Tento rok je kvôli COVID-19 klasická prehliadka študentských prác s názvom “Zimný Prieskum” VŠVU online. Kompletnú virtuálnu výstavu si môžete pozrieť z pohodlia domova cez webstránku digitalnyprieskum.sk

Študentské práce sú tu rozdelené do jednotlivých katedier univerzity:

  • Architektonická tvorba
  • Digitálne umenia
  • Dizajn
  • Fotografia a nové médiá
  • Grafika a iné médiá
  • Intermédiá
  • Maliarstvo
  • Reštaurovanie
  • Socha, objekt, inštalácia
  • Šperk, Sklo a Keramika
  • Textilná tvorba
  • Vizuálna komunikácia

V článku si následne prejdeme niektoré z prác študentov, ktoré ma zaujali najviac. Architektonickú tvorbu necháme radšej na ArchInfo.sk. Taktiež sme vynechali Reštaurovanie, Sochu a Šperk.

V katedre Digitálne umenia ma svojou vizuálnou “čistotou” a minimalistickým štýlom zaujala krátka video esej What is climete? od Natálie Zajačikovej. V troj-minutovom videu sa Natália zaoberala vysvetlením pojmu klíma a to pomocou generovania textu umelou inteligenciou. “Ako si tento pojem vysvetľuje ona? Do akej miery vie vypovedať o tom, ako ona sama prispieva k ničeniu planéty?” Spomedzi ostatných prác projekt od Natálie myšlienkou aj kvalitou spracovania vyčnieval.

V katedre Dizajn ma zaujal najviac asi návrh futuristickej lekárničky FIRST AID MEDICAL KIT od Volodymyra Bahinsky. Čo sa týka ďalších prác, vo veľkej prevahe študenti inak vytvárali návrhy fiktívnych áut, či autobusov.

 

Koncepcia výučby na katedre Fotografie a nových médii sa snaží “spájať štúdium analógovej a digitálnej fotografie, počítačových programov, nových technológií aj videa,” uvádza VŠVU. Na webstránke si môžme prezrieť práce až od 30 študentov.

Umelecky najrozvinutejší štýl má podľa mňa spomedzi študentov fotografie Nina Pacherová, ktorá sa vo svojej práci nazvanej Light therapy rozhodla skúmať kreatívnu silu človeka. “Odkiaľ sa berie, ako funguje, čo ju podporuje, čo jej naopak škodí, aké sú jej hranice a či sa dajú prekročiť?” Aj keď v tejto práci ide o jej experimentálnejšiu fotografiu, Nina má za sebou aj veľmi kvalitné a profesionálne portréty umelcov. Odporúčam aj práce Zuzany Fajty, Dominika Demčáka, Marcusa Olivera Oberta a Jany Stankovičovej.

Nina Pacherová

Nina Pacherová

Presúvame sa ďalej do katedry Grafiky a iných médií. Originalitou, humorom aj technickou kvalitou ma najviac zaujala práca zinu od Lívie Suchej s názvom Niekto s Taškou. O svojom projekte Lívia uvádza: “Mojim cieľom tento semester bolo vychádzať z komfortnej zóny a tak som skúsila rôzne techniky – kresba, maľba akrylom, digitálna kresba a manipulácie, koláž, linoryt a modelovanie s kerahmotou.” Založila si teda skicár (“Nápadovník”), kde sa nachádza 96 záznamov, z ktorých následne vytvorila zin.

 

P.S.: Odporúčam pozrieť aj projekt od Eleny Špirengovej s jej spovednicou v prírode.

 

Pokračujeme ďalej do katedry Intermédií (objekt, video, fotografia, text, audio, performance, interaktivita…), ktorú vedie Jaroslav Kyša a medzi členmy katedry patria aj pre našich čitateľov iste známi umelci ako András Cséfalvay, David Koronczi či Martin Piaček. Virtuálne tu pred nami tentokrát visí vyše 25 prác.

Veľmi ma pobavil projekt Opus accidentalis od Michaely Prableskovej. Jej práca pozostáva z nevydarených a omylom zaznamenaných videí a fotografií z mobilu, ktoré zvyčajne končia v “koši”. Zámerom bolo prezentovať tieto zlé zábery spôsobom, akoby išlo o vysoké umenie.

 

Odporúčam aj spracovanie témy denníka od Bianky Ézsölovej. Úsmevná je aj práca VIERA od Jakuba Ďurianu. Zaujalo ma aj dielo od René Lazového DOLNÉ HONY.project. Autor podáva výpoveď o stave ulíc a sídlisk tejto okrajovej časti Bratislavy. “Takmer exotizujúca, estetická konzervácia miest v podobe fotografii je navrátená do všednej, surovej reality pomocou livestreamu z bezpečnostnej kamery.” A najmä so sprievodnou hudbou Notorious B.I.G. to funguje. Trefnejší doprovod by už bolo len toto.

 

Pokračujeme virtuálnou výstavou, prichádza Maliarstvo. Bohužiaľ, oproti ateliérom maľby UMPRUM v Prahe majú tie naše značné kvalitatívne medzery. Z osobnej skúsenosti sa bohužiaľ slovenskí absolventi s tými českými a samozrejme aj slovenskými, ktorí tu študujú, veľmi nedajú porovnávať. Všetky práce som si prezrel, žiaľ vôbec žiadna ma nezaujala. Podobne ako minulé ročníky, keď sme prechádzali Zimné prieskumy v priestoroch školy ¯\_(ツ)_/¯

Presuňme sa radšej ku katedre Vizuálnej komunikácie (kde sa pracuje s “písmom, grafickým znakom, kresbou, ilustráciou, fotografiou, grafic­kým či iným výtvarným materiálom, práca s mul­timédiami, práca v priestore, atď.”). Študenti si vyberali najmä medzi témou vizuálnej identity súťaže Hviezdoslavov Kubín, či témou redizajnu vybraného knižného titulu.

Z témy Hviezdoslavov Kubín pre mňa osobne vyčnieva projekt Miroslavy Bullovej. Tá použila Hviezdoslavovu hlavu rôzne prekrývanú písmenami, ktoré dodávajú slávnemu básnikovi mierne humorný výraz. Z týchto prvkov autorka nadizajnovala aj propagačné materiály, ktoré by isto išli medzi hipst… mladými ľuďmi na dračku.

Z redizajnu knihy stojí za zhliadnutie projekt posledná k. und k. barónka Ester Mládenkovej, najmä pre originálnu typografiu a hravé použitie menších ilustrácii.

Z katedry Textilného dizajnu ma osobne najviac zaujali práce Magdalény Seppovej a Ivany Janigovej. Magdaléna sa snažila minimalizovať odpad a inšpirovala sa technikami ako „zero waste, substraction pattern cutting, ale aj pletáž“. Ivana sa vo svojej práci zase zameriava na vlastný konflikt medzi technickým konštruovaním odevu a primárnou záľubou v kresbe.

Ivana Janigová – „Antinomy“

Magdaléna Seppová – „MINIMAL WASTE STORY“

Sledujte Swine Daily aj na Instagrame, SoundCloude, Spotify či Twitteri

Text: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *