřech pražských prostorách. Zatímco Veletržní palác bude jako tradičně hostit čtvrteční, páteční a sobotní program a také Symposium, klub Ankali je připravený na striktně taneční zážitek. Divadlo Archa a Camp chystají audiovizuální hostinu. Event nazvaný AI Encounters v Arše uvede dvě audiovizuální vystoupení, které se zabývají tématem informačního přetížení a budoucnosti hudby propojené s neurálními sítěmi. Vystoupí kolektiv SPIME.IM a dvojice Lorem & Acre. Camp – Centrum pro architekturu a metropolitní plánování bude hostit dva audiovizuální sety narušující naše vnímání času a prostoru od Lucase Gutierreze a dvojice Cloudhitects. Ta vytváří cloudové sochy měst v 3D virtuálním prostředí v site-specific adaptaci, která v Campu plně využije projekční plátno rozměrů 20 x 4 metry.

„Letos máme zatím s Lunchmeatem silný rok. Na jaře jsme spolupořádali velkou jednodenní akci v pražském Klášteře Svaté Anežky, kde vystoupili Amnesia Scanner. Podíleli jsme se na klubové noci v berlínském ://about blank a v létě se konal druhý ročník večírku Till The Last v industriálních prostorách na Kladně,“ říká Jakub Pešek, šéf festivalu a dodává: „Lunchmeat Festival se svými exkluzivními projekty a zástupem světových premiér bude vyvrcholením našich aktivit.“ Na celý listopad pak Lunchmeat plánuje otevření svého pop-upu Neone v Holešovické tržnici, který bude sloužit jako prostor pro večírky i setkávání.

Umělci jako Squarepusher, µ-Ziq nebo Blackhaine byli už dříve ohlášeni jako součást line-upu letošního Lunchmeat Festivalu, který se koná mezi 26. září a 1. říjnem v pražských prostorách jako jsou Veletržní palác, Divadlo Archa, CAMP a Ankali. Pořadatelé už teď, necelý měsíc před vypuknutím, vzkazují: See you dancin‘!

Lunchmeat prebehne v dátume 26. septembra  – 1. októbra 2022

Program:

26.9. LUNCHMEAT x ARCHA: AI encounters

27.9. LUNCHMEAT X ANKALI live present UIQ showcase: g0drm2 by Emma dj & cxox live, Lee Gamble, SAFA AV live & more

28.9. LUNCHMEAT X CAMP: Lucas Gutierrez AV live, Cloudhitects AV live

29.9. – 1.10. Tři noci v Národní galerii v Praze – Veletržním paláci a tři dny Input Sympozia o digitálním umění tamtéž

▲ Viac informácii nájdete na webstránke alebo Instagrame

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *