V piatok a sobotu (22.&23.4.) sme na Stanici Žilina-Záriečie usporiadali úspešne náš prvý ročník festivalu Swine Days. Ten sa skladal z prepojenia vizuálneho umenia v rôznych formách a hudobnej zložky. V piatok sa v úplne zaplnenej podkrovnej sále zhromaždila približne stovka ľudí aby si pozrela a vypočula Pecha Kucha prezentácie umelcov a ľudí z kultúry, ktorý nás za minulý rok oslovili.

Svoju unikátnu prácu tu prezentovali Jiří Špičák a Miloš Hroch z českého Radia Wave, ilustrátor Lukáš Parolek z umeleckého vydavateľstva KudlaWerkstatt, pražská umelkyňa Lucie Lučanská, slovenský maliar Juraj Florek a Martin Lukáč. Prišlo aj duo Handsome Pickles z Ostravy, a mladé vydavateľstvo Take Take Take v zložení ilustrátorov Jindřicha Janíčka a Nikoly Klímovej z pražskej UMPRUM.

Po prezentáciách sa párty premiestnila ku baru, kde sa o atmosféru staral hip-hopový beatmaker a DJ Petijee z Ajlavmjuzik a Humble Grooves. Na jeho funkové a hip-hopové skladby nadviazali už Swine Daily crew „DJs“, ktorí riadili narodeninovú afterparty skoro až do štvrtej rána.

V sobotu od poobedia sa na Stanici niesla príjemná rodinná atmosféra umeleckého trhu, kde svoje práce predávali Take Take Take, Handsome Pickles, textilná dizajnérka Daniela Ferenčíková z WNOOZOW, KudlaWerkstatt a kazetový label Z Tapes. Od 20:30 sa začala dôležitá časť programu – live sety súčasnej elektronickej hudby zo Slovenska (mladý ambientný Whithe a Foolk s bohatými hudobnými štruktúrami), z Poľska (MANOID ponúkol show temnej epickej elektronickej opery) a Maďarska (Imre Kiss a jeho výborné tanečné house/techno). Pražský ženský VJ kolektív LOLLAB celý večer dotváral atmosféru originálnymi vizualizáciami, ktoré doplňovali audiovizuálny zážitok vysokej úrovne.

Pozrite si ako to vyzeralo na našom festivale, ktorý bol zároveň oslavou prvého roku blogu Swine Daily. Autorkou fotografii je košická fotografka Veronika Gilková, ktorej ďakujeme za fotoreport. Vidíme sa zas už v lete! 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *