Kolektiv nezávislých umělkyň a umělců, Lunchmeat, slaví 15 let své existence. V pátek 3.11. se vrací do pražské MeetFactory, na místo, kde to všechno začalo, a představí věrozvěsta klubového maximalismu a hedonistického hi-res trapu, zásadního skotského producenta Hudsona Mohawkeho, členku Nyege Nyege kolektivu Kampire, představitele aktuálního ostrovního soundu Ehua b2b Laksa a ve speciálním only-for-one-night B2B2B2B2B2B2B setu zahraje více než 10 členů Lunchmeatu a přátel kolektivu.

Lunchmeat slaví 15. výročí v pražské MeetFactory, tedy na místě, kde to kdysi všechno začalo. Podle Jakuba Peška, jednoho ze zakladatelů Lunchmeat Festivalu, byla bývalá pražská továrna jediným místem v republice, které kolektivu otevřelo dveře a dalo mu volnou ruku a prostor.

„V roce 2010 byla MeetFactory syrovým prostorem, ve kterém byl jen bar a pódium. Museli jsme si pronajmout soundsystém. Pořádná světla se nám nepodařilo sehnat, ale zato jsme sehnali velkou hromadu projektorů. Rozmístili jsme je po celém prostoru a používali je jak pro osvětlení, tak pro projekci. Chtěli jsme lidem nabídnout audiovizuální zážitek. Nedokázali jsme dodržet harmonogram a nevydělali jsme tehdy dost peněz, abychom pokryli náklady. Když skončil první festival, vytíral jsem podlahu sálu ještě s jedním kamarádem. Nebyli jsme v tom úplně zruční a zapomínali jsme, kudy jsme už prošli. Někdo si toho všiml a ukázal nám, jak systematicky šmejdit – úsek po úseku, zleva doprava. Je to vtipná vzpomínka, ale taky důležitý symbol toho, kolik jsme se toho museli naučit – od úplně základních věcí až po ty velmi složité. S postupem času jsme se zprofesionalizovali a dostalo se nám uznání a podpory, za což jsme moc vděční. Ale některé věci se nezměnily – stále máme rádi prázdné prostory, které můžeme obývat, jak se nám zlíbí. Pořád nás baví propojovat lidi, umělce a být u zrodu nových projektů. A i když je Lunchmeat větší, pořád je to rodinná záležitost. To prostě cítíte, když přijdete. Doufám, že to tak zůstane,“ vzpomíná Jakub na nesnadné začátky Lunchmeatu i to, co se nezměnilo.

V pátek 3.11. vystoupí na narozeninách kolektivu klubový inovátor Hudson Mohawke, který má za sebou spolupráce s Kanye Westem, Tigou nebo Lunicem. S posledním jmenovaným je pojí společný hutný projekt TNHGT, který pomohl prorazit žánru trap do mainstreamu. Letos v létě vydal Hudson s kolegou Nikky Nairem pod hlavičkou svého domovského labelu Warp roztančené EP Set The Roof, jehož eponymní singl uhranul i Björk.

Nepředvídatelné taneční beaty slibuje i Kempire, členka průkopnického afrického labelu Nyege Nyege, který se významně podílí na budování africké hudební scény a šíření místní undergroundové produkce a lokálních žánrů do celého světa.

V B2B setu se představí Ehua & Laksa. Tvorba DJ Ehua je hluboce hypnotická, atmosférická a zároveň niterná se sklony ke zvukovému perfekcionismu. Často vychází z hudby africké diaspory, její sety jsou plné perkusivních prvků stylů jako je durbanský gqom a nečekaných vokálních samplů. Bristolský sociální pracovník a producent Laksa vydává na labelech jako jsou Ilian Tape, AD 93 (dříve známý jako Whities) nebo Timedance a bez větší námahy mixuje styly a žánry s pořádnou dávkou britské drzosti. Na úvod a závěr večera zahrají ve speciálním B2B2B2B2B2B2B2B2B setu členové Lunchmeatu u přátelé kolektivu.

●  Vstupenky nájdete tu / Více informací také Instagramu a FB eventu  ●

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *