Lunchmeat festival je medzinárodný festival konajúci sa v Prahe, ktorý kladie špeciálny dôraz na vzájomné prepájanie obrazu a hudby. „Už šiesty rok sa snaží byť jednou z hlavných udalostí vo svete svetelných projekcií, nových médii a elektronickej hudby. Lunchmeat taktiež prináša nové podnety naprieč súčasnými umeleckými disciplínami pre profesionálov aj divácku obec,” hovorí oficiálny popis festivalu.

Vessels Patrik Sedlák lights foto Dita Havránková

Foto: Dita Havránková. Vessels, Patrik Sedlák lights

Mottom tohto ročníku je „POZOR!” – zvolanie spájajúce aktuálnosť a naliehavosť tém, ktorých obsah a uchopenie odlišuje Lunchmeat festival od väčšiny bežných svetelných shows a klubovej produkcie. 6. ročník svojim výborným kurátorským line up-om dokazuje, že Lunchmeat festival je skutočne jedinečnou udalosťou. Prečítajte si kto všetko vystúpi počas hlavného večera festivalu 23.10.2015 v Národní galerii, Veletržní palác, Studio Hrdinů.

Andy Stott (UK) + Robert Seidel (DE) – a/v live world premiere

Manchesterský producent techno a dub hudby Andy Stott patrí medzi ikony súčasnej klubovej hudby, ktorej pravidlám sa však vždy vymykal. Je autor temných kompozícií, ktoré si vyslúžili označenie „Dead Disco“ a jedna z hlavných postáv labelu Modern Love, kde vydal štyri albumy. Od minimalistických techno začiatkov sa vo svojej tvorbe posunulu cez valivý industriálny zvuk charakteristický pre jeho neskoršiu tvorbu až k terajšiemu spojovaniu vzletných vokálov a synkopovaných rytmov z ostrovnej klubovej tradície.

Andy Stott je bez zveličovania jednou z najprogresívnejších postáv súčasné elektroniky. Jeho živé vystúpenie počas hlavného večera festivalu, ktoré bude po vizuálnej stránke doprevádzať nemecký umelec Robert Seidel, bude patriť medzi uzemňujúci zážitok.

Extrawelt (DE) – live

Máloktoré meno v oblasti klubovej hudby si drží tak dlho stále isté tempo, kvalitu a osobitý zvuk aj obľubu u publika, ako práve nemecké minimal techno duo Extrawelt. Dvojica Arne Schaffhausen a Wayan Raabe však ostáva nohami pevne na zemi a nikdy si neosvojila celebrity prístup ako iné veľké techno mená. Shaffhausen s Raabem sa elektronickej hudbe venujú už od začiatkov 90-tych rokov a vystupovali v rade projektov ako Midimiliz, Spirallianz, The Delta či Downhill. Naozajstný prelom na scéne rovných minimalistických rytmov však dosiahli až v roku 2005, kedy vydali prvý singel ako Extrawelt na labeli Jamesa Holdena Border Community.

Debutový album Schöne Neue Extrawelt sa stalo, minimálne v Nemecku elektronickou udalosťou roka dodnes patrí ku kánonu minimal techna. Hrali na festivaloch a v najlepších kluboch po celom svete Od New Yorku až po Tokyo, Rio, Moskvu, a v piatok 23.10. pribudne aj ich prvá zastávka v Prahe.

Nathan Fake (official page) (UK) + Aeldryn (CZ) – a/v live world premiere

Elektronický producent Nathan Fake z Norfolku je takisto ako Extrawelt z labelu Border Community. Vedľa Jamesa Holdena je snáď najvýraznejším zástupcom špecifického snového zvuku tejto kultovej britskej značky. Jeho hudobná vízia, ktorú stihol zhmotniť už v troch ocenených albumoch, stavia rovné i „zlámané“ beaty do kontrastu s melancholickými zvukmi syntezátorov. Výsledkom je charakteristická atmosféra IDM a techna, na ktorú sa na Lunchmeat festivale veľmi tešíme. Nathan Fake vystúpi v live AV sete s vizuálnym doprovodom českého umelca Jakuba Aeldryna.

Vessel (UK) + Pedro Maia (PT) – a/v live

Vessel patrí k novej vlne bristolských producentov združených do kolektívu Young Echo, ktorý do hudobnej bohatej histórie svojho mesta pridáva nové zvuky. Vesselová špecifická „zastrená“ verzia techna s nečakanými motívmi z dubu, noiseu či rocku už našla svoj domov na dvoch plnohodnotných albumoch pre štýlotvorný label Tri Angle records. Na živo sa môžeme tešiť na intenzívne vystúpenie.

Vessel sa na Lunchmeat festivale predstaví so živými vizuálmi od portugalského filmára žijúceho v Berlíne Pedra Maia, ktorý je špecifický svojimi analógovými premietaniami. Jeho diela sú známe v galériách a filmových festivaloch po celom svete.

Electric Indigo (AT) + Thomas Wagensommerer (AT) – Morpheme a/v live

Viedenská rodáčka Susanne Kirchmayr (Electric Indigo) sa venuje produkcii, komponovaniu a DJ-ingu viac než 20 rokov. Vystupovala už v 38 krajinách Európy, Ázii, Južnej a Severnej Amerike. V roku 2009 bola ocenená na Prix Ars Electronica za projekt female:pressure – medzinárodná databáza umelkýň, ktoré sa angažujú v elektronickej hudbe a nových médiách. Ako DJ a producent je spájaná s “vycibreným” vkusom pre elektroniku kombinovanú s inteligentným technom. Jej sety sú charakteristické variabilitou a jasnou víziou, čerpajúce skúsenosti z vlastných zvukových inštalácií a koncertov.

Jej zvuk sa pohybuje v rozmedzí industriálneho zvuku a minimalistických melódií. Na Lunchmeate sa Electric Indigo predstaví s Thomasom Wagensommererom z Viedne v spoločnom projekte Morpheme. Vizuálna a hudobná show bola prezentovaná napríklad na Berlínskom CTM festivale 2015.

CoH (RU) + GND (SK) – a/v live world premiere

Ivan Pavlov aka CoH žijúci vo Švédsku pôvodne pochádza z Ruska. Hudobník, programátor a experimentátor je jednou z kľúčových postáv kolektívu okolo nemeckého vydavateľstva raster-noton. Pavlov má vo svojej tvorbe bližšie k ruskej avantgarde než k západnej hudobnej tradícii. Preto je jeho tvorba ľahko rozoznateľná aj v už spomínanom kolektíve. Spolupracoval s menami ako: Cosey Fanni Tutti či Richard Chartie. S Peterom Christophersonom z kultových Coil založil v roku 2007 skupinu Soisong.

Na hlavnom večeri Lunchmeat festivalu predstaví premiéru svojho audiovizuálneho projektu so slovenským Petrom Gondom aka GND, ktorý stál za zrodom projektu Easterndaze a momentálne študuje v Prahe alternatívnu divadelnú réžiu na DAMU.

Logos (UK) + Pavel Karafiát (CZ) – djset, live visuals

Logos pomáhal redefinovať zvuk čisto funkčného žánru v súčasnej minimalistickej konštrukcii vznášajucej sa v klubovom vákuu. Jeho debutová platňa Cold Mission na kultovej londýnskej značke Keysound je považovaná za mílnik tohto nového klubového prístupu. S Mumdance na spoločnom albume Proto svoju víziu grimeu bez “tiaže” posunul ešte ďalej.

V hlavný večer sa Logos predstaví na spoločnom projekte s vizuálnym umelcom Pavlom Karafiátom.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/114135717″ params=“auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true“ width=“100%“ height=“200″ iframe=“true“ /]

Ø [Phase] (UK) – djset

Techno producent z britských ostrovov a pôvodnou profesiou zvukár. To je Ø [Phase] aka Ashley Phase, ktorého funkčný rozsah siaha od zrnitého minimal techna až po klasický detroitský zvuk. Večný člen belgického labelu Token Records je taktiež zástupcom temného techno kolektívu Dystopian, s ktorým precestoval celý svet.


Zdroj: www.lunchmeat.cz / FB udalosť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *