Čtvrtý ročník Marienbad Film Festivalu se uskuteční v posledním prázdninovém týdnu v samotném srdci malebných Mariánských Lázní. Ve dnech od 28. do 31. srpna 2019 nabídne bohatý program se zaměřením na experimentální snímky, světové filmové klasiky prezentované v neotřelé podobě a vzpomene i na velikána české divadelní režie Petra Lébla. Poklidné lázeňské město během čtyř dnů ožije i filmově-vzdělávacím a hudebním doprovodným programem. Letošní festivalový plakát je inspirovaný filmovou klasikou režiséra Alaina Resnaise Loni v Marienbadu.

V Retrospektivě Marienbad Film Festival vzpomene na režiséra, herce, výtvarníka a uměleckého šéfa Divadla Na zábradlí Petra Lébla. Na konci tohoto roku uplyne 20 let od jeho úmrtí, a přesto, že je režisérovo jméno spojené především s divadlem, zaměří se festival na Léblovu režisérskou televizní práci a současně nahlédne na jeho život z pohledů jiných režisérů dokumentárních snímků a televizních pořadů. „Chceme poukázat na Petra Lébla jako filmaře. Vzpomeneme na jeho televizní díla, reportáže nebo debatní pořady, které vytvořil pro Českou televizi. Taky promítneme záznamy jeho divadelních inscenací,“ říká Lubomír Konečný, umělecký ředitel festivalu.

Nová sekce Extravaganza otevře kulturní prostor vytvořený pro účely festivalu, původní kinokavárnu, ve které se budou servírovat léty prověřené divácké tituly.

Ve workshopově koncipované sekci Forum Marienbad se objeví experimentálně laděné filmy z celého světa vybrané na základě mezinárodní výzvy. „Do čtvrtého ročníku se nám přihlásilo celkem 142 děl ze 32 zemí. Festival tvůrcům poskytuje prezentační prostor, podmínkou je však jejich přítomnost na festivalu,“ prozradila ředitelka festivalu Zuzana Stejskalová.

Současné domácí filmové tvorbě v oblasti experimentu formy a narace bude věnována hlavní sekce festivalu Theatre Electrique a mezinárodní sekce Cinema Excelsior se zaměří na profil a tvorbu vybrané zahraniční osobnosti.

Mariánskolázeňský spolek Švihák spojil opět síly s hudebním magazínem Full Moon a společně se postarají o doprovodný program Marienbad Film Festivalu. Na Kolonádě Ferdinandova pramene vystoupí Katarzia, Zabelov Group, +-0, Market, Kittchen, Aid Kid, a Isama Zing, filmový program okoření i přednášky, klipové pořady a workshop elektronické hudby.

Vizuál čtvrtého ročníku festivalu doznal výrazné změny. Postaral se o to přední český grafický designér a typograf Jakub Samek, který se nechal inspirovat snímkem Loni v Marienbadu (r. 1961) režiséra Alaina Resnaise. Klenot světové kinematografie podnítil i myšlenku založení festivalu.

Festivalová abonmá jsou již v prodeji přes síť GoOut >> odkaz zde <<

Zdroj: TS Marienbad Film Festival poskytla Swine Daily Adéla Brabcová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *