Agentúra Samé ucho s hrdosťou oznamuje bratislavský koncert nórskeho experimentálneho jazzovo-elektronického zoskupenia z labelu Ninja Tune – Jaga Jazzist. Svoju originálnu zmes žánrov predvedú vo štvrtok, 12. novembra, v bratislavskom Ateliéri Babylon.Kapela, či lepšie povedané orchester, sa na Slovensku zastaví v rámci aktuálneho európskeho turné pri príležitosti vydania vysoko hodnoteného nového albumu Starfire (Ninja Tune, 2015). Toto, momentálne 8-členné zoskupenie, v ktorom sa vystriedalo už veľké množstvo hudobníkov má na konte 7 albumov a niekoľko EP-čiek.

Jadrom skupiny sú bratia a hlavný skladatelia Lars a Martin Horntveth, ktorí sú taktiež prominentné postavy nórskeho popového zoskupenia The National Bank. Jaga Jazzist sformovali v roku 1994 ešte ako teenageri a s debutom Jævla Jazzist Grete Stitz (Thug Records, 1996) spôsobili takmer senzáciu. Originálnym a hravým spôsobom tu kombinovali jazz s prvkami rapu.

Najnovším albumom Starfire sa Jaga Jazzist podarilo znovu prekročiť svoje hranice a posunúť pomyselnú latku muzikantstva opäť o triedu vyššie. Na albume sa čiastočne vrátili k elektronickejším koreňom a počuť tu aj výrazné vplyvy post-rocku. Žánrovo zaradiť týchto Nórov do jednej kategórie je nemožné. Na oficiálnej stránke Ninja Tune sú uvedené skoro všetky hlavné hudobné žánre a dole stojí: „Jaga Jazzist sú všetko z tohoto a zároveň nič.“

Na Starfire môžeme počuť napríklad vplyvy od Gil Evansa po Radiohead, My Bloody Valentine po Tortoise, od Fela Kutiho  až po Steve Reicha, no neznie to ako nič iné, ale Jaga Jazzist.

Jaga-Jazzist-30042010-13-500x347

Jaga Jazzist počas Bergen Festu Foto: Per Ole Hagen

„Neskromne si dovolíme tvrdiť, že slovenský koncert Jaga Jazzist v bratislavskom Ateléri Babylon ašpiruje na tohtoročnú top domácu koncertnú udalosť. Urobili by ste preto obrovskú chybu, ak by ste na ňom chýbali,“ uvádza sa v tlačovej správe agentúry Samé Ucho a my môžeme koncert len odporučiť.

Na skladbu „Oban“ z najnovšieho albumu Starfire urobil remix krajan Todd Terje, vypočujte si ho v priloženom audiu.

Lístky sú dostupné v predpredaji prostredníctvom TIXY.sk v úvodnej limitovanej sérii v cene 18 eur, po vypredaní ktorej cena vzrastie na 21 eur. Vstupné v deň koncertu v pokladni Ateliéru Babylon bude v prípade jeho dostupnosti v cene 23 eur. Odporúčame si preto zaobstarať vstupenky vopred prostredníctvom online predpredaja.

Viac o Jaga Jazzist nájdete na ich webstránke alebo Facebooku. Agentúru Samé ucho môžete sledovať tu.

Zdroj: Tlačovú správu pre Swine Daily poskytol Alexander Čerevka Úvodná foto: Windish Agency

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *