Hravosť a drzosť v intímnej atmosfére len s ďalšou tisíckou ľudí. Nitriansky FLAAM za päť rokov svojej existencie vyrástol na jeden z najzaujímavejších letných festivalov na Slovensku a aj tento rok sľubuje jedinečný zážitok. Jeho organizátori rozšírili program na dva dni a okrem toho najlepšieho z česko-slovenskej alternatívnej scény prinesú na Slovensko niekoľko zaujímavých zahraničných mien. 16. a 17. augusta prídu do Nitry hviezda ostrovnej elektronickej scény Iglooghost, americký pesničkár Low Roar, španielska ikona Seward či slovenskí Katarzia, FVLRCVM a Bad Karma Boy.

„Na Slovensku podľa nás chýba malý a intímny festival, na ktorom okrem slovenských a českých kapiel dostanú priestor aj zaujímavé mená z nezávislej svetovej scény. Tak to chceme napraviť,” hovorí šéfdramaturg festivalu Marián Tesák. V zahraničí sú podobné festivaly bežné, organizátori Flaamu sa inšpirovali najmä českým festivalom Beseda u Bigbítu či britskými “boutique” festivalmi ako Barn On The Farm alebo In The Woods. Tie majú vďaka obmedzenej kapacite jedinečnú intímnu atmosféru a sú v mnohom odvážnejšie ako iné lokálne festivaly.

FLAAM je preto skvelou správou pre všetkých fanúšikov nezávislej hudby a umenia, ktorí neobľubujú davy na veľkých festivaloch – má totiž striktne obmedzenú kapacitu na 1000 návštevníkov. Ako bude teda vyzerať tohtoročný FLAAM?

TALENT SVETOVEJ ELEKTRONIKY, DEATH STRANDING A LEGENDY POHODY

Najväčšími hviezdami 6. ročníka festivalu bude trojica Iglooghost, Low Roar a Seward. Pod pseudonymom Iglooghost sa skrýva britský producent Seamus Malliagh, ktorého úspešný debut Neō Wax Bloom vyšiel vo vydavateľstve Brainfeeder svetoznámeho producenta Flying Lotusa. Iglooghost sa za posledné roky predstavil na viacerých veľkých svetových festivaloch, toto leto si zahrá napríklad na španielskej Primavere či na legendárnom americkom Bonaroo. „Igloo je presne takým umelcom, akého sme na Slovensko vždy chceli pritiahnuť. Jeho tvorba je drzá, nekonvenčná a ešte stále je len na začiatku svojej kariéry. Nečudoval by som sa, keby bol o rok či dva nominovaný na Grammy, podobne ako tento rok SOPHIE. Preto sme nadšení, že po prvýkrát príde na Slovensko práve na FLAAM,” hovorí Tesák.

Sobota v noci bude na Flaame patriť aj americkému pesničkárovi Ryanovi Karazijovi a jeho projektu Low Roar. Talentovaný multiinštrumentalista, ktorého debutový album má na Youtube viac než 9 miliónov vypočutí, sa v poslednom období dostal do povedomia verejnosti najmä vďaka trailerom na očakávanú hru Death Stranding, ktorej tvorca Hideo Kojima je jeho obrovským fanúšikom. Na Flaame 2019 predstaví Karazija svoju intímnu sólo show len s gitarou a klavírom. „Ak máte radi Bon Iver či Bena Howarda, Low Roar vás dostane tiež,” hovorí Tesák.

Veľkým úlovkom Flaamu je aj kultová španielska kapela Seward. Barcelonská štvorica je známa tým, že bojuje proti všetkým pravidlám hudobného priemyslu – nenájdete ju na Facebooku či Instagrame, na Spotify majú zverejnené len úryvky zo svojej tvorby. „Seward je živelná spúšť, ktorú musíte prežiť na vlastnej koži. Ja som ich videl už trikrát a mám pocit, že ma neomrzia nikdy,” hovorí ďalší z organizátorov, Martin Zaujec. Slovenských fanúšikov totiž Seward odrovnali pred pár rokmi na festivale Pohoda.

ZAHRANIČNÉ OBJAVY A SILNÉ ŽENY ČESKO-SLOVENSKEJ HUDBY

Ďalším výrazným zahraničným menom tohtoročného Flaamu je nemecko-americká štvorica Fenster, ktorej energická tvorba pripomína indie hviezdy ako Mac DeMarco či Ariel Pink. Estetika 80. rokov minulého storočia a off-beatový zmysel pre humor ovládnu nitriansky Hidepark v piatok po zotmení. Ďalšími zahraničnými chuťovkami v programe sú rumunské tanečné duo Karpov not Kasparov a chorvátsky milovník synťákov ManMachine, ktorých organizátori objavili na showcase festivaloch v Ľubľane a Budapešti.

Zvyšok programu Flaamu tvoria umelci zo slovenskej a českej nezávislej scény. Zaujímavé je, že veľká časť zoskupení alebo interpretov na Flaame 2019 má v popredí ženu. „Nehráme to na nejakú falošnú gender equality. Tešíme sa, že ženy na Slovensku a v Česku tvoria skvelú hudbu a tak je ich silné zastúpenie v line-upe Flaamu úplne prirodzené,” hovorí ďalší zo zakladateľov Flaamu, Martin Švolík.

Na Flaame 2019 zažijú svoju premiéru projekt Antigona dvojice Katarzia & Pjoni, nová sólo šou talentovanej Kataríny Málikovej či výrazné české kapely – punková Mucha a neo-souloví The High Corporation. Dokonca aj skoré ranné hodiny pri rovných bítoch budú patriť dj-kám. Eva Porating, Nada El či Ariana sú silnými menami česko-slovenskej techno scény, Eva Porating bola dokonca tvárou prvej edície pražskej Boiler Room.

Program Flaamu dopĺňajú slovenskí producenti FVLCRVM a Isama Zing so svojimi live setmi, indie-popoví Bad Karma Boy a LUVVER, a českí 1flfsoap a Market, ktorých organizátori považujú za čierneho koňa line-upu.

TÚRA PO PREHÝRENEJ NOCI A JEDINEČNÁ VIZUÁLNA IDENTITA

Dva dni na Flaame však nebudú patriť len hudbe. Organizátori chystajú aj pestrý sprievodný program ako divadelné predstavenia, filmové premietania, workshopy, alebo rôzne športové aktivity, ktoré majú návštevníkom pomôcť prekonať ranné “ťažkosti”. „V sobotu cez deň chceme ľudí po dlhej noci rozhýbať. Plánujeme futbalový turnaj, cyklojazdu po Nitre či turistický výstup na Zobor, v ktorého finiši bude účastníkov čakať akustický koncert priamo pri výhľade na Nitru,” dopĺňa Tesák.

Tohtoročný FLAAM zaujme aj svojou unikátnou vizuálnou identitou, ktorú vytvorili Andrej Barčák a Andrej Čanecký z ateliéru Andrej&Andrej. „Každému umelcovi sme vytvorili vlastný avatar, ktorý ho reprezentuje. V podstate niečo ako rozprávkovú bytosť. Chceme sa s nimi hrať aj pri tvorbe merchu či lístkov, ale budú prítomní aj priamo vo festivalovom areáli,” hovorí Barčák. Všetky ilustrácie nájdete na oficiálnom webe festivalu.

Kompletný line-up FLAAM festivalu 2019: Iglooghost (UK) / Low Roar (US) / Seward (ES) / Fenster (DE) / Katarzia & Pjoni (SK) / Mucha (CZ) / Bad Karma Boy (SK) / FVLCRVM (SK) / LUVVER (SK) / Katarína Máliková (SK) / Isama Zing (SK) / Karpov Not Kasparov (RO) / Market (CZ) / 1flfsoap (CZ) / Eva Porating (SK) / The High Corporation (CZ) / Ariana (CZ) / ManMachine (HR) / Nada El (SK) / Still Sparkling (SK) / Bilčo (SK)

FLAAM festival sa bude konať 16. a 17. augusta v outdoorovom kultúrnom centre Hidepark v Nitre. Vstupenky sa momentálne do 15.7. predávajú za 20€.

Zdroj: TS FLAAM Festival

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *