Raperské duo Modré hory otvorilo koncertnú sezónu v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, a to hneď pred vypredaným hľadiskom. Zároveň to bolo prvé vystúpenie v tomto roku aj pre samotných účinkujúcich: Beneho s Lyrikom, dvoch z najoriginálnejších slovenských raperov.

V roku 2008 debutovali s albumom Modré Hory (Slnko Records) a okamžite zaujali svojou originálnosťou. Po päť ročnej pauze, keď sa každý venoval svojim projektom (Lyrik založil kapelu Zlokot, Bene vydal zbierku básní a album Spam Poetry), prišli opäť na scénu s albumom Big Beat (Slnko Records). Modré Hory znovu dokázali, že majú čo ponúknuť. Lyrik a Bene, alias Pavol Remiáš a Marián Benkovič, nie sú v projekte sami. Pridal sa k nim aj Roland Kánik, ktorý kapelu sprevádza hrou na klávesy.

Ako vznikol názov Modré Hory?

Lyrik: Daj tam novú storku.

Bene: S Palom sme sa stretli v roku 1992 v Austrálii. Naši rodičia išli vtedy na Modré Hory a tam sme si povedali, že raz keď budeme dospelí, založíme kapelu. Keď už sme boli dospelí, o mnoho rokov neskôr, tak sme si povedali, že ju nazveme podľa miesta, kde sme sa prvýkrát stretli.  A to boli Modré Hory v Austrálii.

Čo vaše prezývky, máte ich už od detstva?

Bene: Moja prvá prezývka, keďže sa volám Benkovič, bola Beny. Keď som išiel do prvej triedy, tak som bol Malý Beny a môj bratranec bol Veľký Beny. Keď som začal robiť hudbu, tak Beny mi prišlo príliš slabé meno, nakoľko väčšina psov v Galante sa tak volala. Tak som to chcel trocha zdrsniť a vznikol Bene.

Lyrik: Nás na základnej škole učili, že jeden z najvýznamnejších lyrikov slovenskej literatúry bol Hviezdoslav, takže som sa samozrejme volal Lyrik Hviezdoslav. Potom mi to príliš dlhé, tak som sa začal volať Lyrik H, ale keď vyšli z módy tie rôzné H-áčka, L-ká, M-ká, čo niečo mohli znamenať, tak som zostal len Lyrik. Doba sa skracuje, SMSky sa skracujú…

Bene: Takže môžeme očakávať, že na novom albume bude Palo už len L.

Lyrik: Alebo Ly. Pete Ly (smiech).

Čo hovoríte na svoj koncert v Žiline? Ste spokojní s tým, koľko ľudí prišlo?

Bene: Tu sa vo mne bijú minimálne dve veci. Sme veľmi radi, že už pri vstupe museli otáčať ľudí, pretože je vypredané. To je super keď máme plný dom…

Lyrik: Lebo si budeme môcť povedať pri pive s kamarátmi, že mali sme vypredané.

Bene: … ale na druhej strane je nám strašne ľúto tých, čo sem prišli a nedostali sa dnu. A koncert už len z toho dôvodu, že bolo vypredané, musel byť super a to sa následne aj potvrdilo. Takže hralo sa nám veľmi dobre.

Je to vlastne ako v 150-ke (Skladba od Modrých Hôr: ,,Pred očami 150 fandov zvyčajne, to je to, čo vidíme, keď prichádzame na parket.“ pozn. red.).

Bene: Presne. Nakoniec to ešte dali na 160, takže aj skladbu sme zahrali ako 160.

Čo plánujete do budúcna? Zbierajú sa už verše do nového albumu?

Bene: My sme z tých kapiel, respektíve z tých jedincov, ktorí veľmi neradi rozprávajú o tom, čo bude, lebo väčšinou to ani sami nevieme. Samozrejme, plány sú a kecáme o tom príliš často, ale nič, čo by stálo za spomenutie. Keď to budeme mať, my sa určite pochválime. Takisto ako aj Big Beat – keď vznikal, moc sme s ním nefrajerovali, ale keď sme už mali 10 skladieb, jasné, že sme sa už pochválili.

Lyrik: Ale ak si môžem dovoliť trochu predikovať, tak minimálne z nejakého vnútorného hľadiska chuť pokračovať tam je. Minimálne začneme tým, že spolu začneme chodiť viac na pivo. Nie?

Bene: To určite a hlavne tým, že cez leto sme zažili prvú modrohorskú dovolenku spoločne aj s našimi priateľkami (a teraz už aj s Lyrikovou manželkou). Prežili sme spolu 9 dní a neliezli sme si na nervy, tak určite budú nové pesničky.

Lyrik sa smeje.

Takže vzťahy sú medzi vami dobré.

Bene: Viac než len dobré, dovolím si tvrdiť. Mám rád tohto…

Lyrik: Nikdy neboli lepšie. Naozaj.

Bene: Rozprávame už ako pravica.

Máte aktuálne v pláne ďalšie koncerty?

Bene: No, našťastie je ešte Big Beat furt živý a sú ešte miesta, kde sme nehrali. Volajú nás hrať, a za to sme radi. Takže teraz sa ešte bookujú nejaké koncerty na zvyšok zimy a jar 2015.

Bene:

„Modré Hory sú v podstate o tom, že tam veľa trepeme.“ 

Všetko na Slovensku?

Bene: Tým pádom, že nám našťastie ešte rozumejú, tak aj Čechy sa riešia.

Lyrik: No, rozumejú…

S mladými je to asi horšie.

Lyrik: Mladí nám ako-tak rozumejú, plus je tam nejaká tá univerzálnosť hudby, takže asi vedia, čo hráme a páči sa im to. Veď ani ľudia, ktorí vynikajúco ovládajú slovenčinu, nemusia chápať všetky tie metafory, ktorým dokonca ani my sami nemusíme rozumieť (smiech). Ale keďže aj abstraktné maľby môžu byť pekné a môžu človeka potešiť, mohli by sme možno potešiť aj ľudí v iných krajinách. Ťažko povedať, zatiaľ sme takúto skúsenosť nemali.

Nemali ste žiadny koncertný výlet do zahraničia? Alebo aspoň nejaké plány?

Bene: No takto. Mali sme nejaké ponuky z Londýna, hrať tam pre Slovákov, ale nejako to odišlo. Tým, že my tam veľa rozprávame, a je to podstatná časť nášho vystúpenia, tak by to zrejme obchádzalo tých ľudí. Alebo si spravíme titulky a Dj-ing neviem.

Lyrik: Toto je naozaj nevýhoda Modrých Hôr, že je to silno postavené na slovách, na tom, čo človek hovorí. Ale po koncerte k nám prišiel človek zo zahraničia, hoci určite nerozumel nič, vyzeral, že je spokojný. Prišiel za nami, kúpil si aj CD. Predsa len, Modré Hory nie sú o nejakom tom hip-hopovaní, ale sú o hovorení… v podstate sú to recitály.

Bene: Proste veľa tam trepeme.

Lyrik: „Na to pivo chodiť budeme a nedokážeme niečo nevymýšľať.“

Vystúpite na tohtoročnej Pohode?

Bene: Zatiaľ nemáme nič dohodnuté, takže jediné, čo vieme povedať je, že nevieme.

Lyrik: Každopádne sme ale veľkí fanúšikovia Pohody…

Bene: Najväčší.

Lyrik: … ale či tam budeme, ťažko povedať. Boli sme tam posledné dva ročníky…

Bene: Každopádne to, čo Mišo a Mário (Mišo Kaščák a Mário Gešvantner sú hlavní organizátori Pohody, pozn. red.) robia, je neskutočné. Na tie tri či štyri dni spravia nové mesto na letisku, ktoré funguje a robia to dlho a dobre. Takže to, či tam budeme, je úplne bezpredmetné.

Lyrik: Ono je to bezpredmetné aj preto, lebo pre mňa sú jedným z ťahákov − okrem nových kapiel, ktoré si vychytávam, lebo som ich nikdy nevidel − vynikajúce stánky s výborným vegetariánskym jedlom. Takže na to sa tiež teším.

Medzi posledným a predposledným albumom bola pauza nejaké štyri, päť rokov. Vtedy ste spolu nehrávali?

Bene: Práveže, hrávať sme hrávali, lebo Palo vydal prvý album so Zlokotom Slowakische Idiot, ja som vtedy vydal knižku a album Spam Poetry , vydal som album s Rolandom Kánikom a Palo so Stankou a chalanmi Zlokot. Takže hrávali sme spolu a kamošili sme sa. To nebolo také, že máme rozpory.

Lyrik: Bolo to zvláštne obdobie. keď Modré Hory boli nejakým zjavom, že boli čímsi novým. Odohrali sme všetky kluby, čo mali na Slovensku kapacitu, a potom to pomaly pohaslo. O to viac nás prekvapil ten takzvaný comeback, pretože ľudia nezabudli na Modré Hory a my sme vysmiati od ucha k uchu, že stále prijímajú tie naše bláboly (smiech).

Zavítate ešte v blízkej budúcnosti sem na Stanicu?

Lyrik: Keď nás zavolajú, tak určite. Dokonca Zlokot tu bude v marci. A možno sa objaví aj Bene s nejakým projektom, ktovie. Možno, že aj s naším, keď ho rýchlo vymyslíme. Hovorím, na to pivo budeme chodiť pravdepodobne a nedokážeme niečo nevymýšľať.

Takže vždy, keď ste na pive, niečo z toho vznikne a zapisujete si to?

Lyrik: Väčšinou sú to strašné blbosti, ale niekedy tam vznikne čosi hodnotné.

Bene: To sú úplne béčkové fóry (smiech). Ja osobne si do mobilu zapisujem poznámky, keď mi niečo napadne, a keď už je to hodné zapísania, keď to prejde nejakým filtrom, zavesím si to na cloud, aby som k tomu mal neskôr prístup. A potom, keď už idem písať text, len niečo pozmením.

Lyrik: Ja si tiež zapisujem do mobilu, alebo do zápisníku, ale polovica ide preč.

Otázky: Krištof Budke (Swine Daily) a Tomáš Polanský (Okružník)

Foto: Stanica

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *