Keďže žijeme v rýchlej dobe, v ktorej nikto nemá čas skutočne na nič poriadne, rozhodli sme sa priniesť report z festivalu Pohoda 2016 trochu odlišným spôsobom. Čítať siahodlhé texty o ospevovaní konkrétnych hudobných mien nemáme čas ani my.
Tohtoročná Pohoda bola pre redaktorov Swine Daily plná studených nocí, tropických horúčav na priamom slnku, skvelých hudobných zážitkov najmä na Red Bull Music Academy stage (ďalej RBMA stage) a Orange stagei, úžasnej kávy od Pána Králička, stretnutí s množstvom kamarátov a určite aj priateľských ľudí z organizačného tímu festivalu v press centre.
3 dni najväčšieho festivalu na Slovensku, ktorý je pravidelne zaraďovaný medzi tie najlepšie v Európe, sme strávili po väčšine vo veľkých stanoch, kde sme sa ukrývali pred slnkom. Ostatne z fotiek samotných cítiť horúčavu a ostrú páľavu. Medzi najväčšie zážitky tohto roku určite patrilo vystúpenie Thundercat, Flying Lotus, Nina Kraviz, James Blake, Savages, Josey Rebelle, Shibusa Shirazu Orchestra a Vaults.
V prvý večer vo štvrtok sme akurát stihli PJ Harvey na hlavnom stagei, ktorá ako prvá hviezda festivalu otvorila celý festival. Pre nás aj viacerých našich známych bolo jej vystúpenie sklamaním. Vidieť PJ Harvey je veľký unikát, najmä v našich zemepisných šírkach a najmä potom ako sme zistili, že PJ Harvey nemá rada letiská. A tak sme očakávali skutočne kvalitný a nezabudnuteľný zážitok. Hlavným bodom úrazu bol pre nás nekvalitný zvuk. Výšky moc vysoko, počas vystúpenia nebolo vôbec možné počuť viaceré nástroje a humorná fráza „nepočujem tamburínu“ bola bohužiaľ úplne na mieste. Veľká škoda.
Za piatkový line-up by som najviac vypichla úžasnú show od ruskej DJ-ky a producentky Niny Kraviz. Absolútny highlight celej Pohody. Skvelé techno, ktoré sprevádzali na začiatku drobné problémy s nastavením techniky a naladili postupne Ninu do nadpozemských temných basových tónov. Atmosféra v Space aréne bola nezabudnuteľná a ešte teraz na ňu spomíname.
Sigur Rós. Prosím, hrajte v noci pri splne mesiaca. Sú kapely, ktoré si žiadajú tú správnu atmosféru pri živých vystúpeniach. Na RBMA stage sme sa išli pozrieť aj na Sevdalizu. Keďže sme ju našťastie videli v najlepších možných podmienkach – v noci v zafajčenom malom klube, jej show pre nás nebola taká fascinujúca, ako pre mnohých iných ľudí, ktorí ju videli (a počuli) po prvýkrát. Skoro počas dňa a v polootvorenom stane, kde naokolo prechádzali davy, to bolo o čosi slabšie.
Americká ženská kapela Savages toto leto nesedí na zadku a koncertuje vo veľkom po svete, pričom neobišla ani Slovensko. Na tento koncert som sa nesmierne tešila. A budem mierna: oveľa radšej si ich pozriem v klube kde je výborné chladené pivo a všetci sme v čiernom, Beth sa hádže do davu aj napriek tomu, že má opätky. Svetlo a festivaly im ešte nesvedčia. (Aj tak je Beth najviac sexy v ihličkách keď vykrikuje: „This is what you get when you mess with love!“)
Thundercat vystupoval na RBMA stagei v sobotu večer. Spevák a basgitarista z Los Angeles odohral úžasný koncert, ktorý patrí medzi TOP tohto roku podľa našej redakcie. Technicky dokonale zvládnuté odohrané skladby z najnovšieho albumu aj živých verzii starších hitov ako „Oh Sheit It’s X“ či „MmmHmm“ dokázal Thundercat so svojou kapelou (bicie + keyboard) zahrať majstrovsky. Bolo skutočne ťažké odchádzať tesne pred záverom koncertu aby sme stihli Flying Lotusa na Orange stagei.
Flying Lotus, svetovo uznávaný producent, hudobník, multiinštrumentalista a šéf labelu Brainfeeder, vystupoval na menšom stagei od Orange. Koncert bol len mierne zaplnený fanúšikmi, no určite to bol jeden zo životných zážitkov pre mnohých. Aj náš šéfredaktor Krištof sám povedal o vystúpení:
„Podľa mňa to bola úžasná audiovizuálna show, kde FlyLo odohral svoje najväčšie hity, rôzne nevydané kolaborácie napríklad s Kendrickom Lamarom, šialené reworky Justice s Beastie Boys, Portishead a dočkali sme sa aj skvelého tracku „Mighty Morphin Foreskin“ od rapového alterega Captaina Murphyho, kedy vybehol spoza pultu a ukázal, že nezaostáva ani v rape. Výborné vizualizácie v jeho známej HyperCube dodávali celej show vesmírny zážitok. Aby toho nebolo málo, na záver Steven Ellison poďakoval za pozvanie, vyzdvihol „kolegov“ z Brainfeederu (Thundercat, Kutmah, DJ Paypal), ktorí hrali na Pohode a oznámil, že pracuje na filme a z labelu Brainfeeder sa stane aj distribučná sieť. Pre mňa najlepšia bodka festivalu.“
Veľkou škodou na Pohode (asi ako na každom festivale) bol hlavne line-up, ktorý sa často prekrýval nepríjemným spôsobom. V sobotu sme chceli vidieť Ho99o9 a zároveň Flying Lotusa. No nebolo to možné. Vyriešili sme to skvelým kompromisom – live vystúpenie FlyLo a s duom Ho99o9 sme urobili rozhovor aj s fotografiami. Môžete sa teda čoskoro tešiť na interview s tuto divokou hip-hopovou dvojicou z Los Angeles.
Z nehudobného programu vyberáme:
Až umřu, zasejte na mně zrní – „Jeden zo spôsobov alternatívneho pochovávania bol pohreb v kostýmoch. Účastníci sa zišli v kostýmoch ako hot dog, alebo kôň. Zosnulý si želal aby bol pochovaný ako krab.“ (Pali)
Roth, V. Šarišský: Hlbokomorské rozprávky – „Roth čítal rozprávky deťom tak vierohodne a úprimne až mu papiere z ktorých čítal zobrali, porozťahovali až to musel predčasne ukončiť.“ (Pali)
Veľký problém sme mali v stane so silent disco: Meet The Giants – nikdy sme sa tam nedostali. Dokonca na disco vystúpenia stáli rady dávno pred začiatkom. Aké to vo vnútri bolo? Boli ste tam?
Spýtali sme sa taktiež našich priateľov zo slovenskej hudobnej scény, ktorý moment z Pohody bol pre nich naj:
Whithe: „Určite vystúpenie Nina Kraviz. A najviac bolo keď som sa s ňou mohol rozprávať! Je brutálne pekná a milá!„
Jimmy Pé sa stretol s Flying Lotusom, ktorý je jeho najväčšou inšpiráciou pri tvorbe. Dokonca sa dozvedel, že svetový producent hral jeho staré songy. Svet je malý.
Pohoda festival 2016 sa skončil. Bol plný piva, opitých ľudí, skvelej hudby, zlej hudby, prekrývania tých najlepších koncertov, úžasného jedla a krásnych ľudí. Je to podujatie, ktoré je skvelo zvládnuté po organizačnej ale aj hudobnej stránke. Každý si nájde tú svoju časť na ktorú sa pripravuje celý rok. Buď sú to Saténové Ruky, The Prodigy alebo Flying Lotus. Pohoda je skutočne pre každého.
Vidíme sa aj o rok?
–
Autor: Verana Dobal,
Foto: Verana Dobal + archív Red Bull + Pohoda 2016
Pridaj komentár