Už tento štvrtok Žilina ožije 11. ročníkom Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča. Program sa bude konať v Bábkovom divadle, Novej synagóge, kníhkupectve Artforum, v rôznych priestoroch na Stanici Žilina-Záriečie či priamo v centre mesta. My sme pre vás vybrali to najlepšie, čo festival ponúka.

Organizátori tento rok priviedli známe meno japonskej animácie Kojiho Yamamuru, ktorý svoj prvý animovaný film vytvoril už v trinástich rokoch. Na festivale budete môcť vzhliadnuť jeho najdôležitejšie filmy alebo sa zúčastniť masterclassu. Vidieť môžete aj filmy s príchuťou absurdity, a to animáky od anglického režiséra Petra Millarda, či filmy v sekcii Anička v mordore. Zvláštna skratka v programe EKSEKF predstavuje Extrémne krátku sekciu extrémne krátkych filmov, ktorá bude vraj príjemnou bizarnosťou.

Masterclass špeciálneho hosťa, oscarového režiséra Theodore Usheva, bude pútavou prednáškou zameranou na súčasnú animáciu ako nástroj sebavyjadrovania a sociálneho aktivizmu. Tento rok tiež budeme mať výnimočnú možnosť vidieť prvý dlhometrážny slovenský animovaný film Viktora Kubala Zbojník Jurko z roku 1976. Naživo ho bude sprevádzať jeden z top hudobných skladateľov a performerov Marek Piaček.

Z hudobného programu sa tešíme na experimentálnu dvojicu The Blackwood Incident a ich improvizačnú multimediálnu performance na modulárnom syntetizátore. Duo Tittingur sa zas pohybuje medzi technom, ambientom a noiseom. Sami sa označujú ako MAXIMAL TECHNO, teda v opozícii k minimal štýlu: „all maxxed out, loud and huge”. Nenechajte si ich ujsť.

Netradičným zážitkom bude určite živé audiovizuálne vystúpenie Maxa Hattlera ako projekt Hattlerizer 3.0. Kým Hattler bude vytvárať a formovať optický terén pomocou vlastného vizuálneho nástroja, sprevádzať ho bude španielsky hudobník a zvukový umelec VersperOn, Jordi Baldó, ktorý zahrá svoj experimentálny elektronický soundtrack na Nintendo Game Boy. O nočné párty sa postarajú DJ Future Sound of Petržalka, DJ MtogheG a trapovú smršť zaobstará český kolektív Opak Dissu.

Kompletný program nájdeš >> v tomto odkaze <<

Text: Denisa Funtíková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *