Vo štvrtok 16. júna vo veľkej sále pražského Lucerna Music Baru vystupovalo nemecké trio Moderat. Po náročnej ceste vlakom z Olomouca do Prahy, kedy náš vlak musel byť evakuovaný kvôli “nárazu vlaku do neznámeho predmetu” som prišla na koncert s 2 hodinovým meškaním. Bohužiaľ som tak nestihla britského producenta Lone, no podľa slov magazínu Full Moon “bol rozporuplný a nenavodil tú správnu atmosféru na Moderat.“

DSC_4905

Stihla som však hlavný bod programu: Moderat a ich najnovší album III, ktorý vyšiel pred pár mesiacmi. Po absolvovaní novinárskej akreditácie s dobrovoľným príspevkom na utečencov a získaní informácie, ktorým smerom je sála (odpoveď od brigádnika: “Nevím, ještě jsem tady na koncerte nebyl.”), som vstúpila do preplnenej miestnosti a hore na balkón. Akurát sa začal koncert.

DSC_5047

Show bola vypredaná tesne potom, ako bol oznámený termín vystúpenia. Berlínske trio hralo svoj úplne prvý samostatný koncert v Prahe. Pred pár rokmi hrali ako súčasť festivalu Electronic Beats alebo ako Modeselektor v roku 2009. Moderat odohrali bezchybný koncert so skvelou audio-vizuálnou show. Lucerna a jej Veľký sál sa môžu pýšiť skvelou atmosférou aj vďaka architektonickým prvkom, ktoré zdobia priestor.

DSC_5322

Berlínske trio hralo svoje najväčšie hity z predošlých dvoch albumov Moderat a II, súvisle ich prepojovali technickými electro “dojákmi”, teda skladbami z III. Skvelá laserová show, kedy svetlá úžasne dopĺňali tóny klávesov a speváka z projektu Apparat osvetľovali len z časti. Skladby dopĺňali vizualizácie plné matematických vzorcov, vesmíru a typických ilustrácií zo skladby “Bad Kingdom.”

Po dvoch vynútených prídavkoch hrali dokopy dlhých 100 minút. Fanúšikovia, no aj ľudia, ktorí na Moderat boli po prvýkrát (áno videla som dve slečny na balkóne naproti, ktoré celý koncert presedeli, väčšinou sa pozerali do mobilu) si určite kapelu budú púšťať doma ešte týždeň. Moderat sú ojedinelí projekt. Riskli to spojením dvoch rôznych samostatných nadšencov do minimal techna (Apparat + Modeselektor) a vyšlo to.

DSC_5253

Moderat som zaznamenala po prvý krát pri nahrávke „Bad Kingdom“. Na štvrtkovom koncerte sa potvrdilo najmä to, že ak kapela vsadí na ľahšie melódie, poprepája ich s ťažkým zvukom a oduševnelými textami, nemusí to byť vždy víťazstvo. III je album, ktorý si určite nebudem púšťať celý rok. Kapela povolila a technicky za vzdialila od svojho starého ja. Uvidíme, čo spraví ďalej a či sa posunie vo svojej hudobnej dráhe.

Samotná kapela bola z koncertu nadšená. Fotili si svojich fanúšikov a fotky postovali na Instagram alebo Facebook. Show si teda užili obe strany naplno.

Foto: Instagram Moderat

DSC_5663

Moderat pokračujú v európskom turné a najbližšie vystúpia vo Švajčiarsku na jazzovom festivale Montreux Jazz festival.

Autor: Verana Dobal, Foto: Peter Fulop (Fource Entertainment) Ďakujeme Kristýne z Fource za dlhodobú podporu a výbornú komunikáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *