Medzinárodný filmový festival Ostrava Kamera Oko (29.9.-3.10.) ponúkne tento rok naozaj pestrý program. Okrem filmovej časti organizátori pripravili spolu s vydavateľstvom a kolektívom Genot Centre špeciálnu audio-vizuálnu noc v ostravskej galérii PLATO. Tá prebehne v sobotu 2.10. a potrvá od 21:00 do 06:00 ráno. Intenzívny zážitok tak zakončia spoločné raňajky pri východe slnka. Okrem spojenia s labelom Genot Centre sa festival OKO spojil aj s kurátorkou Nelou Klajbanovou, ktorá pripravila špeciálny umelecký warm-up sprievodný program.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato – tak zní celý název akce, která letos doprovodí hlavní filmový program festivalu Ostrava Kamera Oko. Jeho organizátoři pro tuto příležitost oslovili pražské hudební vydavatelství Genot Centre, které stojí například za populární sérií celonočních koncertů Silent Night. Program vznikající na míru danému místu i festivalovému tématu, kterým jsou letos různé podoby ráje, zaštituje hudebník, publicista a dramaturg Ondřej Lasák.

„Hudba je tím nejabstraktnějším uměním a pro mě i nejúčinnějším prostředkem k oproštění se od racionality. Pro někoho je spiritualita spojena s vírou, pro někoho s přírodou. Já mám pocit, že mě něco přesahuje nejčastěji právě díky zvuku. Při přípravě programu v galerii PLATO jsem proto nemusel letošní rajské téma na závěrečný večer festivalu, které máme s Genot Centre dramaturgicky na starosti, nijak násilně roubovat,“ říká.

V průběhu večera, noci a rána se v galerii PLATO Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení, například v Berlíně usazená tchajwanská multimediální umělkyně Sabiwa, americký hudebník Giant Claw, mladá rapperka Arleta, zvuková umělkyně Natálie Pleváková, výtvarník a hudebník Tomáš Knoflíček nebo Lišaj – ambientní hudební projekt Mikuláše Odehnala. Žánrově se program bude pohybovat od post-industriální elektroniky, přes netradiční rap až k futuristickému popu. Hudební zážitek doplní vizuální instalace a projekce a o rituální závěr noci se postará umělkyně Lucie Králíková, známá pod pseudonymem Efemér. Pro všechny účastníky navíc bude při východu slunce připravena společná snídaně.


Na akci bude omezená kapacita 50 osob, organizátoři proto doporučují zakoupit vstupenku na Audiovizuální večer Genot centre v PLATO v předprodeji. Držitelé celofestivalové akreditace si budou moci vstupenku zakoupit za zvýhodněnou cenu.

OKO WARM-UP predstaví v Ostrave site-specific výstavy

Kurátorka Nela Klajbanová o výstavnom programe: „V rámci programové sekce OKO WARM-UP jsme připravili několik výstav ve veřejném prostoru, některé z nich jsou v Ostravě k vidění také v průběhu celého festivalu. Monumentální výstavní plocha před Kulturním domem města Ostravy, kterou uvidíte také z tramvaje, zobrazuje trailer na epizodní sérii Club of Opportunities Jakuba Jansy. U klubu Dock narazíte na instalaci Johany Novotné, která je jakýmsi oltářem zesnulých psů v ráji a odráží se v ní témata spjatá s krátkými filmy Novotné Krajiny hlubokých údolí a Čus na zlato.“

„Na Oku můžete navštívit v pátek večer kino PLATO, kde se kromě projekce zmíněných videí Johany Novotné také odehraje koncert jejího hudebního alterega Johuš Matuš nebo Raw Rave s Laurou Witowskou pod hlavičkou Televize Estráda.“

„V sobotu pak proběhne v kině PLATO premiérová projekce nejnovějších filmů Valentýny Janů (Hair Flip) a Jakuba Jansy (Club of Opportunities), které jsou součástí probíhající výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2021 v Moravské galerii v Brně. Program WARM-UP vyvrcholí masterclass Kryštofa Hlůže, který kromě kameramanské práce na hraných a dokumentárních filmech také spolupracuje na tvorbě videí a filmů současných výtvarných umělců – mimo jiné na zmíněných dílech Jansy a Janů,“ prezradila nám Nela Klajbanová.

Viac info nájdete na Facebooku či Instagrame festivalu OKO


Zdroj: Ostrava Kamera Oko 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *