Pražský festival Alternativa již tradičně předvede avantgardní dramaturgii, kde se soudobá vážná hudba představí po boku živelné improvizace a temného ambientu. Prostory MeetFactory se letos propojí s 27. ročníkem festivalu na všechny čtyři dny v jeden tepající celek od pátku do neděle 1.–3. listopadu s říjnovým předvečerem pod kuratelou spolku Jednota.

Festival navazuje na osvědčenou formu tří stěžejních večerů a jednoho kurátorovaného předvečera, který letos zaštítí volné sdružení promotérů Jednota. Gradační linka, jež provázela návštěvníka festivalem od ambientní elektroniky přes živelnou volnou improvizaci k hutným hlukovým stěnám, se rýsuje i letos a nabídne plnohodnotný víkendový program plný zvukových zážitků.

Svěží grafika jarního vizuálu přináší první jména, přičemž mnohé z nich se v Praze představí poprvé. Tím je i znovuzrozené magické těleso Księżycjehož melancholické vokály Agaty Harz a Katarzyny Smoluk budou dominovat prvnímu večeru. Minimalistické provedení slovanského folku s prvky psychedelie v rozjímavé náladě skupina po dvacetileté pauze poprvé představila naživo na festivalu Unsound v roce 2014. Od té doby jejich unikátní kombinace současného a odvěkého, polské folklorní ezoteriky a vesmírné inspirace provedla mnoho posluchačů hlubinami času tam a zase zpátky.

V časoprostoru MeetFactory bude turntablistka JD Zazie, pohybující se smyslně mezi avantgardou a experimentem a fyzicky mezi Bolzanem a Berlínem, zkoumat rozličné přístupy manipulace zvukových záznamů v reálném čase. Ve své tvorbě narušuje hranice mezi tím, co je považováno za DJing, volnou improvizaci a kompozici. Aneb hudební fantazie o tom, jak se zánik uložených dat odráží v každodenních prožitcích. Z meditačních tónu zase probere a nechá posluchače procitnout olomoucká formace Lebanon svým noise-rockovým chaosem se šamanskými vokály.

Druhý večer zaplní prostor elektro-akustickými vibracemi italský skladatel Valerio Tricoli. Jeho živé vystoupení většinou odehrané na analogových elektrických nástrojích se liší v závislosti na prostoru, v němž vystupuje. Výsledkem je však vždy úchvatná kombinace studiových nahrávek a field recordings, které mixuje v reálném čase a jež vytvářejí existenciální dílo a prostor pro introspekci.

Poslední večer, jenž se ponese v duchu hlukového večírku, se představí Thomas Ankersmit s novým sólovým projektem pro syntezátor Serge Modular nazvaným Perceptual Geography, který je poctou legendární zvukové umělkyni Maryanne Amacher. Po letošní premiéře na berlínském CTM nebo amsterdamském Sonic Acts ho můžeme slyšet i u nás na Smíchově také díky podpoře Goethe Institutu. Po jeho boku předvede svou radost z noisu a power violence domácí Paregorik, rozbité fragmenty zvukových nahrávek zase bude ještě o něco více tříštit legendární pražské trio Ruinu.

Jednotlivá vystoupení ve dvou sálech MeetFactory budou prokládaná živými hudebními vstupy a rozhovory DIY Rádia Punctum, které za poslední rok mapuje to nejzajímavější nejen z domácí DJ scény.

Náročná dramaturgie pro otevřeného posluchače, nebo dramaturgie pro náročného posluchače? Ať tak nebo tak, stojí za ní stojí ostřílená dvojice Roman Odjinud, který je jednou z tváří prostoru Punctum, a Petr Vrba, multiinstrumentalista a hudební fajnšmekr pohybující se na poli experimentální hudby již mnoho let. Festival si je více než kdykoli dříve vědom své sociální a ekologické odpovědnosti, což reflektuje i vizuál pohrávající si s ročním obdobím, využíváním upcyclingu nebo plánovanou instalací litevské umělkyně Ruty Putramentaite.

► Viac info na FB evente 

Zdroj: TS festivalu Alternativa

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *