Nation (US) sú pre mňa jednými z najväčších objavov roka. Mixujúc eurodance, acid house, elektronický pop, rap, prvky raveu a mnoho ďalších žánrov, ktoré sa ani nedajú s presnosťou určiť. Za extrémne krátky čas sa stihli dostať ku niektorým z najväčších mien na alternatívnej globálnej scéne ako je Bladee, Ecco2K či Yung Lean, ktorému robili predskokanov na North American Stardust tour.

Teraz zase prichádzajú 7.11. do Prahy spolu s Yves Tumor (US) na jeho TO SPITE OR NOT TO SPITE Tour. Organizuje Fource.cz

Na skupine ma najviac zaujala ich autenticita, či už hudobne alebo aj esteticky. Mám na mysli Fresh Jame-ové outfity, ktorými mi bombarduje Instagram feed, ale aj Funball-ové produkcie, ktoré sú jednoducho stupid catchy. Častokrát sa s mojim kamarátom smejeme na tom čo (Jame) pridá na Instagram, ale v skutočnosti máme len veľký rešpekt pre to, ako je Jame proste najviac sám sebou. A mám pocit, že Nation je už teraz pre nás oveľa viac kult ako len hudobná skupina.

Walk Away“ je posledný track z ich debutového albumu Nation. S vizuálom od Hendrika Schneidera. Skladba pôsobi hypnoticky ale zároveň dokáže rozhýbať; v ich tvorbe často nájdeme tento kontrast. Ako spomenul festival Creepy Teepee, na ktorom sa tento rok objavili: “This is music for dancefloor and soul”. Je to dobre poskladaný chaos.

Po vzhliadnutí ich setu v Boiler Room v New Yorku som asi nebol jediný uchvátený.

Ich debutový album Nation, ktorý vydal YEAR0001 v marci 2023 s kompletným remastrom, počúvam už spolu s Jameovým albumom FunStarBall (link na album) na repeate a som naozaj uchvátený z ich progresívneho zvuku, ktorý na mňa zároveň pôsobí aj veľmi nostalgicky.

Naprieč žánrami ako rave, melodický trance, new age, acid house, rap, techno a mnoho ďalších, spolu s autentickosťou Jamovým vokálnym prejavom, prináša Nation čerstvý nádych na scénu. S ľahkosťou sa stali jednými z mojich najobľúbenejších kapiel vôbec. Ich live set pre NTS, kde ich špecifickou selekciou prekvapí, pobaví ale určite roztancuje.

Tučné big-room leady a priam až neupravené vokály. Bladee a Jame sa spojili na letnej hymne „Every Summer“, kde v krátkom, ale za to energickom tracku vôbec nestrácaju čas a vytvárajú zaujímavú kombináciu hlasov. Témou tracku je myšlienka, že láska je len poblúznenie a prichádza ako aj odchádza = rovnako ako leto.

Na nadupanej produkcií od Varg2™, Funball a Woesum, spolu s vizuálom, ktorý mi dáva vibe, že “chlapci šli von a vznikol klip” dokopy formuje ucelenú, organickú spoluprácu. Fakt, že za kamerou k vizuálu stoja legendy ako Yung Sherman a Gud mi len potvrdzuje, že som mal pravdu.

 

Text: Peter Alt (@TrashbagFace)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *