Jeden z najvýznamnejších slovenských festivalov Pohoda sa vracia na letisko v Trenčíne 6.-8. júla. Ako každý rok, v Swine Daily sme si pripravili úzku selekciu programu, na ktorú sa najviac tešíme – všetko od žánre-ohýbajúcu Arcu z Venezuely až po metalistov zo Žiliny. 

Arca

Na Pohodu mieri jedna z najnadanejších umelkýň sveta za ostatné roky. Keď počúvate Arcu, prekvapí vás v každej sekunde zvukmi a postupmi, ktoré znejú ako z budúcnosti, a zároveň cítite, ako sa vám jej hudba hneď vrýva pod kožu. Jej tvorbu je ťažké zaradiť do jedného štýlu, keďže v nej môžete počuť IDM, experimental, industrial hip-hop, reggaeton, techno aj avant pop. „Nechcem byť viazaná na jeden žáner,“ hovorí Arca. „Nechcem byť označená ako jedna vec.“

„Neviem si predstaviť výstižnejší, dôležitejší a silnejší záver Pohody 2023 na hlavnom pódiu, ako koncert umelkyne Arca. Okrem veľkého umeleckého prínosu pre celý festival má toto potvrdenie aj podstatný symbolický význam a to zvlášť v situácii, v akej sa po teroristickom útoku na Zámockej ulici nachádza celé Slovensko. Arca bola prvou umelkyňou, ktorú som na rok 2023 oslovil, booking neprebiehal ľahko vzhľadom na veľký záujem o jej umenie nielen medzi hudobnými podujatiami. Som hrdý, že práve Arca ukončí tohtoročnú Pohodu,“ hovorí šéf festivalu Michal Kaščák.

Caroline Polachek

Americká interpretka a producentka, mimochodom s koreňmi zo Slovenska, vydala v roku 2019 debutový album Pang, ktorý sa ocitol vo výbere TOP 100 albumov roka. Jej singel Bunny Is A Rider (2019) označil magazín Pitchfork ako najlepšiu pieseň na svete v danom roku.

Okrem vlastnej tvorby ste Caroline Polachek mohli počuť aj vo viacerých piesňach interpretov ako FlumeCharli XCXSBTRKTBlood OrangeSébastien TellierWashed Out, s Christine And The Queens hosťovala aj v ďalšom songu pre Charli XCX s názvom New Shapes. Tento rok vyšiel jej dlho očakávaný debut Desire, I Want To Turn Into You, na ktorého produkcii sa podieľal aj Danny L. Harle.

O.

Mladé londýnske duo O. tvoria barytón-saxofonista Joseph Henwood a bubeníčka Tash Keary a len prednedávnom vydali svoj debutový singel “OGO“. Duo začalo improvizovať doma len s akustickým saxofónom a bicími a potom si zabezpečili čas v štúdiu, aby mohli začať ďalej experimentovať s gitarovými pedálmi, zosilňovačmi a štúdiovými efektmi, pričom všetky posúvajú hranice svojich dvoch nástrojov. Začali tvoriť počas pandemického lockdownu a stačilo im mať za sebou iba jedno živé vystúpenie, aby ich ako predskokanov na svoje turné zavolali black midi.

O. boli prvou kapelou, ktorú sme videli na tohtoročnom showcaseovom festivale ESNS v Groningene. Z môjho pohľadu jej koncert už nikto neprekonal. Dokonalá bubeníčka hrajúca s ľahkosťou a radosťou famózne bíty a k nej saxofonista narábajúci s krabičkami výnimočným spôsobom. Sila a kreativita, aká sa často nevidí, pre mňa je kapela O. jednou z definícií, ako si predstavujem dokonalú hudbu zahranú dokonalým spôsobom,“ odporúča zažiť ich koncert na Pohode 2023 šéf festivalu Michal Kaščák.

Shygirl

Shygirl je 30-ročná speváčka, raperka a producentka z Británie. Jej meno zarezonovalo na hudobnej scéne už v roku 2018, keď vydala svoje debutové EP. Svoj debutový album Nymph vydala minulý rok a mal ešte lepšie ohlasy ako predošlé EP. Magazín Pitchfork jej debut napríklad zaradil do rebríčka Best Progressive Pop roku 2022.

Kodiki

Kodiki je mladý interpret s eklektickým zvukom a nečakane silnými skladbami. Dlhoročným surfovaním po soundcloude si vyvinul jedinečný štýl, ktorý spája žánre ako jersey club, techno, future bass alebo nightcore.

Jeho hudba je charakteristická nečakanými zvratmi, prepadmi a zložitými rytmami, ktoré udržia poslucháča v napätí od začiatku do konca. Rovnako sa venuje aj vizuálnemu umeniu, ktorým si vytvára jedinečný imidž od vizualizácií, cez covery až po videoklipy. Čo ho skutočne odlišuje, je jeho schopnosť naplniť svoje show nepopierateľnou energiou a vášňou, ktorá sa bez námahy prenesie na tanečný parket.

TRANSmisia

Bratislavská DJka TRANSmisia je zmesou post-klubového zvuku elektronickej hudby, ovplyvnenej queer zvukom, soundcloudovými remixami a dekonštruktívnymi setmi. Pod vplyvom undergroundu a hyperpopu umelkýň ako SOPHIE, Arca alebo Laura Les, je zárukou kombinovania rytmických melódií a smiešnych zvukov. Z lokálnej scény sa objavila vo FUGE, WAXE, Novej Cvernovke a vystúpila aj na Koncerte pre Matúša a Juraja pri otváraní Slovenskej Teplárne.

Keď TRANSmisia zahrala svoj set na konci Koncertu pre Matúša a Juraja, svojim optimizmom si získala všetkých. “Presne to malo zaznieť na záver. A presne tento typ energie očakávame od TRANSmisie aj na Pohode. Tešíme sa na to,” odporúča vystúpenie TRANSmisie Michal Kaščák.

KOVOŠROT

Kovošrot je zhluk všemožných podžánrov metalu, spojený do kompaktného kovového hudobného monštra. Fúzia hrdzavého bordelu, špinavého hluku a zasnenej melódie dokopy vytvára jeden z najviac fresh zvukov na Slovensku.

„Ak sa má udiať niečo ako renesancia metalu na Slovensku, táto kapela bude jednou z tých, čo budú stáť na jej čele. Z ich hudby na debutovom eponymnom EP vyteká všetkými možnými otvormi cocktail rôznych vplyvov, perfektne namiešaný vďaka ich veľmi výraznej muzikantskej vyspelosti. Pri živom prevedení sú naplnené všetky kvóty povinných metalových póz a undergroundového pachu, ale oprostené od zbytočného pátosu a okorenené trochou sebairónie,“ dodáva ku kapele kurátor Garáže Denis Bango (Fvck_Kvlt, The Wilderness).

 

Lístky na Pohodu 2023 v predaji tu. 


Zdroj: Web, TS Pohoda
Autor: Viktor Jenčuš

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *