Pražské Quadriennale scénografie a divadelného priestoru už od roku 1967 prezentuje tie najlepšie diela scénografie s dôrazom na svojbytnosť tohto umeleckého odvetvia. 15. ročník prebehne v dátume od 8. do 18. júna 2023. hlavnou lokáciou bude Holešovická tržnica, no časť programu prebehne aj v Národnej galérii Praha a na DAMU (Divadelná fakulta Akadémie múzických umení). PQ nefunguje iba ako festival, postupom času sa prirodzene vyvíja na platformu, ktorá skúma progresívne prístupy, nové médiá, virtuálne prostredie a interdisciplinárne vzťahy. 15. ročník quadrienalle predstaví umelecké diela z desiatok krajín od stoviek umelcov v rámci hlavných súťažných výstav a projektov kurátorovaných medzinárodným tímom PQ.

Tržnice Holešovice / Holešovice Market

Témou 15. ročníka Pražského Quadriennale je RARE v zmysle vzácne, unikátne, ale aj surové

V oficiálnej tlačovej správe organizátori PQ píšu, že jedným z cieľov podujatia je vytvoriť priestor pre zdieľanie „unikátneho umenia a jedinečnej scénografie prameniacej z inšpirácie z materiálov, originálnych umeleckých postupov a inováciami, ktoré vychádzajú a sú ovplyvnené prostredím, lokalitou, a miestnym genius loci.“

Tím PQ 2023 píše, že „v súčastnej situácii plnej neistoty, nejasnosti a obrovských zmien vyzývame divadelných umelcov, aby sa s nami za pomoci svojej jedinečnej kreativity podelili o svoje predstavy o post-pandemickom svete, divadle, kultúre a o ďalšie vízie budúcnosti.“ V spolupráci s hudobným promotérskym kolektívom Jednota, PQ 7.6. v rámci otvorenia festivalu uvedie performance Doon Kanda & Jesse Kanda live AV + Hydropsyche AV.

Viac o umeleckej koncepcii sadočítate tu.

Výber z programového pásma

Medzi 8. a 18. júnom PQ predstaví vyše tristo diel umelcov z viac ako stovky (!) krajín, ktoré sú súčasťou programu festivalu. Hlavné dve výstavy ➔ „Výstava krajín a regiónov“ a „Študentská výstava“ sú súťažné a umelecké tímy jednotlivých krajín a regiónov menujú miestni kurátori.

Mimo nich ponúkne quadrienalle ďalších ➔ 8 programových sekcií, ktorých kurátormi sú členovia medzinárodného tímu PQ. Už teraz sa môžete začítať do výdatných anotácií jednotlivých projektov, ktoré budú na PQ prezentované. Každá programová sekcia nazerá scénografiu a performance design z iného uhla pohľadu, čo z Pražského Quadriennale robí jednu z najrozmanitejších kultúrnych akcií na svete.

ARMÉNIE / VIDÍM, NEVIDÍM

V noc narozenin režiséra Artuše Mikaeljana vypukla válka… „Tohle je oslava narozenin: dort je země a svíčky jsou kouřící nábojnice, které z ní trčí. Nemůžu sfouknout všechny svíčky, dort je příliš velký.”

Contused Space: Artsakh, © Vaghinak Ghazaryan, 4Plus Documentary Photography Center, 2020

BRAZÍLIE / ENCRUZILHADAS: VĚŘÍME V KŘIŽOVATKY

PQ: „Na základě hledání a mapování scénických děl v rámci země v posledních čtyřech letech jsme se rozhodli naslouchat rozmanitosti hlasů, akcentů a postupů, které tvoří pluralitní území, jež nelze reprezentovat v jednotném čísle. Na tomto “kompasu” kurátoři vyzdvihli práci profesionálů v každé z 27 federálních jednotek země, zohlednili jejich poetický vztah ke zvukům scén a vyzvali je, aby kolektivně obsadili výstavní prostor v průběhu tvorby zvukových “nabídek” (hmotných básní v kompozici rezonančních objektů).“

Karina Machado

BULHARSKO / NÁLEZYPOZDNÍ ANTROPOSCÉNY

Bulharský pavilon je skladištěm kulis, rekvizit, kostýmů a pomůcek. Herec – Alexander Mitrev představuje jejich život v divadelním prostoru i mimo jeho „zdi”. Jeho cílem je proměnit pro vás jejich hodnotu a přimět vás ocenit jejich podstatu tak, abyste se mohli ucházet o jejich cenu na veletrhu. Nálezy pozdní antroposcény jsou performativní instalací o dalším možném posmrtném životě divadelních zážitků.

HONG KONG / ZNOVU-SLYŠET

Kurátorský tým hongkongského pavilonu, který byl v posledních letech svědkem obrovských změn a vzácných jevů ve městě i ve světě, se spojil s 11 skupinami profesionálních divadelních umělců, aby „znovu slyšeli” a oživili svá předchozí díla s alternativním pohledem a přístupem.

香港舞台技術及設計人員協會(HKATTS,[hey_cats]

Pozrite si aj programové sekcie Fragmenty II, či Výstava divadelního prostoru, ktorá skúma ako divadlá a priestory performance fungujú ako zhromažďovacie akty a miesta pre komunitu. Sekcia 36Q° H40 je multimediálna výstava a program workshopov zameraných na javiskové technológie, digitálne divadelné prostredie VR a AR, motion capture, laserové technológie v spojení s performance. Kurátorský tím vybral v sekcii PQ Performance 20 umeleckých projektov. A nebudú chýbať ani PQ Talks, séria prednášok a rozhovorov o súčasnom dizajne, performance/scénografii v ich rôznych podobách.

Viac informácii o festivale nájdete na webstránke / Facebooku / Instagrame

Podujatie zastrešuje Ministerstvo kultury ČR a organizuje Institut umění – Divadelní ústav. PQ 2023 sa koná pod záštitou Bohuslava Svobody, primátora hl. m. Prahy, Evropské festivalové asociace, UNESCO – Diversity of Cultural Expressions. Na PQ spolupracujú Holešovická tržnice, Art&Digital Lab – H40, Máš umělecké střevo?, Tanec Praha, Výstaviště Praha, Jatka78, PerformCzech, Program PQ+ platformy PerformCzech, Jednota. PQ je súčasťou projektu Active CITY(zens) podporeného z programu Kreatívna Európa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *