Vo štvrtok 19. apríla sa bude v Olomouci konať už štvrtý ročník kultovej prechádzky vernisážami XY 2018. Ide o jedinečný projekt, kde sa spoja viaceré nezávislé olomoucké galérie pod organizačnou záštitou festivalu PAF. Tento rok je téma bratislavskí umelci.

XY_2018_plakat

Během jednoho odpoledne proběhne v nezávislých galeriích v Olomouci série vernisáží, performance a site-specific instalací slovenských tvůrců. Celou procházku pak zakončí afterparty, kterou ovládne londýnský producent a hudebník usídlený v Bratislavě BZGRL.

XY_ilustracni_foto_02_(c)Gabriela_Knyblová

XY je jedinečná kulturně-umělecká událost. Návštěvníci na procházce městem putují alternativními výstavními prostory a nezávislými galeriemi Olomouce a setkávají se s různorodými způsoby prezentace současného umění. Výstavy a instalace jsou často koncipovány jako „site-specific“, tedy připravovány přímo na míru jednotlivým místům. Předchozí ročníky XY byly zaměřeny na uměleckou scénu z Brna (2015), Ostravy (2016) a Ústí nad Labem (2017).

Čtvrtý ročník XY bude zahájen kolektivní inscenovanou situací Živý kinoaparát v nově vzniklém prostoru určeném pro performance i výstavní projekty s názvem Letní galerie, která se nachází v jedinečném prostoru amfiteátru v areálu Letního kina Olomouc. Po slavnostním zahájení se budou návštěvníci společně přesunovat na jednotlivá stanoviště převážně v centru Olomouce. V průběhu procházky je možné se na jakékoliv zastávce k průvodu přidat k dalším návštěvníkům.

XY_ilustracni_foto_04_(c)Marcel Skýba

Většina událostí se bude konat ve veřejném prostoru města. Návštěvníci budou moci navštívit například jednodenní zvukovou instalaci známých slovenských umělců Jonatána Pastirčáka a Adama Mateje (Pjoni a Ink Midget), která bude zasazena na míru do průchodu vedle Lapidária Vlastivědného muzea. Procházka zavede návštěvníky také na utajené místo galerie HROB, kde proběhne vernisáž výstavy instalované do země vykopaného hrobu. K dalším již tradičním zastávkám bude patřit také Vitrína Deniska, Galerie Monitor a závěrečné výstavní projekty a performance budou uvedeny na Dolním náměstí v prostoru Galerie XY, založené na podzim 2017 jako výsledek dlouhodobé spolupráce kurátorů XY, jakožto „kamenný“ výstavní prostor s celoročním programem.

XY 2018 prebehne na miestach:

Letní galerie, Lomená galerieVitrína DeniskaGalerie Monitor, Screensavergallery, HROBGalerie XY, Divadlo na Cucky, Klub Vertigo.

Umelci:

BZGRL, András Cséfalvay, Dávid Demjanovič, Mira Gáberová, Lucia Gašparovičová, Gabriela Halás, Erik Janeček, Dominika Koššová, Tsudoi Masuda, Adam Matej, Jarmila Mitríková, Juraj Mydla, Viktor Šefčík, Martin Toldy, Jonatán Pastirčák, Andrea Priecelová, Oleksandra Potrohos, Nóra Růžičková, Eleonora Stanková, Mária Štefančíková, Zuzana Žabková

Kurátori a dramaturgovia:

Monika Beková, Alexandr Jančík, Nela Klajbanová, Marie Meixnerová, Vlasta Mudruňková, Pavel Šuráň, Kateřina Švarcová, Kamil Zajíček

Zdroj: TS poskytla Swine Daily Veronika Zapatová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *