Jeden z najvýznamnejších slovenských festivalov Pohoda sa vracia na letisko v Trenčíne 11. – 13. júla. Ako každý rok, v Swine Daily sme si pripravili úzku selekciu programu, na ktorú sa najviac tešíme.

Genesis Owusu 

Tento austrálsky talent sme ospevovali už v roku 2021 s albumom Smiling With No Teeth, ktorý sme zaradili aj medzi najlepšie albumy roka (spoločne s Barackom Obamom, ktorý zaradil jeho skladbu Gold Chains medzi svoje najobľúbenejšie skladby roku 2021). V auguste vydal druhý album Struggler, na ktorom môžete znova počuť neopísateľnú mutáciu rapu, industriálneho punku, synth-popu, funku, folku a ďalších žánrov a štýlov, ktoré spája do nepredstaviteľných kombinácií, ktoré prekvapivo fungujú dokonale. Album získal na austrálskych hudobných cenách ARIA Awards cenu za Najlepší album roka, Najlepšiu nezáviskú nahrávku a za Najlepšiu hip hopovú / rapovú nahrávku.

Eartheater

O Eartheater sme písali už mnohokrát – naposledi sme ju videli v kostole v Haagu na festivale Rewire pred dvoma rokmi. Vo svojej tvorbe Eartheter mieša art-pop s experimentálnou elektronikoufolktronicoutrip-hopom ale aj s klasickou hudbou. Vizionársku produkciu dopĺňa jej nezameniteľný vokál, ktorý má obrovský rozsah, čo počuť aj na jej najnovšom release Powders. Rovnako však odporúčame aj staršiu jej tvorbu, ako napríklad album Irisiri (PAN, 2018).

Haepaary 

Kórejské duo Haepaary sme spoznali až po prezretí line-upu. Minhee Park a Hyewon Choi skvelo obskúrnym spôsobom prepájajú tradičnú kórejskú rituálnu hudbu s modernou elektronikou. Výsledkom sú skladby od alternatívneho techna a dream popu až po ambient. Haepaary majú vynikajúci zmysel pre vrstvenie vokálov, zvukov, elektroniky a rytmov, čo z nich robí absolútne harmonické duo.

Jockstrap

Jockstrap je lahôdka pre fanúšikov alt-popu. Georgia Ellery a Taylor Skye na seba upozornili už v roku 2020, keď v labeli Warp vydali svoje prvé EP Wicked City. Svoju tvorbu ukázali v plenj forme na debute I Love You Jennifer B, za ktorý boli nominovaní na Mercury Prize 2023 a vyspevovaní snáď všetkými kritikmi. Ak by toto všetko ako záruka kvality nestačilo, talentovaná Georgia Ellery pôsobí aj v Black Country, New Road, ktorú sme taktiež neraz ospevovali.

PeXseXo

Veľmi zábavný alt-noise-rock (?), ktorý sme zachytili na jednodňovom warmupe Realshitfestu v Banskej Štiavnici. PeXseXo o sebe hovoria, že sú deprimované deti undergroundu, ktoré vytvorili ďalší superband, pretože na žilinskej scéne kapiel nikdy nebude dosť – a my úplne súhlasíme. Oficiálnych nahrávok sa momentálne nedopátrate, preto odporúčame si ich zažiť priamo v Garáži.

Lístky na Pohodu 2024 si môžete zakúpiť tu.

 

Zdroj: Web, TS Pohoda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *