Inšpirovaný biblickými motívmi, či intimitou filmov Tarkovského a Bressona; Evangelyan je originálny experimentálny projekt umelca, ktorý sa formou digitálnych obrazov snaží pochopiť svoje bolesti a vnútorné stránky. Viac ako výsledné dielo ide o jeho komplikovaný a intenzívny kreatívny proces. Či sú to digitálne diela na Instagrame, abstraktné portréty pre spriaznených umelcov či DJ sety, forma Evangelyanovho umenia sa stále mení a vyvíja.
“Zpovídání vrstvím jako insomické obrazy, kde se zážitky z mého ortodoxního dětství mísí s portréty světců a nočních můr. Mám za to, že je to sebezpytování. Snažím se dobrat k vnitřní vyrovnanosti skrze tvorbu. Nechci světu něco sdělit, chci tu jen zanechat mé vnímání světa, moje inferno.”
Kým sme pripravovali rozhovor s Evangelyanom a Mirnytom, stihli sme dvojicu bratov pozvať na dva koncerty. V Olomouci do industriálnej budovy počas eventu Damn Galgenberg, ktorý iniciovala olomoucká kurátorská platforma HROB. Druhý koncert sa konal na Stanici Žilina-Záriečie, počas nášho Swine Day minifestivalu, kde sme oslávili 6. výročie nášho kolektívu. Napriek tomu, že sa osobne poznáme s dvojicou už dlhšie, poslali sme bratom otázky a čakali na ich odpovede, ktoré si mohli v pokoji pripraviť. Výsledok nájdete nižšie. Pustite si k rozhovoru aj tematický Evangelyanov playlist ⭹
Prečítajte si už atypický rozhovor a ukážky loopov, ktoré pripravila dvojica z ich live setu ⭹
Kde sa aktuálne nachádza Evangelyan a kde Mirnyt, a z čoho ste čerpali pri definovaní vízie, o čom bude live A/V projekt Evangelyan?
Ještě jsme ani nevkročili do Jordánu, jsme na začátku naší křížové cesty. Máme jenom vidiny, často rozostřené. Mirnyt je můj pokrevní bratr, netřeba nic dlouze vysvětlovat, je to chémia, jak řekl Hirmix. Moje osobní tvorba a DJ sety spolu úzce souvisí. Každý A/V set je vlastně určitou formou pokání, při níž vyzrazuji zpovědní tajemství nejednoho kněze. Řekl bych, že k upřímné zpovědi neexistuje návod, vlastně skrze naše performance hledáme rozhřešení, nikoliv únik od reality, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Kedy a ako sa zrodila konkrétna myšlienka na projekt „Evangelyan“? Kedy si sa začal venovať svojmu vlastnému umeniu?
Nevybavuji si žádné osvícení. Jednoho dne jsem se rozhodl vykročit a zkusit chodit po vodě. Možná jsem v tom původně hledal spásu, záhy mi ale došla ta naivnost. Tvořím, protože musím, celkem pravidelně, avšak bez nutnosti vyhovět, zavděčit, zalíbit. Nemám pána, jsem spíš v pozici rónina, to mi vyhovuje.
Ako ste začali na audio-vizuálnom projekte spolupracovať ako bratia? Najprv ste sa spoločne rozprávali a postupne ste začali prepájať Mirnyt grafiku a 3D umenie s Evangelyanovou víziou, nápadmi a vizuálnym umením?
Mirnyt zná dlouhodobě moji práci. Máme pravidelné seance, kde odříkáváme jiný růženec a to většinou z opačného konce. Je to o konstantním přístupu. Poměrně ortodoxní, leč nutný pro to, abychom byli schopni konceptuálně přistupovat ke konfesi, kterou zkrátka není možné opakovat.
Čo všetko môžeme nájsť vo vizuáloch? (myslím, z akých filmov, obrázkov, seriálov, albumov, atď., ste vychádzali pri definovaní si svojej estetiky)
Pracujeme s určitou formou intertextuality, nikoliv tedy sampling, či popkulturní “inspirace”. Je mi blízká tvorba Tošio Macumoto nebo přístup Takaši Itó. Prach jsi a v prach se obrátíš. To stejné se týká i našich vizualizací. Vzniknou jen pro danou performance a zaniknou spolu s koncem vystoupení. Nerecyklujeme, nepřejímáme.
Evangelyan – tvoja tvorba je založená na silnom obrazovom vrstvení, prelínaní, intenzite, tmavých farbách. Mirnyt – ty tvoríš primárne v digitálnom 3D prostredí. Popíšte nám viac techniku, akou vytvárate svoj live set?
Nevytváříme etnomuzikologickou studii, ačkoliv se jedná o zvuky zcela odlišných kultur. Jejich kloubením a vrstvením se snažím zprostředkovat společné smíření podobné přístupu Jana Kronštadtského. Pokud totiž naše performance má něco zprostředkovat, tak je to snaha o společnou zpověď všech zúčastněných, ovšem bez devocionálií.
● Sledujte na Instagrame Evangelyan a Mirnyt ●
Rozhovor: Krištof Budke
Pridaj komentár