Od roku 2017 funguje argentínska verzia medzinárodného festivalu experimentálnej hudby a nových médii Mutek. Tím si každý rok dáva za ciel vytvoriť priestor pre diverzitu a konvergenciu z hľadiska umenia, technológie, kultúry a žánrovosti. Pôvodne pochádza festival z kanadského Montrealu, kde sa uskutočnuje už 25 rokov.

Keďže náš šéfredaktor sa nachádza tento polrok v Buenos Aires, navštívil prvý deň festivalu, kde vystúpili umelci: Esteban González + Fernando Molina / Kyegi + Gavu + Instance Coffee / allgram + bbmotion

V multimediálnom priestore Artlab, sa v časti galérie nachádzali aj 3D a video diela od umelcov: Afr0dita / Anabe_lala / Jotta.rs / n4rf a The internet Office. Kreatívny tím priestoru Artlab je zároveň organizátorom festivalu. Každý týždeň Artlab ponúka pestré koncerty, audiovizuálne diela, či pohybové performance. Priestor je špecifický nadmieru kvalitným zvukom a širokým priestorovým plátnom.

Esteban González zvukový umelec, hudobník a gitarista. Pracuje s technológiami aplikovanými na umenie a hudbu v rôznych projektoch, ktoré spájajú výrobu vlastných hudobných nástrojov a experimentovanie za cieľom nachádzania nových jedinečných zvukov. Fernando Molina je audiovizuálny umelec. Pôvod jeho vizuálnej praxe je založený na výkone jeho profesie architekta, pričom z tejto disciplíny prevzal rôzne koncepty kompozičných a reprezentačných techník. Aj keď chvíľami abstraktné vizuály Molinu trefne spájali industriálno-snové zvuky Estebana Gonzáleza, väčšinu išlo o predvídateľné, opakujúce sa motívy. Hudobná performance Gonzáleza bola hlavnou show.

Ešte viac ma zaujal set hudobníčky allgram, ktorá ponukla výborný tanečný set, ktorý mal vlastnosti dobre plynúceho, rozvíjaúceho sa príbehu. So sprevádzajúcimi vizuálmy od bbmotion abstraktnej prírody, s tematikou podmorského sveta, džungle či sieťou hubového mycélia, išlo o zaujímavý hypnotický zážitok. Ku koncu setu allgram vytvorila zaujímavú atmosféru akéhosi minimalistického techna, na ktoré sa rovnako dalo tancovať, ako aj rozjímať v pokoji. Keďže išlo o finálny koncert a publikum bolo už mierne pripité, niektorí návštevníci si nevedeli odpustiť hlasné „daleee!“ a iné povzbudzujúce výkriky.

Vo fotoreporte od študentky multimediálneho umenia Abril Vivas môžete nájsť aj fotky z ďalšieho dňa, kedy vystúpila jedna z najzaujímavejších producentiek a zvukových umelkýň – Sáccea, ktorá je jedným z najväčších talentov argentínskej experimentálnej scény. Odporúčame vypočuť jej projekty cez Bandcamp.

Text: Krištof Budke / Foto: Abril Vivas

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *