Festival Bažant Pohoda mal posledné 2 týždne veľmi plodné. Okrem Die Antwoord či Kaytranady pokračuje s ďalšími svetovými menami. Do Trenčína tak prídu aj RL Grime, A-Trak, Hybrid Minds či of Montreal.

Silným dôvodom, prečo prísť na Bažant Pohodu, sú tento rok určite aj ženy. Po Björk a Ibeyi festival potvrdil mladú kapelu z Katalánska Mourn, hip-hopové Brazílčanky z favely Pearls Negras či svetovými médiami ospevovanú londýnsku poetku a raperku Kate Tempest. Včera v line-upe pribudli sestry Bianca „Coco” a Sierra „Rosie” Casady, vystupujúce pod názvom CocoRosie.

A-Trak je prvý DJ a turntablista, ktorý vyhral všetky tri hlavné dídžejské svetové tituly (DMC, ITF a Vestax) a zároveň prvý DJ, ktorý vyhral päť titulov Majstra sveta. Je až neuveriteľné, že DMC World DJ Championship ovládol v roku 1997 (ako 15 ročný). Aj to boli dôvody, prečo si ho za hlavného dídžeja na turné zvolil Kanye West. Verejnosti je tiež známy vďaka spolupráci s Armandom Van Heldenom v rámci dua Duck Sauce (preslávili ich skladby ako „aNYway“ či „Barbara Streisand“). Pre jednoduchšie pochopenie významu tohto umelca vo svete tanečnej hudby si stačí pozrieť titulku magazínu Billboard po boku Dipla a Skrillexa alebo zoznam 25 najlepších dídžejov sveta magazínu Rolling Stone.

CocoRosie vo svojej tvorbe miešajú s hudbou výtvarné umenie, divadlo, súčasné médiá či tanec. Podľa The Independent je veľmi ľahké podľahnúť ich kúzlu. The Guardian prirovnal Biancu ku Björk a spev Sierry ku prejavu Kate Bush. Nevšedné harmónie, kombinácie zvukov a farieb zase nazval magickým realizmom v populárnej hudbe. V roku 2012 si podmanili svojim vystúpením Royal festival Hall, po ktorom nasledovalo dvojnásobné standing ovation. Počas ich koncertu na Bažant Pohode sa už stáť bude, no sme presvedčení, že si vyslúži prinajmenšom búrlivý potlesk.

Názov zostavy of Montreal pripomína neúspešný vzťah lídra kapely Kevina Barnesa so ženou z Montrealu. Žánrové zaradenie je pestré ako aranžmány ich piesní. Od varietnej hudby na štýl The Beatles z konca 60-tych rokov, cez psychedelický pop, elektroniku, funk, glam rock, afrobeat až po indie. Kapela nahrala od roku 1996 už 13 štúdiových albumov. Ten najnovší „Aureate gloom“ (pozlátená melanchólia) vyšiel len 4. marca 2015. Of Montreal je na pódiach ako doma a vibrácie ich pesničiek sa najlepšie šíria pomedzi kvety vo vlasoch ľudí na festivaloch.

RL Grime je známy aj pod pseudonymom Clockwork. V roku 2012 vydal EP s názvom Grapes. Už o dva mesiace spravil spolu so Salvom remix skladby „Mercy“ od Kenyeho Westa, ktorú si na SoundCloude vypočulo už vyše sedem miliónov ľudí. Definitívne uznanie profíkov i klubovej verejnosti mu priniesla skladba „Trap On Acid“. V roku 2013 nasledovalo ďalšie EP High Beams a koncom minulého roka očakávaný debut Void, na ktorom spolupracoval s umelcami ako Boys Noize, Big Sean a Djemba Djemba.

Raperka Kate Tempest je držiteľka prestížneho ocenenia za poéziu Ted Hughes Award. Spolupracovala s organizáciami ako Yale University, BBC a Royal Shakespeare Company. Vystúpila už na festivaloch ako Glastonbury či Latitude. Kate sa podieľala na piesňach Sinead O Connor, Bastille, the King Blues, Damien Dempsey a Landslide. V roku 2014 vydala výborný debut „Everybody Down“, ktorý bol nominovaný na Mercury prize. Viac sme o nej písali v článku.

Na festivale zahrá aj britská kapela Hybrid Minds, ktorá predstavuje ultimátny Liquid Drum&Bass (subžáner D’n’B s výraznejším podielom spevu a menej agresívnou a inteligentnejšou D’n’B zložkou). Tento overený recept ponúka poslucháčom primeranú dávku sentimentu, pričom D’n’B okorení o prvky jazzu, soulu, či bluesu.

Vekový priemer (no nie kvalitu) účinkujúcich zníži brazílske raperské trio Pearls Negras a katalánska indie kapela Mourn (ktorým sme sa venovali zasa tu). Ich nahrávku „Silver Gold“ ocenil Pitchfork a magazín Papermag ich spolu s Young Fathers zaradil medzi 10 počinov, na ktoré by ste mali upriamiť pozornosť v roku 2015. Za pravdu mu dáva aj Michal Kaščák, ktorý kapelu počul a videl v januári na Eurosonicu.

Na devätnásty ročník festivalu sa už predalo vyše 8 000 permanentiek. V predaji sú permanentky za
89 €, vstupenky pre držiteľov preukazov ZŤP a ZŤP-S či lístky na parkovanie pre osobné automobily aj karavany.

Potvrdení účinkujúci:

Björk, Die Antwoord, FFS (Franz Ferdinand & Sparks), Einstürzende Neubauten, A-Trak, Roni Size Reprazent, Kaytranada, Young Fathers, CocoRosie, of Montreal, Eagles of Death Metal, Ibeyi, Tom Vek, RL Grime, Tiken Jah Fakoly, Kate Tempest, Les Ambassadeurs, Omar Souleyman, Turbowolf, Hybrid Minds, Kuenta i Tambu, Heymoonshaker, Fat White Family, Dÿse, Too Many Zooz, Fufanu, Bo Ningen, Monikino Kino, Vlasta Popić, Erotic Market, OFF!, Repetitor, Mourn, Pearls Negras.

Zdroj: TS Pohody, viac informácii nájdete na stránke Pohody

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *