Kate Tempest, vlastným menom Kate Esther Calver, je mladá poetka, raperka, aktivistka, dramatička a spisovateľka z juhovýchodného Londýna. Keď mala 26, vyhrala prestížnu Ted Hughes Award za poéziu. Jej debutový album Everybody Down vyšiel len minulý rok a hneď na to bol nominovaný na prestížnu Mercury Music Prize. Podieľala sa na piesňach Sinead O’Connor, Bastille či Landslide. V lete príde do Trenčína.

Kate Calver vyrastala v Brockley, juhovýchodnej časti Londýna, ako jedna za piatich súrodencov. Sama svoje rodné miesto popisuje ako „shitty part of town,“ ale aspoň s pekným domom, kde sa vždy dalo nájsť čosi pod zub. Vo svojich skladbách spomína profesora zo strednej školy, ktorý ju podporoval v jej rannej fáze písania básní a zásoboval ju cennými knihami a básnickými zbierkami. Hovorí, že bola samostatné a rebelujúce dievča, ktoré sa často zúčastňovalo aj na protestoch.

katetempest

V šestnástich rokoch študovala na BRIT School for Performing Arts and Technology, a potom na Londýnskej Univerzite. Keď nemala ani 18, prvýkrát vystúpila na verejnosti v lokálnom obchode s hip-hopovými nahrávkami. So svojou kapelou Sound of Rum bola na turné po Európe, Amerike, Ázii a ako Kate Tempest vystupovala na svetových festivaloch Glastonbury či Latitude. Toto leto si ju budeme môcť pozrieť a vypočuť na Bažant Pohode.

Jej prvá zbierka básní sa volá Everything Speaks in its Own Way a hneď za ňou nasledovala divadelná hra Wasted. Jej literárne práce majú výborné ohlasy aj u kritikov, čo dokazujú aj viaceré ocenenia (2013 Off West End Award, Ted Hughes Award). Osobne Tempest považuje za svoje vzory mená ako: Virginia Wolf, Samuel Beckett, James Joyce, William Blake, W. B. Yeats, W. H. Auden či Wu-tang Clan.

Zdroj: Wikipedia, Pohoda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *