OFF Festival sa koná pravidelne v Katoviciach od roku 2006. Toto leto to bude jubilejný 10. ročník a patrične sa to prejaví aj na programe. Aj keď festival začína až v auguste, už teraz sú zverejnení niekoľkí svetoví headlineri ako Patti Smith, Run The Jewels, Sun Kill Moon, Mick Harvey či legendárni Ride.

OFF festival je skutočne skrytý klenot. Aj keď sa koná každoročne takmer za rohom, vystupujú tam úžasné mená. Hlavný organizátor a umelecký riaditeľ, Artur Rojek, vytvára už od roku 2006 výbornú hudobnú dramaturgiu. Okrem kvalitných a menej známych mien, je skoro každý rok pravidlom, že na OFF prídu svetoví headlineri, ktorí v Poľsku ešte nikdy pred tým nevystupovali. Krátky prehľad doterajších interpretov od roku 2008:

run-the-jewels-710-383

El-P a Killer Mike, to sú Run The Jewels. Foto: Wondering Sound

2008: Iron & Wine, of Montreal, Caribou, British Sea Power

2009: The National, Ólafur Arnalds, These New Puritans, Final Fantasy

2010: The Flaming Lips, The Fall, The Tallest Man On Earth, Toro y Moi, Darkstar

2011: Primal Scream, Public Image Ltd., Gang Of Four, Mogwai, Warpaint, Anna Calvi, dEUS

2012: The Stooges, Suicide, Death In Vegas, Atari Teenage Riot, Metronomy, Shabazz Palaces, Swans, Henry Rollins

2013: My Bloody Valentine, Smashing Pumpkins, Godspeed You!, Black Emperor, Mykki Blanco

Posledný ročník priniesol obe shoegazové legendy Slowdive aj The Jesus and the Mary Chain, kultových Neutral Milk Hotel, Belle and Sebastian či Fuck Buttons. Za relatívne krátku históriu sa tak OFF programovo vypracoval k tomu najlepšiemu, čo ponúkajú európske festivaly.

Krátka história

Prvá edícia OFF Festivalu sa konala 18. – 20. augusta v roku 2006. Zúčastnilo sa ho približne 11,000 ľudí, ktorí si počas troch dní mohli pozrieť okolo 30 kapiel na skromnejšom počte, 3 stejdžoch. Asi polovica programu bola zahraničná, no žiadne veľké mená ešte na tento ročník neprišli. V 2009-tom bolo podujatie venované 70. výročiu vypuknutiu II. Svetovej Vojny a na túto počesť si festival pozval šéfa labelu Sub Pop Jonathana Ponemana. O rok neskôr sa festival presunul do areálu Doliny Trzech Stawow a hlavný motív bolo 200. výročie Fryderyka Chopina. Festival bol plný koncertov na tému „Inšpirovaný Chopinom“.

Obrazovka-67

Jeden zo stejdžov na minuloročnom OFF Festivale. Foto: Galéria OFF.

Okrem hlavného OFF Festivalu, tím na čele s Arturom Rojekom od decembra 2008 pravidelne usporadúva aj sériu klubových koncertov, kultúrnych či umeleckých podujatí (workshopov, premietaní, výstav) a taktiež sa zapája v dobrovoľníckych organizáciách. Za 10 rokov pôsobenia si OFF vybudoval silnú základňu verných fanúšikov, ktorí si každoročne nedočkavo prichádzajú vypočuť a pozrieť, čo nové priniesol do Katowíc Rojek. Získanou a dobre zaslúženou reputáciou v Poľsku aj v zahraničí, sa nie len tak, o festivale hovorí, ako o jednom z najlepších alternatívnych festivaloch v Európe. Starostlivo vyberaná hudobná dramaturgia OFF Festivalu je presným príkladom toho, čo nám na Slovensku alebo v Česku jednoznačne chýba. Príkladom môže byť reportáž britského webzinu Drowned in Sound, ktorých reportérov pozval Rojek do Krakowa. Stručne, hneď v úvode píšu, ako ostali zahanbení svetovým line-upom.

Tohtoroční headlineri OFF Festivalu

Ride

Veľkolepý návrat Ride, jednej z dôležitých kapiel, ktoré pomohli zadefinovať Britský zvuk 90tych rokov, sa udeje aj toto leto na juhu Poľska. Na OFF príde alternatívna dream-popová shoegazová gitarovka z Oxfordu, na čele s Andy Bellom a Markom Gardenerom. Ride vznikli v roku 1988 v Oxforde. Kapela bola jednou z tých, ktoré sa podieľali na progresívnej vlne Anglického shoegazu.

Sun Kill Moon

Sun Kill Moon je folk-rocková kapela zo San Francisca, Kalifornie, ktorá vznikla v roku 2002. Je to prirodzené pokračovanie predošlého indie-rockového zoskupenia, Red House Painters a hlavnou osobou v celom projekte je spevák a gitarista Mark Kozelek. Názov Sun Kill Moon kapela prebrala z mena kórejského boxeristu Sung-kil Moona. Minulý rok skupina vydala svoj šiesty album Benji, ktorý bol výborne prijatý kritikmi a bol zaradený vo viacerých rebríčkoch medzi najlepšie albumy minulého roku. Pitchfork mu dalo hodnotenie 9.2 bodov z desiatich. Aj keď bol frontman, Mark Kozelek, už na festivale ako sólo, odohrali skromný a intímni koncert. Tento rok príde s celou kapelou a okrem výborného Benji zahrá aj nové skladby z pripravovaného albumu.

Patti Smith

Myslím, že táto dáma naozaj nepotrebuje predstavovať. Nebolo by, ale fér, keby sme ju nespomenuli. Legendárny album Horses od Patti Smith vyšiel pred 40-timi (!) rokmi, v 1975-tom pod Arista Records. Vskutku potešujúcou novinkou je nielen to, že príde do Katovíc Patti, ale to, že na rozdiel od svojho štandardného repertoáru zahrá Horses v celej svojej dĺžke. Tento album odštartoval úspešnú dráhu asi najuznávanejšej poetky v rock´n´rolle a taktiež sa stal jedným zo základných diel punk-rockového hnutia. Je málo hudobných rebríčkov Best „Albums of All Time“, ktoré neobsahujú Horses a to na predných priečkach. Jedno z najväčších mien tohtoročného vydania OFF.

https://www.youtube.com/watch?v=c3coSfks4rQ

Run The Jewels

Run The Jewels je hip-hopové duo pozostávajúce z rapera Killera Mikea a rapera-producenta s pseudonymom El-P. Je to jednoznačne, jedna z momentálne najzaujímavejších formácii vo svete hip-hopu. Ich eponymne nazvaný prvý ablum získal cenu „Najlepší Rapový Debut roku 2013“ a posledná nahrávka RTJ 2, bola Pitchforkom zaradená na 1. miesto v rebríčku 50 najlepších albumov roku 2014. Okrem veľkého úspechu a obľube fanúšikov dostávajú Run The Jewels pochvaly aj od kritikov. Čo si najviac cenia na poslednej nahrávke je spoločná chémia raperov, komplexnejšia a temnejšia produkcia či featuring na songoch (Zack De La Rocha či Travis Barker na bicie). RTJ sú určite jedným z najväčších headlinerov na skoro každom festivale, výnimkou nie je ani OFF. Odporúčame.

Mick Harvey

Mick Harvey je austrálsky skladateľ, multi-inštrumentalista a producent. Známi je predovšetkým, ako dlhoročný spolupracovník Nicka Cavea. Spoluzakladal s ním Boys Next Door, Birthday Party a je bývalým členom Bad Seeds kde tvorill dôležitú časť celej formácie. Okrem početných projektov, Mick mal vždy aj vlasntý sólo projekt. Už v 1995-tom vydal album Intoxicated Man a o dva roky neskôr Pink Elephants, oba obsahujúce anglické verzie skladieb od nestarnúcej klasiky, francúzskeho speváka-skladateľa Segra Gainsbourga. Mick nedávno vzkriesil tento repertoár a príde ho zahrať do Katovíc. Máme sa na čo tešiť.

Girl band

Nie, nie sú to dievčatá. Girl Band je skupina zložená zo štyroch chalanov, ktorí vás, ako uvádza OFF Festival, presvedčia, že budúcnosť noise rocku nie je stratená. Ďalej uvádzajú, že: „Títo Íri vás dostanú ich frenetickými a hypnotickými pesničkami, ktoré pripomínaju zlatú éru labelu Sub Pop zmiešanú z krautrockom a šialenosťou The Birthday Party.“ Áno, sú to silné slová, ale ich živé vystúpenie môže iste zaujať. Ak budete na festivale, určite sa pri nich zastavte.

Xiu Xiu

„Hudba z Twin Peaks je pre nás všetko, k čomu ašpirujeme ako hudobníci a všetko čo chceme počúvať, ako hudobný fanúšikovia. Je romantická, je desivá, nádherná a zneisťujúco sexuálna,“ hovorí Jamie Stewart, líder experimentálnej post-punkovej kapely Xiu Xiu, ktorý bol požiadaný urobiť nové verzie tohto slávneho soundtracku.

Hudbu ku kultovému seriálu vytvoril Angelo Badalamenti spolu s Davidom Lynchom. Premiéra tohto nového projektu má byť už tento mesiac v Brisbane, na otvorení výstavy David Lynch: Between Two Worlds. Xiu Xiu potom svoju show zoberie na turné a nevynechá ani Katowice. Frontman skupiny bude mať na starosti spev, zvuky, gitaru a klávesy; Shayna Dunkelman sa zhostí vibrafónu, perkusií a pridaných klávesov, a Angela Seo bude hrať na syntezátori a perkusné nástroje. Bob bude dirigovať.

OFF Festival v Katoviciach sa uskutoční toto leto 7. – 9. augusta. Lístky si môžete kúpiť tu. Viac o line-upe na oficiálnej stránke a novinky festivalu sledujte na Facebooku.

Zdroj: Tlačová správa OFF, ďalšia TS Autor článku: Krištof Budke + Verana Dobal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *